0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Zanim jeszcze przejdziemy do nagrania naszego pierwszego makra, za pomocą rejestratora makr

Wstęp do makr 02 - Bezpieczeństwo makr i wstęp do odwołań względnych w makrach 01

potrzebujemy jeszcze powiedzieć o bezpieczeństwie makr i wspomnieć o odwołaniach względnych i bezwzględnych podczas rejestrowania makr.

Temat odwołań względnych i bezwzględnych powinien być Ci znany z tworzenia formuł, gdzie odpowiednie odwołania do komórek przenosiły się wraz z kopiowaniem formuł (względne) i inne, które się nie przenosiły (bezwzględne). Przy rejestrowaniu makr możesz włączyć używanie odwołań względnych.

Wstęp do makr 02 - Bezpieczeństwo makr i wstęp do odwołań względnych w makrach 02

Oznacza to, że jeśli zmienisz zaznaczoną komórkę z A1 na B5, to Excel to zarejestruje jako przesunięcie o jedną komórkę w prawo i cztery w dół.

Jeśli odwołania względne byłyby wyłączone (stan domyślny), to powyższa operacja zostałaby zarejestrowana jako zaznaczenie komórki B5 nie ważne, jaka komórka (komórki) była wcześniej zaznaczona.

Kiedy odwołania względne są włączone podświetlają się na kolor, który zmienia się wraz z wersją Excela.

Kolejnym istotnym ustawieniem jest bezpieczeństwo makr.

Wstęp do makr 02 - Bezpieczeństwo makr i wstęp do odwołań względnych w makrach 03

Jeśli klikniesz w to polecenie otworzy się okno, gdzie będziesz miał do wyboru jedną z czterech opcji:

Wstęp do makr 02 - Bezpieczeństwo makr i wstęp do odwołań względnych w makrach 04

Druga od góry jest opcją domyślną, ale u mnie jest zaznaczona ta na samym dole (niezalecana), ponieważ inne opcje wymuszają na Tobie włączanie obsługi makr za każdym razem, gdy otworzysz plik, w którym jest zapisane makro.

Wstęp do makr 02 - Bezpieczeństwo makr i wstęp do odwołań względnych w makrach 05

Jeśli zamkniesz powyższy komunikat x, to makra nie będą działały i będziesz musiał zamknąć i ponownie otworzyć plik, żeby tym razem włączyć makra (nacisnąć przycisk w komunikacie). Ta operacje, przy nastym otwieraniu pliku z makrem zaczyna być irytująca, dlatego ustawiłem opcję, że makra zawsze są włączone, mimo, że jest to niezalecane ze względu na „niebezpieczny kod”.

Osobiście jeszcze na taki kod nie natrafiłem. Niektórzy autorzy książek, z których uczyłem się VBA mówią, że też z takim kodem się nie spotkali. Największym niebezpieczeństwem z kodem VBA jest to, że wykonany kod nadpisze dane, bo makr nie da się cofnąć (Ctrl + Z), całkowicie czyszczą bufor opcji cofnij. Dlatego ważne jest, żebyś tworzył sobie kopie danych/pliku, w którym tworzysz makra.

Jeśli jednak uruchomisz makro, które zniszczy Twoje dane to masz jeszcze szansę zamknąć plik bez zapisywania. Jeśli jednak to się nie uda to będziesz miał nauczkę na przyszłość L.

 

Pozdrawiam
Adam Kopeć
Miłośnik Excela