Excel - kurs online - oferta dla każdego

Nie znasz dobrze obsługi Excela? A może nie znasz jej wcale? Doskonale wiem, że w dzisiejszych czasach i realiach, znajomość tego programu jest nie tylko niezbędna, ale przede wszystkim korzystna dla Ciebie samego. Moje szkolenie z Excela online pokaże Ci, że arkusz kalkulacyjny nie jest wcale Twoim wrogiem, a sprzymierzeńcem w porządkowaniu i analizie danych - nie tylko liczbowych. Stworzyłem kurs Excel online na każdym poziomie, zarówno dla osób początkujących, średniozaawansowanych, jak i zaawansowanych. Znajdziesz u mnie także szkolenie z Excela online dedykowane specjalnie przedsiębiorcom. Każdy kurs zawiera starannie wyselekcjonowany zakres wiedzy i zagadnień, które odpowiadają na ściśle sprecyzowane potrzeby jego użytkowników.


Excel - kurs online. Dlaczego warto?

Zastanawiasz się, czy Excel i kurs online to dobre połączenie? Czy taka forma nauki pracy z arkuszem kalkulacyjnym może być efektywna? Pozwól, że rozwieję Twoje wątpliwości.

Od lat z powodzeniem zajmuję się dzieleniem swoją wiedzą zdalnie. Ta forma nauki, szczególnie w ostatnim czasie, mocno zyskała na popularności, a jej techniki znacząco się rozwinęły. Abyś mógł biegle posługiwać się programem Excel, każdy swój kurs zaprojektowałem z ogromną starannością i w oparciu o zasady metodyki nauczania na odległość.

Jednak szkolenie z Excela online, to przede wszystkim ogromna wygoda dla Ciebie, ponieważ nie musisz wychodzić z domu, możesz uczyć się wraz ze mną z dowolnego miejsca i w wybranym przez siebie czasie. Dodatkowo każdy mój kurs Excela online zawiera materiały dydaktyczne dostępne dla Ciebie już po zakończeniu szkolenia. Krótkie nagrania filmowe, prezentujące różnego rodzaju działania w arkuszu kalkulacyjnym, które w dowolnej chwili możesz zatrzymać, odtworzyć ponownie, by jeszcze raz przeanalizować i utrwalić wiedzę, to doskonały sposób, by opanować Excel. Kurs online to nie tylko wygoda, to także oszczędność Twojego i mojego czasu - zamiast dojeżdżać w umówione miejsce, możemy poświęcić więcej chwil na ćwiczenia i praktykę.

Usuwanie serii z legendy wykresu — porada #125

Jak usunąć zbędne serie danych z legendy wykresu?


Usuwanie serii z legendy wykresu — porada #125

Usuwanie serii z legendy wykresu - porada #125

Czasami ukrywasz serię danych na wykresie i nie chcesz, żeby pokazywała się też na legendzie. Żeby je usunąć musisz na nich kliknąć 2 razy, ponieważ za pierwszym razem zaznacza się cała legenda, a za drugim dopiero wybrana seria. Teraz wystarczy klawisz Delete, żeby usunąć zbędną serię z legendy.

Jeśli usuniesz nie tą serię, którą chcesz musisz niestety usunąć całą legendę, a potem znowu ją dodać i usunąć te serie danych, które nie chcesz, żeby były widoczne w legendzie.

Użyte funkcje/opcje:
Wykres

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić to napisz do mnie. Ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Usuwanie serii z legendy wykresu — porada #125

Formuła do tworzenie sekwencji 1,1 1,2 1,3 2,1 2,2 2,3 itd — sztuczki #15

Jak stworzyć formułę do tworzenia sekwencji 1,1 1,2 1,3 2,1 2,2 2,3 itd?

Żeby stworzyć niektóre sekwencje w Excelu trzeba się wykazać pomysłowością. Np: stworzenie przykładowego ciągu 1,1 1,2 1,3 2,1 2,2 2,3 itd wymaga użycia przynajmniej kilku funkcji.

Tworzenie tej sekwencji można podzielić na 2 części, część całkowitą i część po przecinku.


Formuła do tworzenie sekwencji 1,1 1,2 1,3 2,1 2,2 2,3 itd — sztuczki #15

Aby stworzyć część całkowitą potrzeba najpierw zacząć liczyć od miejsca, z którego chcesz aby zaczynała się sekwencja. Uda ci się to zrobić dzięki dynamicznym obszarom i funkcji ILE.WIERSZY. Zakładając, że zaczynasz w komórce B7 funkcja wyglądać może tak

=ILE.WIERSZY(B$7:B7)

Dynamiczny obszar budujesz przez zalokowanie pierwszej części obszaru (B$7) i pozostawienie drugiej części jako odwołanie względne (B7). Teraz jak będziesz kopiował funkcję w dół obszar będzie się powiększał o nowe wierze i tym samym funkcja ILE.WIERSZY będzie zwracać kolejne liczby całkowite. 

Liczenie wierszy

Liczenie wierszy

W filmie założone zostało, że sekwencja ma mieć 5 razy jedną liczbę na przedzie zanim przejdzie do następnej, dlatego wynik funkcji trzeba podzielić przez 5. Następnie trzeba go zaokrąglić do góry, tak, żeby zamiast części ułamkowej dostawać całości. Formuła będzie wyglądać tak:

=ZAOKR.W.GÓRĘ(ILE.WIERSZY(B$7:B7)/5;1)

Formuła dla sekwencja części całkowitej

Formuła dla sekwencja części całkowitej

Teraz można zabrać się za 2 część (po przecinku). Będzie to ciąg powtarzający się 1, 2, 3, 4, 5, 1 itd. Łatwo z tego wywnioskować, że przyda się funkcja MOD, która zwraca resztę z dzielenia. Najpierw trzeba zastosować tą samą funkcję jak w części pierwszej, tylko zmniejszoną o 1 ponieważ dla poprawnego wyniku trzeba zacząć liczyć od 0 nie od 1.

=ILE.WIERSZY(D$7:D7)-1

Następnie trzeba wyciągnąć resztę z dzielenia przez 5 i jeszcze zwiększyć ją o 1, żeby uzyskać pożądany ciąg, czyli

=MOD(ILE.WIERSZY(D$7:D7)-1;5)+1

Formuła dla sekwencja części ułamkowej

Formuła dla sekwencja części ułamkowej

Teraz możesz już połączyć formuły ciągiem

&","&

cała formuła dla stworzonego ciągu będzie wyglądać:

=ZAOKR.W.GÓRĘ(ILE.WIERSZY(F$7:F7)/5;1)&","&MOD(ILE.WIERSZY(F$7:F7)-1;5)+1

Połączona formuła sekwencji

Połączona formuła sekwencji

Ważne, że ta formuła zwróci tekst, ponieważ łączenie (&) będzie wykonane na samym końcu. Jeśli chcesz, żeby Twój ciąg był liczbami trzeba tą formułę wziąć w nawiasy i dodać zero (dodawanie Excel wykonuje przed łączeniem, taka jest kolejność działań).

=(ZAOKR.W.GÓRĘ(ILE.WIERSZY(F$7:F7)/5;1)&","&MOD(ILE.WIERSZY(F$7:F7)-1;5)+1)+0

Zapis formuły sekwencji w taki sposób, żeby była traktowana jako liczba

Zapis formuły sekwencji w taki sposób, żeby była traktowana jako liczba

P.S.

Wpis na podstawie Excel Magic Trick 991

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo napisz do mnie bezpośrednio, ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Formuła do tworzenie sekwencji 1,1 1,2 1,3 2,1 2,2 2,3 itd — sztuczki #15

Rekomendowane wykresy w Excelu 2013 [Rzut okiem #10]

Rekomendowane wykresy w Excelu 2013


Rekomendowane wykresy w Excelu 2013 dla różnych serii danych [Rzut okiem #10]

Co nowego w rekomendowanych wykresach?

Rekomendowane wykresy to nowa opcja W Excelu 2013. Ta opcja bardzo dobrze się sprawdza. Wystarczy zaznaczyć dane, wybrać nową opcję Excela 2013 i wybrać rodzaj wykresu jaki Ci najbardziej odpowiada z tych proponowanych przez Microsoft. 

Pojedyncza seria danych

Dla prostych zbiorów danych proponowane są proste wykresy. Na obrazie poniżej, możesz zobaczyć propozycje Excela 2013 dla krótkiej pojedynczej serii danych.

Rekomendowane wykresy - proste dane

Rekomendowane wykresy — proste dane

Co ciekawe w zależności o samych danych, nie tylko ich sposobu organizacji, mogą pojawić się inne propozycje. Na obrazie powyżej widzisz propozycje wykresu liniowego, kolumnowego i warstwowego, ale jeśli weźmiemy za przykład 2 serię danych Excel 2013 zaproponuje Ci jeszcze wykres kołowy (widać na wideo)

Pędzel

Dodatkowo jeśli skorzystasz z ikony pędzla przy wykresie, możesz zmienić jego wygląd korzystając z gotowych schematów. Są ona znacznie bardziej użyteczne niż wcześniejsza opcja Układy wykresu. Z tych rzeczywiście możesz chcieć skorzystać (obraz poniżej).

Rekomendowane wykresy - pędzel

Rekomendowane wykresy — pędzel

Serie danych z liczbami i procentami

Dodatkowo Excel 2013 radzi sobie z różnymi rodzajami danych w jednej tabelce. Czyli może Ci zaproponować ustawienie serii danych do wstawienia na oś pomocniczą. Na obrazie poniżej możesz zobaczyć 2 serie danych z dużymi liczbami i 1 serię z procentami. 

Żeby przedstawić poprawnie takie dane potrzebna jest oś pomocnicza dla procentów. Rekomendowane wykresy Excela 2013 przedstawiają to jako 1 propozycję. Jeśli nie pojawi się taka opcja możesz skorzystać z opcji combo (patrz wideo) i poustalać rodzaje wykresów i to, które mają być pokazywane na osi pomocniczej.

Rekomendowane wykresy - oś pomocnicza

Rekomendowane wykresy — oś pomocnicza

Duże zbiory danych — tabele przestawne

Kiedy masz do czynienia z dużym zbiorem danych (wykorzystany przykład ma 500 wierszy) opcja rekomendowane wykresy proponuje Ci sumowanie po kolumnie, która ma najmniej różnorodnych danych. W przykładzie wykorzystanym w wideo będzie to porządkowanie po Regionie albo Produkcie. 

Rekomendowane wykresy - Duży zbiór danych (tabela przestawna)

Rekomendowane wykresy — Duży zbiór danych (tabela przestawna)

Co najważniejsze Excel nie zrobi tylko wykresu, ale też stworzy tabelę przestawną, gdzie będziesz mógł odpowiednio zmieniać kolumnę, po której są sumowane wartości. Na obrazie poniżej został przedstawiony wykres po klientach, których jest powyżej 20 i nie byli oni brani pod uwagę przy 1 propozycji, ale łatwo możesz ich ustawić odznaczając i zaznaczając interesujące Cię serie.

Rekomendowane wykresy - tabela przestawna

Rekomendowane wykresy — tabela przestawna

Lejek — filtrowanie

Nawet tabele, które mają zbędne dane dla wykresu — przykładowo sumy kwartalne i roczne, można łatwo umieścić na wykresie, ponieważ jest lejek, czyli filtr, z którego możesz wybrać, które dane chcesz pokazywać, a które mają zostać schowane. Excel 2013 podświetla aktualnie dane, na które najeżdżasz podczas filtrowania.

Rekomendowane wykresy - lejek (filtrowanie)

Rekomendowane wykresy — lejek (filtrowanie)

Link do wersji próbnej Excel 2013:

https://www.microsoft.com/office/preview/en

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo napisz do mnie bezpośrednio, ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Rekomendowane wykresy w Excelu 2013 dla różnych serii danych [Rzut okiem #10]