0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Jak policzyć ilość liczb w przedziałach — funkcja CZĘSTOŚĆ?


Funkcja CZĘSTOŚĆ — liczenie liczb w przedziałach — widzowie #22

Funkcja CZĘSTOŚĆ - liczenie liczb w przedziałach - widzowie #22

Dostałem pewien czas temu pytanie, jak policzyć ilość licz znajdujących się w ustalonych przedziałach, a później stworzyć na tej podstawie wykres.

Najpierw trzeba odpowiednio przygotować tabelę z danymi, żeby się dobrze prezentowały i zakresy były dobrze opisane. 

W pierwszej kolejności trzeba wybrać górne limity. Istotne jest, że górny limit liczy się do grupy, a dolny nie (bo jest górny limitem zakresu poniżej i dzięki temu unikamy podwójnego liczenia). 

czyli przykładowy zakres 25–48
25 Liczby = 48 Jak mamy już tabelę z dobrze opisanymi zakresami i górnymi limitami możemy zacząć liczyć ile liczb należy do danego przedziału. Pomoże nam w tym liczba CZĘSTOŚĆ. Ważne jest, że liczba CZĘSTOŚĆ zwraca tablicę z wynikami ile liczb znajduje się w danym przedziale. Tych liczb jest o 1 więcej niż określonych limitów górnych, ponieważ zawsze najwyższy zakres oznaczany jest jako liczby większe od ostatniego górnego limitu.

Podobnie najniższy zakres zawiera liczby mniejsze od pierwszego górnego limitu.

Jeśli wpiszemy liczbę CZĘSTOŚĆ w pojedynczą komórkę, to uzyskamy tylko licznik liczb z pierwszego zakresu, mimo, że jak podejrzymy wynik formuły

=CZĘSTOŚĆ($A$2:$D$11;$H$3:$H$8)

klawiszem F9 w trybie edycji komórki uzyskamy wszystkie wartości:

{10;9;6;11;3;1}

Jak teraz uzyskać wyniki z kolejnych zakresów? Skopiowanie formuły nie daje efektów, ponieważ dalej zwraca wynik tylko z pierwszego zakresu. Trzeba wykorzystać funkcjonalność formuł tablicowych.

      1) Zaznacz obszar o 1 większy niż liczba górnych limitów.
      2) Upewnij się, że aktywna jest komórka z formułą. 
      3) Włącz edycję formuły (klawisz F2)
      4) Zatwierdź formułę kombinacją klawiszy Ctrl + Shift + Enter

Teraz na zaznaczonym obszarze pojawiły się wyniki z kolejnych pozycji funkcji CZĘSTOŚĆ. Ważne jest, że nie po zatwierdzeniu obszaru jako formuły tablicowej Excel informuje Cię, że to zrozumiał dodając nawiasy klamrowe na około formuły

{=CZĘSTOŚĆ($A$2:$D$11;$H$3:$H$8)}

Są one dodawane tylko informacyjnie. Ręczne ich dodanie nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, tylko zatwierdzenie formuły Ctrl + Shift + Enter

Tak zatwierdzona formuła jest spójną całością. Oznacza to, że nie możesz skasować pojedynczej komórki z tego obszaru, tylko cały obszar formuły tablicowej.

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo napisz do mnie bezpośrednio, ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Funkcja CZĘSTOŚĆ — liczenie liczb w przedziałach — widzowie #22