0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Jest kilka opcji, które warto, żebyś zmienił w opcjach edytora VBA. Rozwijasz menu Tools, a następnie Options. Pojawi się okno, w którym na pierwszej zakładce (Editor), moim zdaniem warto zmienić dwie opcje.
wstep-do-makr-08-opcje-ktore-warto-zmienic-w-edytorze-vba-01
Pierwszą jest zaznaczenie pola wyboru Require Variable Declaration. Po jej zaznaczeniu w nowo stworzonych modułach będzie dodawać się na samej górze fraza: Option Explicit. Fraza ta wymusza deklarowanie zmiennych, co oznacza, że nie będziesz mógł przypisać wartości do zmiennej która wcześniej nie została zadeklarowane. Jeśli nie zadeklarujesz zmiennej, do której przypiszesz wartość, to w trakcie kompilacji (próby uruchomienia kodu) pojawi się odpowiedni komunikat:

wstep-do-makr-08-opcje-ktore-warto-zmienic-w-edytorze-vba-02
Dzięki temu unikniesz problemu z ewentualnymi literówkami oraz oszczędzisz trochę pamięci przez deklarowanie zmiennych konkretnych typów.
Drugą zmianą jest odznaczenie pola wyboru Auto Syntax Check. Ta opcja automatycznie sprawdza składnie kodu i wyświetla odpowiedni komunikat podczas pisania (przykładowy komunikat poniżej).

wstep-do-makr-08-opcje-ktore-warto-zmienic-w-edytorze-vba-03
Ten komunikat jest całkiem zbędny, ponieważ błędnie składniowo napisany kod jest podświetlany na czerwono i to jest wystarczające wyróżnienie. Natomiast wyskakujące okienko z komunikatem, może irytować i rozpraszać w trakcie pisania kodu.

Na tej zakładce możesz ewentualnie jeszcze zmienić wielkość wcięć (Tab Width).

Domyślną kolorystykę błędów składni (Syntax Error Text) oraz słów kluczowych itp., znajdziesz na drugiej zakładce opcji edytora VBA (Editor Format).

wstep-do-makr-08-opcje-ktore-warto-zmienic-w-edytorze-vba-04
Tam co najwyżej warto zmienić rozmiar czcionki, a kolory zostawić domyślne, bo właśnie takie znajdziesz w tutorialach i pomocach w sieci.
Dodatkowa możliwość, która może Ci się przydać, to komentowanie (i odkomentowywanie) całych bloków kodu. Możesz to uzyskać dodać sobie pasek narzędzi Edit (Menu View -> Toolbars -> Edit).

wstep-do-makr-08-opcje-ktore-warto-zmienic-w-edytorze-vba-05Po dodaniu możesz go przypiąć z boku lub na górze okna edytora VBA. Tu najbardziej przydatna jest opcja komentowania bloków kodu, bo do pozostałych ważnych narzędzi przypisane są skróty klawiszowe.

Chcesz ze mną poznać możliwości VBA? Zobacz kiedy planowana jest następna edycja 30dniowego kursu online:
https://excelw30dni.pl/kategoria-produktu/szkolenia-vba/

Pozdrawiam
Adam Kopeć
Miłośnik Excela