0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Ukrywanie i odkrywanie kolumn w Excelu 2010Excel 2010 — Kolumny — Ukryj i odkryj — porada 23

Ukryj kolumnę

Excel umożliwia Ci ukrywanie i odkrywanie komórek. Żeby to zrobić wystarczy, że zaznaczysz komórki, a następnie wybierzesz odpowiednią funkcjonalność.

Najdłuższa droga prowadzi przez Wstążkę Główne, na niej znajdujesz Grupie Komórki funkcjonalność Format. Po jej rozwinięciu pojawia się menu, z którego wybierasz linijkę Ukryj i odkryj, a następnie rozwinie się z boku jeszcze jedno menu, z którego wybierasz już właściwą opcję, czyli Ukryj kolumny.

To że kolumny są ukryte możesz poznać po tym, że nie jest zachowany ciąg alfabetyczny, czyli np: po kolumnie B od razu pojawia się kolumna E. Mniej widoczną reprezentacją ukrycia jest pogrubienie krawędzi na złączu pomiędzy kolumnami okalającymi elementy ukryte.

Odkryj kolumnę

Żeby ponownie pokazać ukryte elementy, zaznaczasz kolumny pomiędzy, którymi znajdują się te ukryte, a następnie przechodzisz ścieżkę:

Narzędzia Główne -> Format -> Ukryj i odkryj -> Odkryj kolumny

Możesz znacznie szybciej ukryć elementy arkusza, wystarczy, że po zaznaczeniu elementów klikniesz na nich prawym przyciskiem myszy, po kliknięciu pojawi się rozwijane menu, z którego wybierasz opcję Ukryj.

Ukryj i odkryj — różne możliwości

Trochę trudniej jest odkryć kolumny z samej krawędzi, czyli pierwsze po lewej stronie arkusza. Nie widać sąsiadujących elementów, ale spokojnie jest to możliwe, wystarczy zaznaczyć element skrajnie po lewej, a następnie przesunąć się jeszcze trochę w lewo na numery wierszy. Tym elementem może być zarówno kolumna jak i komórka. 

Po tym przeciągnięciu powinno pojawić się blok, w którym napisana jest ilość zaznaczonych elementów np: 1W x 3K. Oznacz to, że zostały zaznaczone 3 kolumny i 1 wiersz.

Teraz wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Odkryj.

Masz ukryte kilka sąsiadujących kolumn, a chcesz odkryć tylko jedną. Czy da się to zrobić w Excelu? Tak, to już trochę bardziej skomplikowane, ale jest to możliwe. Najpierw w pole nazwy wpisujesz nazwę dowolnej komórki z kolumny, którą chcesz odkryć, a następnie trzeba przejść dłuższą drogę, czyli:

Narzędzia Główne -> Format -> Ukryj i odkryj -> Odkryj kolumny

Niestety jeśli będziesz próbował kliknąć prawym przyciskiem myszy, to podświetli się inna komórka i nie uda Ci się odkryć tego co chcesz.

Jeśli chcesz mieć pewność, że nikt nie zobaczy ukrytych przez Ciebie kolumn, nie możesz swoim współpracownikom wysłać pliku Excela, ponieważ łatwo się zorientują, że jest coś ukryte i jeśli nie zastrzeżesz praw będą to mogli łatwo zobaczyć. Na szczęście masz jeszcze jedną możliwość zapisać plik jako pdf. Nikt wtedy nawet nie zobaczy, że były jakieś ukryte elementy.

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — 
Excel 2010 — Kolumny — Ukryj i odkryj — porada 23