Excel - kurs online - oferta dla każdego

Nie znasz dobrze obsługi Excela? A może nie znasz jej wcale? Doskonale wiem, że w dzisiejszych czasach i realiach, znajomość tego programu jest nie tylko niezbędna, ale przede wszystkim korzystna dla Ciebie samego. Moje szkolenie z Excela online pokaże Ci, że arkusz kalkulacyjny nie jest wcale Twoim wrogiem, a sprzymierzeńcem w porządkowaniu i analizie danych - nie tylko liczbowych. Stworzyłem kurs Excel online na każdym poziomie, zarówno dla osób początkujących, średniozaawansowanych, jak i zaawansowanych. Znajdziesz u mnie także szkolenie z Excela online dedykowane specjalnie przedsiębiorcom. Każdy kurs zawiera starannie wyselekcjonowany zakres wiedzy i zagadnień, które odpowiadają na ściśle sprecyzowane potrzeby jego użytkowników.


Excel - kurs online. Dlaczego warto?

Zastanawiasz się, czy Excel i kurs online to dobre połączenie? Czy taka forma nauki pracy z arkuszem kalkulacyjnym może być efektywna? Pozwól, że rozwieję Twoje wątpliwości.

Od lat z powodzeniem zajmuję się dzieleniem swoją wiedzą zdalnie. Ta forma nauki, szczególnie w ostatnim czasie, mocno zyskała na popularności, a jej techniki znacząco się rozwinęły. Abyś mógł biegle posługiwać się programem Excel, każdy swój kurs zaprojektowałem z ogromną starannością i w oparciu o zasady metodyki nauczania na odległość.

Jednak szkolenie z Excela online, to przede wszystkim ogromna wygoda dla Ciebie, ponieważ nie musisz wychodzić z domu, możesz uczyć się wraz ze mną z dowolnego miejsca i w wybranym przez siebie czasie. Dodatkowo każdy mój kurs Excela online zawiera materiały dydaktyczne dostępne dla Ciebie już po zakończeniu szkolenia. Krótkie nagrania filmowe, prezentujące różnego rodzaju działania w arkuszu kalkulacyjnym, które w dowolnej chwili możesz zatrzymać, odtworzyć ponownie, by jeszcze raz przeanalizować i utrwalić wiedzę, to doskonały sposób, by opanować Excel. Kurs online to nie tylko wygoda, to także oszczędność Twojego i mojego czasu - zamiast dojeżdżać w umówione miejsce, możemy poświęcić więcej chwil na ćwiczenia i praktykę.

Grupowanie wierszy i kolumn autokonspektem — porada #123

Jak grupować wiersze i kolumny w Excelu za pomocą autokonspektu?


Grupowanie wierszy i kolumn autokonspektem — porada #123

Grupowanie wierszy i kolumn autokonspektem - porada #123

Jeżeli Twoje dane są powiązane formuła np tak, że wartość sprzedaży dla sprzedawcy sumują się wartości sprzedanych produktów, a później wartości sprzedaży sprzedawców są sumowane do wyników województwa — wszystko to za pomocą prostych formuł. To może skorzystać z grupowania autokonspektem.

Oznacza to, że Excel sam będzie się starał pogrupować wiersze i kolumny po zależnościach między formułami w komórkach. Możesz je dokładniej zobaczyć wybierając funkcjonalność "Śledź zależności" i "Śledź poprzedniki" z karty Formuły.

Jeśli masz takie zależności stabilne to możesz rozwinąć opcję Grupuj i wybrać Autokonspekt. Teraz Excel nałoży grupowanie zarówno na wiersze jak i kolumny na podstawie zależności między formułami i komórkami.

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić to napisz do mnie. Ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Grupowanie wierszy i kolumn — porada #122

Grupowanie wierszy i kolumn — porada #122

Jak grupować wiersze i kolumny w Excelu?


Grupowanie wierszy i kolumn — porada #122

Grupowanie wierszy i kolumn - porada #122

Żeby grupować wiersze lub kolumny w Excelu wystarczy wykorzystać funkcjonalność Grupuj na karcie Dane.

Zaznaczasz odpowiednią ilość wierszy i klikasz grupuj i już Excel je zgrupował. Wiąże się to z tym, że przy nagłówkach wierszy są teraz dodatkowe linie oraz + lub — symbolizujące grupę. Gdy naciskasz plus to grupa się rozwija, a gdy minus to zwija.

Jeśli dodasz na tych samych wierszach nowe grupy, ale o mniejszej ilości wierszy niż wcześniejsza grupa to doda się kolejny poziom grupowania. Symbolizowane to przez numery na górze nagłówków wierszy. Jeśli naciśniesz na nich 1 to zwiniesz wszystkie, zaś naciśnięcie innej liczby będzie skutkowało rozwinięciem wszystkich grup do klikniętego poziomu.

Analogicznie postępujesz z kolumnami.

Jeśli zaznaczysz całe wiersze lub kolumny to Excel dokona grupowania automatycznie jednak jeśli zaznaczysz mniejszy obszar to Excel będzie się pytał czy chcesz grupować to wierszach, czy kolumnach.

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić to napisz do mnie. Ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Grupowanie wierszy i kolumn — porada #122

Usuwanie linii siatki i ograniczenie zakresu arkusza — porada #114

Jak ukryć linie siatki i ograniczyć zakres arkusza?


Usuwanie linii siatki i ograniczenie zakresu arkusza — porada #114

Usuwanie linii siatki i ograniczenie zakresu arkusza - porada #114

Aby usunąć linie siatki należy wejść na kratę Widok i odznaczyć pole wyboru Linie siatki.

Żeby ograniczyć ilość kolumn i/lub wierszy w arkuszu należy je ukryć. Czyli wybierasz wiersz, który już ma być nie widoczny naciskasz Ctrl + Shift + Strzałka w dół (pozwoli Ci to przejść do ostatniego wiersza), a następnie ukrywasz wszystkie wiersze.
Analogicznie postępujesz z kolumnami tylko skrót to Ctrl + Shift + Strzałka w prawo

Tak przygotowany obszar warto chronić (opcja Chroń arkusz z karty Recenzje), ponieważ łatwo odkryć ukryte wiersze i kolumny, po prostu zaznaczając ostatni widoczny i przeciągnąć myszką na szary obszar, a następnie wybrać opcję odkryj z podręcznego menu.

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić to napisz do mnie. Ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Usuwanie linii siatki i ograniczenie zakresu arkusza — porada #114

Liczba porządkowa i filtrowane oraz ukryte wiersze — widzowie #17

Jak stawić liczbę porządkową nawet, gdy filtrujesz i ukrywasz wiersze?


Liczba porządkowa i filtrowane oraz ukryte wiersze — widzowie #17

Liczba porządkowa i filtrowane oraz ukryte wiersze - widzowie #17

Liczbę porządkową możesz łatwo zrobić korzystając z możliwości tworzenie ciągów jakie daje Ci Excel, ale co w sytuacji, gdy chcesz, żeby liczba porządkowa dopasowywała się do ilość wyświetlanych wierszy, czyli nie liczyła wierszy ukrytych i przefiltrowanych.

Taki właśnie miała problem Renata. Okazuje się, że jej problem rozwiązana funkcja SUMY.CZĘŚCIOWE z rozrastającym się zakresem, czyli taki, który początek ma stały o koniec przesuwa się wraz z formułą np: $B$2:B2

Ważne, że funkcja SUMY.CZĘŚCIOWE ma dwie serie funkcji z numerami od 1 do 11 i od 101 do 111. Mniejsze numery biorą pod uwagę ukryte i widoczne wiersze, ale nie liczą przefiltrowanym, a z większymi numerami (powyżej 100) liczą tylko widoczne wiersze (nie liczą ukrytych wierszy i przefiltrowanych). 

Przykładowa funkcja może wyglądać tak:

=SUMY.CZĘŚCIOWE(103;$B$2:B2)

liczy ona tylko widoczne niepuste komórki.

Trzeba jeszcze uważać z filtrami przy takim zapisie, bo Excel automatycznie traktuje ostatni wiersz z funkcją SUMY.CZĘŚCIOWE jako wiersz podsumuwujący i nie bierze pod uwagę przy filtrach, czyli ten wiersz będzie zawsze widoczny, dlatego warto zrobić pod koniec jeszcze jedno podumowanie np: wyników sprzedaży.

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo napisz do mnie bezpośrednio, ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Liczba porządkowa i filtrowane oraz ukryte wiersze — widzowie #17

Formuła do tworzenie sekwencji 1,1 1,2 1,3 2,1 2,2 2,3 itd — sztuczki #15

Jak stworzyć formułę do tworzenia sekwencji 1,1 1,2 1,3 2,1 2,2 2,3 itd?

Żeby stworzyć niektóre sekwencje w Excelu trzeba się wykazać pomysłowością. Np: stworzenie przykładowego ciągu 1,1 1,2 1,3 2,1 2,2 2,3 itd wymaga użycia przynajmniej kilku funkcji.

Tworzenie tej sekwencji można podzielić na 2 części, część całkowitą i część po przecinku.


Formuła do tworzenie sekwencji 1,1 1,2 1,3 2,1 2,2 2,3 itd — sztuczki #15

Aby stworzyć część całkowitą potrzeba najpierw zacząć liczyć od miejsca, z którego chcesz aby zaczynała się sekwencja. Uda ci się to zrobić dzięki dynamicznym obszarom i funkcji ILE.WIERSZY. Zakładając, że zaczynasz w komórce B7 funkcja wyglądać może tak

=ILE.WIERSZY(B$7:B7)

Dynamiczny obszar budujesz przez zalokowanie pierwszej części obszaru (B$7) i pozostawienie drugiej części jako odwołanie względne (B7). Teraz jak będziesz kopiował funkcję w dół obszar będzie się powiększał o nowe wierze i tym samym funkcja ILE.WIERSZY będzie zwracać kolejne liczby całkowite. 

Liczenie wierszy

Liczenie wierszy

W filmie założone zostało, że sekwencja ma mieć 5 razy jedną liczbę na przedzie zanim przejdzie do następnej, dlatego wynik funkcji trzeba podzielić przez 5. Następnie trzeba go zaokrąglić do góry, tak, żeby zamiast części ułamkowej dostawać całości. Formuła będzie wyglądać tak:

=ZAOKR.W.GÓRĘ(ILE.WIERSZY(B$7:B7)/5;1)

Formuła dla sekwencja części całkowitej

Formuła dla sekwencja części całkowitej

Teraz można zabrać się za 2 część (po przecinku). Będzie to ciąg powtarzający się 1, 2, 3, 4, 5, 1 itd. Łatwo z tego wywnioskować, że przyda się funkcja MOD, która zwraca resztę z dzielenia. Najpierw trzeba zastosować tą samą funkcję jak w części pierwszej, tylko zmniejszoną o 1 ponieważ dla poprawnego wyniku trzeba zacząć liczyć od 0 nie od 1.

=ILE.WIERSZY(D$7:D7)-1

Następnie trzeba wyciągnąć resztę z dzielenia przez 5 i jeszcze zwiększyć ją o 1, żeby uzyskać pożądany ciąg, czyli

=MOD(ILE.WIERSZY(D$7:D7)-1;5)+1

Formuła dla sekwencja części ułamkowej

Formuła dla sekwencja części ułamkowej

Teraz możesz już połączyć formuły ciągiem

&","&

cała formuła dla stworzonego ciągu będzie wyglądać:

=ZAOKR.W.GÓRĘ(ILE.WIERSZY(F$7:F7)/5;1)&","&MOD(ILE.WIERSZY(F$7:F7)-1;5)+1

Połączona formuła sekwencji

Połączona formuła sekwencji

Ważne, że ta formuła zwróci tekst, ponieważ łączenie (&) będzie wykonane na samym końcu. Jeśli chcesz, żeby Twój ciąg był liczbami trzeba tą formułę wziąć w nawiasy i dodać zero (dodawanie Excel wykonuje przed łączeniem, taka jest kolejność działań).

=(ZAOKR.W.GÓRĘ(ILE.WIERSZY(F$7:F7)/5;1)&","&MOD(ILE.WIERSZY(F$7:F7)-1;5)+1)+0

Zapis formuły sekwencji w taki sposób, żeby była traktowana jako liczba

Zapis formuły sekwencji w taki sposób, żeby była traktowana jako liczba

P.S.

Wpis na podstawie Excel Magic Trick 991

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo napisz do mnie bezpośrednio, ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Formuła do tworzenie sekwencji 1,1 1,2 1,3 2,1 2,2 2,3 itd — sztuczki #15