Excel - kurs online - oferta dla każdego

Nie znasz dobrze obsługi Excela? A może nie znasz jej wcale? Doskonale wiem, że w dzisiejszych czasach i realiach, znajomość tego programu jest nie tylko niezbędna, ale przede wszystkim korzystna dla Ciebie samego. Moje szkolenie z Excela online pokaże Ci, że arkusz kalkulacyjny nie jest wcale Twoim wrogiem, a sprzymierzeńcem w porządkowaniu i analizie danych - nie tylko liczbowych. Stworzyłem kurs Excel online na każdym poziomie, zarówno dla osób początkujących, średniozaawansowanych, jak i zaawansowanych. Znajdziesz u mnie także szkolenie z Excela online dedykowane specjalnie przedsiębiorcom. Każdy kurs zawiera starannie wyselekcjonowany zakres wiedzy i zagadnień, które odpowiadają na ściśle sprecyzowane potrzeby jego użytkowników.


Excel - kurs online. Dlaczego warto?

Zastanawiasz się, czy Excel i kurs online to dobre połączenie? Czy taka forma nauki pracy z arkuszem kalkulacyjnym może być efektywna? Pozwól, że rozwieję Twoje wątpliwości.

Od lat z powodzeniem zajmuję się dzieleniem swoją wiedzą zdalnie. Ta forma nauki, szczególnie w ostatnim czasie, mocno zyskała na popularności, a jej techniki znacząco się rozwinęły. Abyś mógł biegle posługiwać się programem Excel, każdy swój kurs zaprojektowałem z ogromną starannością i w oparciu o zasady metodyki nauczania na odległość.

Jednak szkolenie z Excela online, to przede wszystkim ogromna wygoda dla Ciebie, ponieważ nie musisz wychodzić z domu, możesz uczyć się wraz ze mną z dowolnego miejsca i w wybranym przez siebie czasie. Dodatkowo każdy mój kurs Excela online zawiera materiały dydaktyczne dostępne dla Ciebie już po zakończeniu szkolenia. Krótkie nagrania filmowe, prezentujące różnego rodzaju działania w arkuszu kalkulacyjnym, które w dowolnej chwili możesz zatrzymać, odtworzyć ponownie, by jeszcze raz przeanalizować i utrwalić wiedzę, to doskonały sposób, by opanować Excel. Kurs online to nie tylko wygoda, to także oszczędność Twojego i mojego czasu - zamiast dojeżdżać w umówione miejsce, możemy poświęcić więcej chwil na ćwiczenia i praktykę.

Drukowanie wielkich tabel — nagłówek na każdej stronie — porada #44

Jak drukować wielkie tabele w Excelu?


Drukowanie wielkich tabel — nagłówek na każdej stronie — porada #44

W Excelu masz możliwość tworzenia tabel. Możesz wpisywać bardzo dużo danych i nadać im nagłówki na górze tabeli, ale co się dzieje kiedy Twoja tabela się rozrasta — już nie mieści się na 1 stronie wydruku, potrzebuje kilku, a nawet kilkunastu stron? Jak sprawić żebyś widział nagłówki na każdej stronie?

Przede wszystkim dobrze najpierw zobaczyć jak będzie wyglądać wydruk — wystarczy, że wykorzystać skrót klawiszowy:
Ctrl + P.

Podgląd wydruku wielkiej tabeli

Podgląd wydruku wielkiej tabeli

Zobaczysz nie tylko jak podgląd wydruku, ale od razu będziesz też mógł zmienić podstawowe opcje drukowania. 

Na filmie zobaczysz przykład, który pokazuje próbę wydrukowania wielkiej tabeli. Nie mieści się ona na 1 stronie, ani na szerokość, ani na wysokość. Sytuację poprawia ustawienie orientacji drukowania na poziomom, ale dalej nie widać nagłówków tabeli na kolejnych stronach, na których nam zależy i zostają jeszcze inne niedociągnięcia.

Żeby wydrukować poprawnie wielką tabelę chcemy wejść w ustawienia strony i w polskiej wersji Excela natknąłem się na pewien błąd. Wykorzystując klawisz Alt i skróty do poszczególnych zakładek wstążki. Po naciśnięciu klawisza Alt naciskasz naciskasz A, by wejść na zakładkę Układ strony, teraz powinieneś nacisnąć S, a potem Y, żeby otworzyć ustawienia strony, niestety jak naciskałem S włączała mi się funkcja, która powinna być odpalana literą Ś (Okienko zaznacz), na szybko sobie poradziłem usuwając ją z menu. Wtedy już naciskanie po kolei:

Alt A S Y 

otworzyło mi ustawienia strony.

Ustawienia strony

Ustawienia strony

Ale zanim wejdziesz w ustawienia strony, ważne jest żeby zaznaczyć obszar wydruku, żebyś dał znać Excelowi co chcesz drukować, a co ma być widoczne tylko w arkuszu, a nie brane pod uwagę przy drukowaniu.

Na wideo możesz zobaczyć, że skrót klawiszowy 

Ctrl + Shift + 8

pozwala Ci zaznaczyć od razu całą tabelę nie zaznacza on małych okien informacyjnych nad tabelą, a które też chcę wydrukować. 

Żeby zaznaczyć cały interesujący mnie obszar wydruku stosuję sztuczkę. Najpierw zaznaczam wiersz na samej górze arkusza na szerokość tabeli następnie 

Ctrl + Shift + Strzałka w dół

2 razy. Mam już zaznaczony obszar teraz wystarczy, że wybiorę opcję Obszar wydruku.

Teraz mogę już wykorzystać ustawienia strony. Z zakładki Strona wybieram opcję
Wpasuj w strony, przy literze H (czyli horyzontalnie — poziomo) wpisuję 1, sprawi to, że Excel ściśnie cały obszar wydruku w poziomie tak, żeby zmieścił się na 1 stronie. Przy literze V (wertykalnie — pionowo) zostawiam puste pole. To puste pole zapewnia mi, że Excel będzie drukował strony, aż do momentu kiedy skończy mu się obszar wydruku. 

Wpasuj strony

Wpasuj strony

Teraz dodamy sobie nagłówki na każdej stronie. Przechodzimy na zakładkę Arkusz i na niej wybieramy opcję U góry powtarzaj wiersze. Wystarczy zaznaczyć nagłówek. Zwróć uwagę, że Excel i tak zaznaczył całą linie, ale nie musisz się przejmować, bo będzie powtarzał tylko fragment z obszaru wydruku.

U góry powtarzaj wiersze

U góry powtarzaj wiersze

Teraz możesz nacisnąć Ctrl + P i zobaczyć efekty zmian. Cała tabela mieści się na szerokość na 1 stronie w układzie wydruku pionowym oraz na kolejnych stronach powtarza się nagłówek.

Nagłówek na 3 stronie drukowania

Nagłówek na 3 stronie drukowania

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo napisz do mnie bezpośrednio, ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Drukowanie wielkich tabel — nagłówek na każdej stronie — porada #44