0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Tabela kwadratów, które zamalowują się gdy procent rośnie


Wizualizacja 100% za pomocą tabeli małych kwadratów — sztuczki #8

W Excelu możesz robić wiele ciekawych sztuczek. Możesz np: stworzyć tabelę 10x10, której pola zmieniają kolor w zależności od wartości w innej komórce. Ta wartość może być procentem od 1% do 100% i w zależności od wartości kolor zmienia od 1 do 100 kwadracików.

Tablice reprezentujące procenty za pomocą małych kwadratów

Tablice reprezentujące procenty za pomocą małych kwadratów

To zadanie jest proste, wystarczy znać trochę formatowania, zwłaszcza warunkowego. Najpierw trzeba przygotować teren, czyli zaznaczyć obszar 10x10 i pokolorować go jasnym kolorem. Dodatkowo warto wszystkie obramowania ustawić na białe, wtedy końcowy efekt wizualny wychodzi znacznie lepiej.

Po pokolorowaniu trzeba wpisać wartości w komórki, od 1% do 100%, przydadzą się tutaj odpowiednie formuły i przeciąganie, żeby było szybko.

Teraz potrzebujesz pola według którego będziesz sprawdzać wartość procentową. Dla lepszego efektu w filmie skorzystałem z funkcji losowej LOS.ZAKR w odpowiedniej formule:
=LOS.ZAKR(1;100)/100
Daje ona losowy wynik od 1% do 100% z dokładnością do 1%. Trzeba tylko nadać komórce formatowanie procentowe inaczej będziesz widział ułamki dziesiętne od 0,01 do 1

Ponieważ standardowo komórki Excela nie są kwadratami, trzeba sprawdzić, jaka jest wysokość komórek, a następnie odpowiednio zwęzić wszystkie kolumny, żeby uzyskać efekt jak na filmie.

Teraz najtrudniejsza część zadania — wykorzystanie formatowania warunkowego. Zaznacz obszar tabeli, którą chcesz sprawdzać. Wejdź na zakładkę Narzędzia główne i z niej wybierz polecenie Formatowanie warunkowe — Nowa reguła.

Formatowanie warunkowe i tablica z procentami

Formatowanie warunkowe i tablica z procentami

Wybierz ostatnią pozycję z listy możliwych warunków, a następnie wpisz podobną formułę:
=B4=$B$14 Gdzie B4 to lewy górny róg tabeli z procentami, a $B$14 to odwołanie bezwzględne do komórki według sprawdzasz warunek (tej z funkcją LOS.ZAKR). Dodaj jeszcze formatowanie — wypełnienie ciemniejszą wersją koloru, który wybrałeś i gotowe. [caption id="attachment_961" align="aligncenter" width="540"]Formuła sprawdzająca formatowania warunkowego wraz z ustawionym formatowaniem Formuła sprawdzająca formatowania warunkowego wraz z ustawionym formatowaniem[/caption]

Nie do końca, bo pewnie zauważyłeś, że w komórkach dalej są wartości, a właściwie płotki — #, które mówią, że komórka jest za mała i przechowywana w nich liczba się nie mieści. Wypadałoby to poprawić, bo wygląda tandetnie.
Teraz zaznacz obszar naciśnij Ctrl + 1, przejdź do formatowania liczb, wybierz formatowanie niestandardowe i wpisz ;;; (3 średniki) i załatwione płotki # zniknęły.

Formatowanie niestandardowe - usuwanie płotków #

Formatowanie niestandardowe — usuwanie płotków #

Teraz możesz obserwować, jak po odświeżeniu (naciśnięciu klawisza F9) zamalowuje się różna liczba kwadracików z zależności od wylosowanego procentu.

Sztuczka na podstawie podcastu MrExcela 1652

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo napisz do mnie bezpośrednio, ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Wizualizacja 100% za pomocą tabeli małych kwadratów — sztuczki #8