0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Jak szybko zaznaczać obszary w Excelu 2010


Zaznaczanie obszarów szybko — za pomocą klawiatury , myszki i pola nazwy — porada 28

Zaznaczanie obszarów powinno być szybkie. W końcu czas jest najważniejszy, a programiści Microsoftu starali się, żeby wspomóc Cię w Twojej pracy i była ona jak najszybsza i przy okazji łatwa i przyjemna.

Zaznaczanie obszarów

W Excelu masz dużo możliwości jeśli chodzi o zaznaczanie obszarów, czyli komórek w arkuszu, a nawet na kilku arkuszach. Możesz to robić za pomocą klawiatury, pamiętając o trzymaniu przycisku Shift, albo za pomocą myszy, albo nawet za pomocą pola nazwy. 

Wszystkie te możliwości są dla Ciebie dostępne, łatwe w użyciu i w zależności od tego jak duży jest obszar komórek, które chcesz zaznaczyć różne sposoby sprawdzają lepiej.

Dostępne sposoby zaznaczania obszarów

   Myszka jest najlepsza do zaznaczania małych obszarów, które mieszczą się w oknie arkusza. 
   Klawiatura i naciskanie odpowiednich klawiszy sprawdza się świetnie, gdy masz już wpisane dane i chcesz zaznaczyć długą kolumnę lub wiersz.
   Pole nazwy przydaje się, gdy chcesz zaznaczyć bardzo szybko duży obszar, w którym nie ma jeszcze żadnych danych. Zaznaczony obszar opisujesz na zasadzie:
   Nazwa komórki w lewym górnym rogu + : + nazwa komórki w prawym dolnym rogu.
   Np: A1:C205

Skróty klawiszowe

Excel 2010 ma wiele skrótów klawiszowych, które ułatwiają Ci zaznaczanie specyficznych obszarów. I tak np skrót klawiszowy:

   Ctrl + Shift + 8 — Zaznacza od razu obszar tabeli, w której aktualnie się znajdujesz. Nie musi to być tabela o której powiedziałeś Excelowi, wystarczy, że dane będą ułożone w taki sam sposób tabeli. Czyli w miarę zwartym prostokącie (mogą zdarzyć się puste komórki). 
   Ctrl + Shift + Strzałka w górę albo Ctrl + Shift + Strzałka w dół — zaznacza obszar w jednej kolumnie. Od komórki w której się znajdujesz, do następnej pustej komórki (bez niej) odpowiednio w górę, albo w dół. 
   Shift + strzałki Odpowiednio w zależności, którą strzałkę naciśniesz w tą stronę zacznie rozrastać się zaznaczony obszar. Cały czas zwiększając lub zmniejszając boki prostokąta o 1 jednostkę. 

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — 
Excel 2010 — Szybkie zaznaczanie obszarów, za pomocą myszki, klawiatury i pola nazwy — porada 28