W dzisiejszym wpisie zajmiemy się Polecanymi wykresami z karty Wstawianie. Opcję tą omówimy na podstawie przykładowych danych z rysunku nr 1.


rys. nr 1 — Przykładowe dane

Polecenie to znajduje się na karcie Wstawianie (rys. nr 2)

rys. nr 2 — Polecane wykresy

Udało mi się zainstalować licencję Microsoft MVP 365 i teraz mam dostępne wszystkie najnowsze dodatki (w tym nowe wykresy), funkcjonalności do Excela, zmieniła się również wstążka.

Mamy podstawowe dane, które chcielibyśmy przedstawić na wykresie. Kiedy klikniemy na polecenie Polecane wykresy, otworzy nam się okno Wstawianie wykresu (rys. nr 3)

rys. nr 3 — Okno wstawianie wykresu

Ciekawe jest to, że od razu możemy zobaczyć jak nasze dane będą się prezentować w zależności od wybranego wykresu (kolumnowe, skumulowane, słupkowe, lejkowe itp.). Wybierzmy wykres liniowy, Zatwierdzamy klikając przycisk OK. i otrzymujemy wykres z naszymi danymi (rys. nr 4).

rys. nr 4 — Wykres liniowy

Omówimy kilka rodzajów wykresów w zależności od typów danych, jakie chcemy zaprezentować. Mamy przykładowe dane z liczbą mieszkańców w kilku województwach Polski. Przy takich danych Excel sam wykrył, że w danych są nazwy województw i daje nam możliwość (w Polecanych wykresach) przedstawienia ich na wykresie Kartogram (rys. nr 5).

rys. nr 5 — Kartogram

My wybierzemy wykres kołowy i nasze dane zaprezentują się następująco (rys. nr 6).

rys. nr 6 — Wykres kołowy

Jeśli w danych mamy wiersz z Sumą, to polecane wykresy będą nieprawidłowe, ponieważ ten wiersz wstawią jako część danych do wykresu (rys. nr 7).

rys nr 7 — Błędne wykresy z SUMĄ

W tej sytuacji musimy zaznaczyć konkretny obszar (bez wiersza z sumą) i wtedy w poleceniu Polecane wykresy otrzymamy propozycje prawidłowych wykresów. Aby pokazać jak najwięcej wykresów tym razem wybierzemy sobie Wykres Pareto (rys. nr 8)

rys. nr 8 — Wykres Pareto

Kolejnym omówionym wykresem będzie histogram. Mamy w danych wyniki z egzaminu. Przed Excelem 2013 musielibyśmy pogrupować nasze dane a teraz korzystając z polecenia Polecane wykresy Excel sam przedstawi nam odpowiednio wyniki na wykresie histogramu (rys. nr 9).

rys. nr 9 — Histogram

Dzięki opcji Polecane wykresy, nie musimy się zastanawiać, który wykres najlepiej pasuje do naszych danych. Excel sam nam podpowie i pokaże jak niektóre wykresy będą wyglądać.

Polecane wykresy są bardziej inteligentne niż zwykłe wstawiane wykresy. Jeśli zaznaczymy jedną komórkę i wstawimy wykres liniowy ręcznie, Excel pokaże nam za dużo serii danych (lata), wykres będzie mało czytelny. Kiedy przy zaznaczeniu tej samej komórki użyjemy Polecanych wykresów, to lata zostaną rozpoznane jako nazwa kategorii a serią będą kwoty sprzedaży (rys. nr 10).

rys. nr 10 — Wykres liniowy

Kolejnym omówionym przykładem będzie wykres X‐Y. Chcemy przedstawić jak ilość godzin nauki wpływa na wynik egzaminu i według polecenia Polecane wykresy najodpowiedniejszy do tego będzie wykres punktowy (rys. nr 11)

rys. nr 11 — Wykres punktowy

Na koniec omówimy wykres pomocniczy, gdzie jedna wartości z danych jest dużo mniejsza od pozostałych. Przy takich danych Excel poleci nam wykres Kombi, gdzie główne dane (większe wartości) będą przedstawione na wykresie kolumnowym, a pomocnicze dane (mniejsze wartości) będą przedstawione na wykresie liniowym na osi pomocniczej (rys. nr 12).

rys. nr 12 — Wykres Kombi

Podsumowując polecenie Polecane wykresy sprawdza się doskonale do wstawiania podstawowych wykresów, ponadto podpowiada nam, który wykres najlepiej będzie prezentował nasze dane. Funkcjonalność ta jest świetnym rozwiązaniem oszczędzającym nasz czas.


Właśnie dodałem mój kurs o Power BI Desktop firmy Microsoft na Udemy.com.
W związku z tym, możesz dostać ten kurs w promocyjnej Cenie Na Start za zaledwie 34,99 PLN.
To najniższa cena jaką mogę ustawić na platformie edukacyjnej Udemy!

Kurs Power BI Desktop to:
- Ponad 6 godziny nagrań wideo, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki pobierania, łączenia i analizy danych, a na koniec ich wizualizacji.
- Pliki do pracy razem z filmami.
- Dożywotni dostęp.
- Elektroniczny certyfikat ukończenia

Spis treści kursu o PowerBI Desktop:

Kurs jest podzielony na 6 rozdziałów, które pozwolą Ci wejść w tematykę analizy i wizualizacji danych za pomocą odpowiednio stworzonych zapytań i relacji w PowerBI Desktop.

  1. Wstęp do aplikacji PowerBI Desktop i jej możliwości
  2. Tworzenie i modyfikowanie zapytań (pobieranie danych)
  3. Modelowanie danych w PowerBI Desktop
  4. Wizualizacja danych i tworzenie raportów
  5. Usługa internetowa
  6. PowerBI Pro — kilka słów o płatnej części usługi PowerBI

Wejdź na stronę kursu PowerBI Desktop i zobacz szczegóły kursu
oraz udostępnione do podglądu filmy,
żeby przekonać się czy to kurs dla Ciebie.