Nie znasz dobrze obsługi Excela? A może nie znasz jej wcale? Doskonale wiem, że w dzisiejszych czasach i realiach, znajomość tego programu jest nie tylko niezbędna, ale przede wszystkim korzystna dla Ciebie samego. Moje szkolenie z Excela online pokaże Ci, że arkusz kalkulacyjny nie jest wcale Twoim wrogiem, a sprzymierzeńcem w porządkowaniu i analizie danych - nie tylko liczbowych. Stworzyłem kurs Excel online na każdym poziomie, zarówno dla osób początkujących, średniozaawansowanych, jak i zaawansowanych. Znajdziesz u mnie także szkolenie z Excela online dedykowane specjalnie przedsiębiorcom. Każdy kurs zawiera starannie wyselekcjonowany zakres wiedzy i zagadnień, które odpowiadają na ściśle sprecyzowane potrzeby jego użytkowników.
Excel - kurs online. Dlaczego warto?
Zastanawiasz się, czy Excel i kurs online to dobre połączenie? Czy taka forma nauki pracy z arkuszem kalkulacyjnym może być efektywna? Pozwól, że rozwieję Twoje wątpliwości.
Od lat z powodzeniem zajmuję się dzieleniem swoją wiedzą zdalnie. Ta forma nauki, szczególnie w ostatnim czasie, mocno zyskała na popularności, a jej techniki znacząco się rozwinęły. Abyś mógł biegle posługiwać się programem Excel, każdy swój kurs zaprojektowałem z ogromną starannością i w oparciu o zasady metodyki nauczania na odległość.
Jednak szkolenie z Excela online, to przede wszystkim ogromna wygoda dla Ciebie, ponieważ nie musisz wychodzić z domu, możesz uczyć się wraz ze mną z dowolnego miejsca i w wybranym przez siebie czasie. Dodatkowo każdy mój kurs Excela online zawiera materiały dydaktyczne dostępne dla Ciebie już po zakończeniu szkolenia. Krótkie nagrania filmowe, prezentujące różnego rodzaju działania w arkuszu kalkulacyjnym, które w dowolnej chwili możesz zatrzymać, odtworzyć ponownie, by jeszcze raz przeanalizować i utrwalić wiedzę, to doskonały sposób, by opanować Excel. Kurs online to nie tylko wygoda, to także oszczędność Twojego i mojego czasu - zamiast dojeżdżać w umówione miejsce, możemy poświęcić więcej chwil na ćwiczenia i praktykę.
W tym poście omówimy zagadnienie usuwania pustych wierszy.
Zdarza się, że po zaimportowaniu danych w arkuszu zostaną puste wiersze, ale nie chcemy przy okazji usunąć pustych komórek. Będziemy działać na naszych przykładowych danych. (Rys. nr 1)
Rys. nr 1 — Przykładowe dane
Jeśli nie mamy sytuacji jak w wierszu oznaczonym kolorem żółtym, czyli pustej tylko jednej komórki z wiersza, możemy usunąć puste wiersze przy użyciu skrótu klawiszowego Ctrl + G lub klawisza F5. Otworzy się wtedy okienko Przechodzenie do. (Rys. nr 2)
Rys. nr 2 — Usuwanie pustych wierszy
W tym oknie klikamy przycisk Specjalnie, a następnie w oknie, które się otworzy (oknie Przechodzenia do – specjalnie) zaznaczamy Opcję Puste i zatwierdzamy przyciskiem Ok. (Rys. nr 3)
Rys. nr 3 — Okno Przechodzenie do — specjalnie
W efekcie otrzymujemy zaznaczone puste komórki. Możemy kliknąć na taką zaznaczoną komórkę prawym przyciskiem myszy i w podręcznym menu wybrać opcję Usuń lub użyć skrótu klawiszowego CTRL + - (Rys. nr 4)
Rys. nr 4 — Usuwanie pustych komórek za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl + -
W okienku Usuwania, które się otworzy wybieramy opcję Przesuń komórki do góry i zatwierdzamy przyciskiem Ok. Ponieważ przy Wojciechu (wiersz oznaczony na żółto) była pusta komórka, a nas interesowało usunięcie całych pustych wierszy, usunięcie pustych komórek zadziałało nie tak jakbyśmy chcieli, ponieważ w kolumnie Nazwisko nastąpiło przesunięcie o jedną komórkę w górę (popsuło to połączenia pomiędzy danymi). (Rys. nr 5)
Dlatego musimy cofnąć naszą komendę (Ctrl + Z).
Rys. nr 5 — Efekt zastosowania formuły usunięcia pustych wierszy, (błędny w przypadku pustej jednej komórki w wierszu)
W celu usunięcia pustych wierszy musimy sobie policzyć ile jest pustych komórek w poszczególnych wierszach. Użyjemy do tego funkcję LICZ.PUSTE. (Rys. nr 6) W sytuacji kiedy mamy mało danych, możemy sobie przeciągnąć funkcję na komórki poniżej.
Rys. nr 6 — Funkcja LICZ.PUSTE
Gdybyśmy mieli więcej danych, musielibyśmy skopiować funkcję Ctrl + C i skrótem klawiszowym Ctrl + End przejść na sam koniec arkusza.
Wtedy możemy łatwo przejść do odpowiedniej kolumny, a następnie naciskamy skrót Ctrl + Shift + ↑, aby zaznaczyć wszystkie komórki powyżej, aż do komórki z formułą (ewentualnie strzałkami góra – dół dopasować zaznaczony zakres) i wklejamy naszą wcześniej przygotowaną formułę skrótem klawiszowym Ctrl + V. (Rys. nr 7)
Rys. nr 7 — Działanie skrótu klawiszowego Ctrl + Shift + ↑
Kolejnym etapem naszej pracy jest włączenie filtrów. Wybieramy z karty Dane – zakładkę Filtruj lub wciskamy skrót klawiszowy Ctrl + Shift + L. (Rys. nr 8)
Rys. nr 8 — Filtrowanie i użycie skrótu klawiszowego Ctrl + Shift + L
Interesuje nas, aby usunąć wiersze, gdzie występuje cyfra 2. Po rozwinięciu menu filtrów, odznaczamy wyniki, które nas nie interesują. (Rys. nr 9)
Rys. nr 9 — menu filtrów
Otrzymujemy wynik, czyli tylko puste wiersze (Rys. nr 10), które teraz możemy usunąć.
Rys. nr 10 — Puste wiersze, otrzymane po uruchomieniu filtrów
Zaznaczamy wiersze, a następnie używamy skrótu klawiszowego Ctrl + - aby je usunąć.
Należy pamiętać o wyłączeniu filtrów, których użyliśmy do wyselekcjonowania wierszy z numerem 2 (Rys. nr 11) oraz usunięciu pomocniczych obliczeń z kolumny C.
Rys. nr 11 — Czyszczenie filtrów z kolumny C
Otrzymujemy dane z usuniętymi pustymi wierszami (Rys. nr 12)
Rys. nr 12 — Dane po usunięciu pustych wierszy
Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny
Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą) II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.
Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".
Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query. A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.
Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.
Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie. Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych.
W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.