0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Wklej specjalne


Wklej specjalne, mnożenie i inne zmiany wyników na obszarze — porada #36

W Excelu możesz nie tylko zwyczajnie kopiować dane, ale możesz też kopiować specjalnie, a właściwie wykorzystać opcję wklej specjalne. Daje Ci ona dodatkowe możliwości. Nie tylko możesz zwracać uwagę na formatowanie, wartości i formuły, ale też możesz wszystkie wartości na danym obszarze przemnożyć, podzielić przez kopiowaną wartość, albo też dodać lub odjąć jakąś wartość.

Gdzie znaleźć opcję wklej specjalne

Wklej specjalne możesz wybrać z rozwijanego menu po kliknięciu prawego przycisku myszy na wybranym obszarze. Pamiętaj, że najpierw trzeba zaznaczyć komórkę, którą chcesz kopiować (nacisnąć na niej Ctrl + C)

Menu - wybieranie wklej specjalne

Menu — wybieranie wklej specjalne

Ułatwia Ci to pracę, np: jeśli chcesz wprowadzić nową cenę po rabacie. Dzięki wklej specjalne nie musisz tworzyć dodatkowej kolumny i tworzyć odpowiedniej formuły przemnażającej wartości, tylko od razu komórki z ceną przemnożyć przez odpowiednią wartość i Excel podmieni wynik w zaznaczonych komórkach. Pokazuje to film w tym poście.

Przy okazji kontroluje, czy chcesz kopiować formatowanie, formuły, czy same wartości.

Okno możliwości wklej specjalne

Do opcji wklej specjalne możesz się dostać, jeśli zaznaczysz komórkę do kopiowania i na wybranym obszarze klikniesz prawym przyciskiem myszy. Wtedy otworzy się menu, z którego możesz wybrać opcję Wklej specjalne. Po tym otworzy się dodatkowe okno, z którego możesz wybrać różne możliwości wklejania.

Wklej specjalne - okno wybierania parametrów

Wklej specjalne — okno wybierania parametrów

Skrót klawiszowy z jakim możesz wywołać wklejanie specjalne to Ctrl + Alt + V. Pamiętaj, że w takiej sytuacji też musisz najpierw zaznaczyć komórkę do kopiowania.

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo napisz do mnie bezpośrednio, ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Wklej specjalne, mnożenie i inne zmiany wyników na obszarze — porada #36