0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Wydajność Excela


Wydajność Excela — czas wykonywania funkcji i formuł — sztuczki #3

Jak zmierzyć czas pracy Excela?

Jak zmierzyć czas wykonywania funkcji i formuł w Excelu. Potrzebny jest kawałek kodu, a właściwie 2, który możesz pobrać ze strony:

https://msdn.microsoft.com/en-us/library/aa730921.aspx

następnie wklejasz go w module po naciśnięciu Ctrl + F11

Czas wykonywania funkcji

Jeśli wkleisz kod możesz teraz w Excelu wywoływać makra klawiszem Ctrl + F8. W zależności od Twoich potrzeb możesz mierzyć czas dla wszystkich obliczeń, obliczeń w arkuszu, ponownych obliczeń lub pomiaru czasu dla danego obszaru.

Możesz nawet dołożyć guzik z zakładki Deweloper, który uruchomi dla Ciebie odpowiednie makro. Przykład obliczania czasu działania formuł w excelu i przykładowy guzik wywoływania funkcji pomiaru czasu dla obszaru możesz zobaczyć na obrazie poniżej.

Wydajność Excela - mierzenie czasu operacji - sztuczki 3

Wydajność Excela — mierzenie czasu operacji — sztuczki 3

Szybkość Excela

Excel jest szybki i czas obliczeń zaczyna mieć znaczenie dopiero przy bardzo dużych zbiorach danych. Testy na filmie odbywają się na tabeli o 51403 wierszach i 3 kolumnach i wykonanie funkcji dla takiej tabeli zajmuje zaledwie tysięczne części sekundy. 

Jeśli wypróbowałbyś obliczenia tylko dla 1 funkcji okazałoby się, że czas wykonywania nie jest odpowiednio krótszy. Związane jest to z czasem potrzebnym na uruchomienie funkcji/obliczeń. Znaczy to, że skoro dla ponad 50 tysięcy funkcji to zaledwie tysięczne sekundy, to dla jednej wcale nie będą to milionowe sekundy, tylko więcej.

Istotne jest to, że wykonanie tej samej czynności, uzyskanie takiego samego wyniku, w zależności od funkcji jakich użyjesz i sposobu pisania formuł. Może to być kilka, a nawet kilkadziesiąt procent dłuższy czas.

Makra — pamiętaj o rozszerzeniu

Ważne, że plik, w których mierzysz czas wykonywania funkcji i formuł Excela musi mieć rozszerzenie .xlsm, czyli mieć możliwość obsługi makr. Excel będzie Cię o tym informował jeśli wybierzesz inny format.

Plik do pobrania:

Wydajność Excela — mierzenie czasu wykonywania funkcji i formuł — Excel sztuczki #3

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo napisz do mnie bezpośrednio, ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Wydajność Excela — czas wykonywania funkcji i formuł — sztuczki #3