Excel - kurs online - oferta dla każdego

Nie znasz dobrze obsługi Excela? A może nie znasz jej wcale? Doskonale wiem, że w dzisiejszych czasach i realiach, znajomość tego programu jest nie tylko niezbędna, ale przede wszystkim korzystna dla Ciebie samego. Moje szkolenie z Excela online pokaże Ci, że arkusz kalkulacyjny nie jest wcale Twoim wrogiem, a sprzymierzeńcem w porządkowaniu i analizie danych - nie tylko liczbowych. Stworzyłem kurs Excel online na każdym poziomie, zarówno dla osób początkujących, średniozaawansowanych, jak i zaawansowanych. Znajdziesz u mnie także szkolenie z Excela online dedykowane specjalnie przedsiębiorcom. Każdy kurs zawiera starannie wyselekcjonowany zakres wiedzy i zagadnień, które odpowiadają na ściśle sprecyzowane potrzeby jego użytkowników.


Excel - kurs online. Dlaczego warto?

Zastanawiasz się, czy Excel i kurs online to dobre połączenie? Czy taka forma nauki pracy z arkuszem kalkulacyjnym może być efektywna? Pozwól, że rozwieję Twoje wątpliwości.

Od lat z powodzeniem zajmuję się dzieleniem swoją wiedzą zdalnie. Ta forma nauki, szczególnie w ostatnim czasie, mocno zyskała na popularności, a jej techniki znacząco się rozwinęły. Abyś mógł biegle posługiwać się programem Excel, każdy swój kurs zaprojektowałem z ogromną starannością i w oparciu o zasady metodyki nauczania na odległość.

Jednak szkolenie z Excela online, to przede wszystkim ogromna wygoda dla Ciebie, ponieważ nie musisz wychodzić z domu, możesz uczyć się wraz ze mną z dowolnego miejsca i w wybranym przez siebie czasie. Dodatkowo każdy mój kurs Excela online zawiera materiały dydaktyczne dostępne dla Ciebie już po zakończeniu szkolenia. Krótkie nagrania filmowe, prezentujące różnego rodzaju działania w arkuszu kalkulacyjnym, które w dowolnej chwili możesz zatrzymać, odtworzyć ponownie, by jeszcze raz przeanalizować i utrwalić wiedzę, to doskonały sposób, by opanować Excel. Kurs online to nie tylko wygoda, to także oszczędność Twojego i mojego czasu - zamiast dojeżdżać w umówione miejsce, możemy poświęcić więcej chwil na ćwiczenia i praktykę.

Excel — Ranking sprzedawców tablicowo — porada 399

W tym poście nauczymy się jak można stworzyć ranking sprzedawców tablicowo, korzystając z formuł kolumn pomocniczych. Ten film rozpoczyna cykl trzech filmów (porada 399, 400 i 401). W pierwszej poradzie będziemy budować listę sprzedawców tablicowo z użyciem kolumn pomocniczych (każde kolejne obliczenie jest w osobnej kolumnie). W drugiej poradzie będziemy chcieli te dane połączyć w całość, co niestety nie jest tak proste jak by się mogło wydawać. Na koniec w trzeciej poradzie tą połączoną formułę ponazywamy, żeby wykorzystać funkcję ZEZWALAJ.

Zadanie to wykonamy na podstawie przykładowych danych z rys. nr 1.

Rys. nr 1 – przykładowe dane

Zaczynamy od wyciągnięcia poszczególnych elementów tablicowo, czyli dane będą się same rozlewać, co oznacza, że nasze dane będą dynamiczne. Najpierw potrzebujemy unikatowych sprzedawców. Użyjemy tutaj funkcji UNIKATOWE, której pierwszym argumentem jest Tablica, czyli kolumna tabeli z rys. nr 1 o nazwie Sprzedawca (tSprzedażk[Sprzedawca]). Pozostałe argumenty są opcjonalne i je pomijamy. Zapis formuły powinien wyglądać następująco:

=UNIKATOWE(tSprzedażk[Sprzedawca])

Powyższą formułę zatwierdzamy, otrzymamy listę unikatowych sprzedawców przedstawioną na rys. nr 2.

Rys. nr 2 – unikatowa lista sprzedawców
Rys. nr 2 – unikatowa lista sprzedawców

Tutaj nie musimy sortować sprzedawców. Dopiero w kolejnej tabeli pomocniczej wyznaczymy ich miejsca. W kolejnym etapie musimy dla naszych unikatowych sprzedawców podliczyć sprzedaż. Użyjemy do tego funkcji SUMA.JEŻELI. Pierwszym argumentem funkcji jest zakres, czyli kolumna, po której będziemy sprawdzać nasze kryterium (tSprzedażk[Sprzedawca]). Drugi argument funkcji to kryteria, czyli nasz rozlany zakres z listą unikatowych sprzedawców (G2#). Według nowej nomenklatury nazw w Excelu, w zapisie dokładamy znak hash (#) do komórki, w której jest formuła z rozlanym zakresem. Trzeci argument funkcji to suma_zakres, czyli kolumna, po której chcemy zsumować wartości (tSprzedażk[Sprzedaż]). Zapis całej formuły powinien wyglądać następująco:

=SUMA.JEŻELI(tSprzedażk[Sprzedawca];G2#; tSprzedażk[Sprzedaż])

Po zatwierdzeniu formuły otrzymamy zsumowane wartości sprzedaży przedstawione na rys. nr 3.

Rys. nr 3 – zsumowane wartości sprzedaży dla unikatowych sprzedawców

Teraz chcemy znaleźć pozycje poszczególnych sprzedawców w rankingu względem wysokości sprzedaży. Wykorzystamy tutaj funkcję POZYCJA.NAJW. Pierwszym argumentem funkcji jest liczba, czyli zaznaczamy tutaj rozlany zakres w kolumnie H (H2#). Drugi argument funkcji to odwołanie, w którym kolejny raz zaznaczamy nasz rozlany zakres z kolumny H (H2#). W tym zapisie chodzi o to, że funkcja POZYCJA.NAJW zwróci nam wynik dla każdej wartości sprzedaży z naszej tablicy. Zapis całej formuły powinien wyglądać następująco:

=POZYCJA.NAJW(H2#;H2#)

Po zatwierdzeniu formuły otrzymamy pozycje poszczególnych wartości sprzedaży przedstawione na rys. nr 4.

Rys. nr 4 – pozycja poszczególnych wartości sprzedaży

Teraz potrzebujemy ułożyć pozycje z kolumny I w odpowiedniej kolejności, aby stworzyć ranking sprzedawców. Musimy stworzyć sekwencję liczb od 1 do 6, bo tylu mamy unikatowych sprzedawców. Użyjemy tutaj funkcji SEKWENCJA, której pierwszym argumentem są wiersze, czyli musimy zliczyć ilość wierszy, których potrzebujemy. Wiersze zliczymy za pomocą funkcji ILE.WIERSZY, której argumentem jest tablica (zakres listy unikatowych sprzedawców – G2#). Zapis całej formuły powinien wyglądać następująco:

=SEKWENCJA(ILE.WIERSZY(G2#))

Powyższą formułę zatwierdzamy, otrzymamy sekwencję od 1 do 6 przedstawioną na rys. nr 5.

Rys. nr 5 – sekwencja liczb od 1 do 6 (ilość wszystkich unikatowych sprzedawców)

Pozostaje nam przypisać do tych uporządkowanych miejsc (rys. nr 5) odpowiednich sprzedawców. W Excelu tablicowym możemy wykorzystać funkcję X.WYSZUKAJ. Pierwszym argumentem funkcji jest szukana_wartość, czyli kolumna z naszą sekwencja w odpowiedniej kolejności (K2#). Drugi argument to szukana_tablica, czyli kolumna, w której będziemy szukać naszych wartości (I2#). Trzeci arguemnt funkcji to zwracana_tablica, czyli kolumna, z której chcemy otrzymać wartość — nazwę sprzedawcy (G2#). Cały zapis formuły powinien wyglądać następująco:

=X.WYSZUKAJ(K2#;I2#;G2#)

Po zatwierdzeniu formuły otrzymamy dopasowanych sprzedawców do rankingu przedstawionych na rys. nr 6.

Rys. nr 6 – lista sprzedawców dopasowana do rankingu

Każda z użytych dziś formuł działa prawidłowo a dodatkowo jest dynamiczna. Mianowicie mamy przygotowaną w przykładowych danych drugą tabelkę, którą teraz dokleimy do naszych danych bazowych (rys. nr 7).

Rys. nr 7 – dodatkowa tablica danych, którą dokleimy do danych bazowych
Rys. nr 7 – dodatkowa tablica danych, którą dokleimy do danych bazowych

Po doklejeniu danych możemy zauważyć w naszych kolumnach pomocniczych zmiany, mianowicie dane automatycznie się zaktualizowały. Jak widać na rys. nr 8 zmieniła się lista unikatowych sprzedawców i ilość miejsc w rankingu.

Rys. nr 8 – automatycznie zaktualizowane dane

Podsumowując, jeśli mamy możliwość rozbicia sobie takich obliczeń na poszczególne kroki, to wtedy obliczenia są proste i przede wszystkim wszystkie te formuły działają dynamicznie. Za każdym razem, kiedy zmienią się dane bazowe, zmienią się również wyniki. W kolejnej poradzie połączymy ten zapis. Niestety funkcja POZYCJA.NAJW będzie nam w tym przeszkadzać, co znacznie utrudni obliczenia i dołoży nam kolejnych obliczeń.


Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny

Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą)
II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.

Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".

Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query.
A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.

Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.

Aktualnie w promocji urodzinowej możesz mieć Mistrza Excela w obniżonej cenie, jeśli tylko wpiszesz kod 35URODZINY
https://exceliadam.pl/produkt/ksiazka-mistrz-excela

Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie.
Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych. 

W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.

Power Query
https://www.udemy.com/course/mistrz-power-query/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Excela
https://www.udemy.com/mistrz-excela/?couponCode=35URODZINY

Dashboardy
https://www.udemy.com/course/excel-dashboardy/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Formuł
https://www.udemy.com/course/excel-mistrz-formul/?couponCode=35URODZINY

VBA
https://www.udemy.com/course/excel-vba-makra/?couponCode=35URODZINY

Microsoft Power BI
https://www.udemy.com/course/power-bi-microsoft/?couponCode=35URODZINY

Książka Mistrz Excela reklama

Excel — Ranking sprzedawców formułami i tabelą przestawną — porada 398

W tym poście nauczymy się jak stworzyć ranking sprzedawców. W przykładowych danych na rys. nr 1 mamy zestawienie sprzedawców i ich sprzedaż. Z tych danych musimy zrobić podsumowanie sprzedaży poszczególnych sprzedawców, a następnie zrobić ranking, czyli wyciągnąć sprzedawców z największą sprzedażą.

Rys. nr 1 – przykładowe dane
Rys. nr 1 – przykładowe dane

Najpierw zadanie to wykonamy za pomocą formuł i funkcjonalności Excela, a następnie to samo zadanie wykonamy z wykorzystaniem tabeli przestawnej.

Pierwszym krokiem będzie wyciągnięcie unikatowych wartości z kolumny Sprzedawca. Możemy ręcznie skopiować wszystkich sprzedawców z kolumny B za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl+C, a następnie wkleić do kolumny G za pomocą skrótu Ctrl+V. Zaznaczamy kolumnę G (Sprzedawca), a następnie wybieramy ikonkę polecenia Usuń duplikaty z karty Dane (rys. nr 2).

Rys. nr 2 – polecenie Usuń duplikaty
Rys. nr 2 – polecenie Usuń duplikaty

Excel wyświetli nam komunikat Ostrzeżenie o usuwaniu duplikatów, w którym zaznaczamy checkbox przy opcji Pozostawić obecnie zaznaczony obszar, następnie zatwierdzamy komunikat przyciskiem Usuń duplikaty (rys. nr 3).

Rys. nr 3 – Ostrzeżenie o usuwaniu duplikatów
Rys. nr 3 – Ostrzeżenie o usuwaniu duplikatów

Wyświetli się okno Usuwania duplikatów, które zatwierdzamy przyciskiem OK (rys. nr 4).

Rys. nr 4 – okno Usuwania duplikatów
Rys. nr 4 – okno Usuwania duplikatów

Wyświetli się kolejny komunikat, tym razem z informacją o liczbie usuniętych duplikatów i unikatowych wartości przedstawiony na rys. nr 5, który zatwierdzamy przyciskiem OK.

Rys. nr 5 – komunikat Excela
Rys. nr 5 – komunikat Excela

Otrzymamy kolumnę z sześcioma unikatowymi wartościami przedstawioną na rys. nr 6.

Rys. nr 6 – kolumna z unikatowymi wartościami (sprzedawcami)
Rys. nr 6 – kolumna z unikatowymi wartościami (sprzedawcami)

Powyższe dane możemy posortować od A do Z za pomocą ikonki polecenia na karcie Dane (rys. nr 7).

Rys. nr 7 – polecenie sortowania danych od A do Z
Rys. nr 7 – polecenie sortowania danych od A do Z

Teraz musimy podsumować sprzedaż poszczególnych sprzedawców. Użyjemy do tego funkcji SUMA.JEŻELI. Pierwszym argumentem funkcji jest zakres, czyli zakres po którym będziemy sprawdzać nasze kryterium (aby zaznaczyć całą kolumnę możemy użyć skrótu klawiszowego Ctrl+Shift+Strzałka w dół. Zaznaczony zakres (B2:B325) blokujemy bezwzględnie za pomocą klawisza F4. Drugi argument funkcji to kryteria, czyli nazwa aktualnego sprzedawcy, którego nie blokujemy, ponieważ ma się przesuwać w dół razem z kopiowanie formuły na wiersze poniżej. Trzeci argument funkcji to suma_zakres, czyli kolumna, po której chcemy podsumować nasze dane (E2:E325), zablokowana bezwzględnie. Zapis całej formuły powinien wyglądać następująco:

=SUMA.JEŻELI($B$2:$B$325;G2;$E$2:$E$325)

Powyższą formułę zatwierdzamy i kopiujemy w dół. Otrzymamy podsumowanie sprzedaży przedstawione na rys. nr 8.

Rys. nr 8 – podsumowanie sprzedaży unikatowych sprzedawców
Rys. nr 8 – podsumowanie sprzedaży unikatowych sprzedawców

Otrzymaliśmy sprzedaż sumaryczną wszystkich sprzedawców. Teraz możemy wykorzystać funkcję POZYCJA.NAJW (pozycja największa), żeby określić pozycję danego wyniku w rankingu. Pierwszym argumentem funkcji jest liczba, czyli konkretna wartość sprzedaży (H2). Drugi argument funkcji to odwołanie, czyli zakres, z którego chcemy zrobić ranking (H2:H7), zablokowany bezwzględnie za pomocą klawisza F4. Zapis całej formuły powinien wyglądać następująco:

=POZYCJA.NAJW(H2;$H$2:$H$7)

Powyższą formułę zatwierdzamy i przeciągamy na wiersze poniżej. Otrzymamy ranking pozycję poszczególnych sprzedawców w rankingu sprzedaży przedstawiony na rys. nr 9.

Rys. nr 9 – ranking sprzedawców według wysokości sprzedaży
Rys. nr 9 – ranking sprzedawców według wysokości sprzedaży

Jak widać na rysunku powyżej mamy przyznane miejsca w rankingu, Cezary jest na pierwszym miejscu a Paulina na ostatnim – szóstym. Aby ranking dobrze się prezentował to musimy mieć posortowanych sprzedawców według miejsc, które kolejno zajmują. Wykorzystamy do tego funkcje INDEKS, która będzie "patrzyła" na kolumnę G (Sprzedawca), czyli w pierwszym argumencie podajemy zakres zablokowany bezwzględnie — $G$2:$G$7. Drugi argument to nr_wiersza, czyli pozycja poszczególnych sprzedawców. Aby uzyskać te pozysje musimy użyć funkcji PODAJ.POZYCJĘ. Pierwszym argumentem funkcji jest szukana_wartość, czyli numer pozycji, której szukamy – pozycja 1 (komórka K2). Drugi argument to przeszukiwana_tab, czyli kolumna z rankingiem zablokowana bezwzględnie ($I$2:$I$7). Trzeci argument to typ_porównania, wpisujemy wartość 0 – dopasowanie dokładne. Zapis całej formuły powinien wyglądać następująco:

=INDEKS($G$2:$G$7;PODAJ.POZYCJĘ(K2;$I$2:$I$7;0))

Funkcja PODAJ.POZYCJĘ zwraca nam numer wiersza z danym numerem w indeksie, a funkcja INDEKS zwraca nam wartość z tego wiersza. Po zatwierdzeniu powyższej formuły i skopiowaniu jej w dół, otrzymamy ranking przedstawiony na rys. nr 10.

Rys. nr 10 – ranking sprzedawców
Rys. nr 10 – ranking sprzedawców

Teraz pokażemy rozwiązanie wykorzystujące tabelę przestawną. Zaznaczamy pojedynczą komórkę w tablicy danych, na podstawie których chcemy wykonać tabelę przestawną. Wybieramy polecenie Tabela przestawna z karty Wstawianie (rys. nr 11).

Rys. nr 11 – polecenie Tabela przestawna
Rys. nr 11 – polecenie Tabela przestawna

Otworzy nam się okno Tworzenia tabeli przestawnej, w którym wybieramy, gdzie chcemy umieścić raport w postaci tabeli przestawnej (Istniejący arkusz), wskazujemy konkretną komórkę (np. G10). Tak ustawione parametry zatwierdzamy przyciskiem OK.

Rys. nr 12 – okno Tworzenia tabeli przestawnej
Rys. nr 12 – okno Tworzenia tabeli przestawnej

Przeciągamy Sprzedawcę do obszaru Etykiet wierszy (punkt 1 na rys. nr 13), następnie przeciągamy Sprzedaż do obszaru Podsumowań wartości (punkt 2).

Rys. nr 13 – tworzenie tabeli przestawnej
Rys. nr 13 – tworzenie tabeli przestawnej

Otrzymamy tabelę przedstawioną na rys. nr 14.

Rys. nr 14 – tabela przestawna
Rys. nr 14 – tabela przestawna

Mamy podsumowanie sprzedaży. W kolumnie Suma z Sprzedaż powinniśmy zmienić formatowanie, w tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy na dowolną komórkę z tej kolumny, następnie z podręcznego menu wybieramy polecenie Format liczby (rys. nr 15).

Rys. nr 15 – polecenie Format liczby
Rys. nr 15 – polecenie Format liczby

Otworzy nam się okno Formatowania komórek, gdzie w polu Kategoria wybieramy Walutowe, następnie zatwierdzamy zmianę przyciskiem OK (rys. nr 16).

Rys. nr 16 – zmiana formatowania na walutowe
Rys. nr 16 – zmiana formatowania na walutowe

Otrzymamy sformatowane dane przedstawione na rys. nr 17.

Rys. nr 17 – sformatowane dane
Rys. nr 17 – sformatowane dane

W tabeli przestawnej możemy sobie posortować dane od największej do najmniejszej za pomocą ikony sortowania od Z do A na karcie Dane. Posortowane dane zostały przedstawione na rys. nr 18.

Rys. nr 18 – posortowane dane
Rys. nr 18 – posortowane dane

Otrzymaliśmy niejako ranking, ale nas mniej interesuje wartość sprzedaży, a bardziej numer pozycji danego sprzedawcy. Pole Sprzedaż jeszcze raz przeciągniemy do obszaru podsumowań wartości jak na rys. nr 13 (punkt 2). W nowej kolumnie klikamy prawym przyciskiem myszy i z podręcznego menu rozwijamy polecenie Pokaż wartości jako, a następnie wybieramy polecenie Porządkuj wartości od największych do najmniejszych (rys. nr 19).

Rys. nr 19 – polecenie Porządkuj wartości od największych do najmniejszych
Rys. nr 19 – polecenie Porządkuj wartości od największych do najmniejszych

Otworzy nam się okno Pokazywania wartości jako, gdzie na liście rozwijanej w polu podstawowym wybieramy Sprzedawca. Tak ustawiony parametr zatwierdzamy przyciskiem OK (rys. nr 20).

Rys. nr 20 – okno Pokazywania wartości jako
Rys. nr 20 – okno Pokazywania wartości jako

Otrzymamy ranking sprzedawców w odpowiedniej kolejności, ponieważ wcześniej posortowaliśmy dane. Ponadto możemy zmienić nazwę kolumny Suma z Sprzedaż2 na Ranking (rys. nr 21).

Rys. nr 21 – ranking sprzedawców
Rys. nr 21 – ranking sprzedawców

Możemy pozbyć się wartości Suma końcowa, ponieważ jest nam zbędna. W tym celu rozwijamy polecenie Sumy końcowe (punkt 2 na rys. nr 22) z karty Projektowanie (punkt 1), a następnie wybieramy polecenie Wyłącz dla wierszy i kolumn (punkt 2).

Rys. nr 22 – ścieżka dostępu do polecenia Wyłącz dla wierszy i kolumn
Rys. nr 22 – ścieżka dostępu do polecenia Wyłącz dla wierszy i kolumn

Otrzymamy tabelę przestawną z rankingiem sprzedawców bez sumy końcowej przedstawioną na rys. nr 23.

Rys. nr 23 – ranking sprzedawców bez sumy końcowej
Rys. nr 23 – ranking sprzedawców bez sumy końcowej

Podsumowując stworzenie rankingu możemy wykonać na dwa sposoby, za pomocą funkcjonalności klasycznego Excela i tabeli przestawnej. Jak widać powyżej szybszym sposobem jest wykorzystanie tabeli przestawnej.


Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny

Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą)
II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.

Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".

Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query.
A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.

Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.

Aktualnie w promocji urodzinowej możesz mieć Mistrza Excela w obniżonej cenie, jeśli tylko wpiszesz kod 35URODZINY
https://exceliadam.pl/produkt/ksiazka-mistrz-excela

Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie.
Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych. 

W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.

Power Query
https://www.udemy.com/course/mistrz-power-query/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Excela
https://www.udemy.com/mistrz-excela/?couponCode=35URODZINY

Dashboardy
https://www.udemy.com/course/excel-dashboardy/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Formuł
https://www.udemy.com/course/excel-mistrz-formul/?couponCode=35URODZINY

VBA
https://www.udemy.com/course/excel-vba-makra/?couponCode=35URODZINY

Microsoft Power BI
https://www.udemy.com/course/power-bi-microsoft/?couponCode=35URODZINY

Książka Mistrz Excela reklama

Excel — Zdobyte miejsce przy remisach — Widzowie #122

W dzisiejszym poście dowiemy się jak wyznaczyć miejsce na podium (zdobyte miejsce) w sytuacji kiedy w wynikach występują remisy (np. taki sam czas). Temat ten omówimy na przykładowych danych z rysunku nr 1.

rys. nr 1 — Przykładowe dane

Jest to temat z pytania mojego widza. W pytaniu tym chodziło o to, że nie chcemy mieć standardowego wyniku, jaki zwraca nam np. funkcja POZYCJA lub POZYCJA.NAJW. Funkcja POZYCJA.NAJW w wyniku daje nam takie samo miejsce dla takiego samego wyniku, a następne miejsce jest z odstępem o 2 pozycje (rys. nr 2).

rys. nr 2 — Wyniki funkcji POZYCJA.NAJW

Podobnie zadziała funkcja POZYCJA.ŚR (średnia), zwróci nam średnia z dwóch miejsc dla takiego samego wyniku, czyli dla tego samego czasu da nam dwa takie same miejsca – 8,5 w naszym przykładzie, a kolejnym miejscem będzie 10 (sytuacja oznaczona niebieskimi strzałkami na rysunku nr 3).

rys. nr 3 — Wyniki funkcji POZYCJA.ŚR

W pytaniu widza chodziło o uzyskanie takiego samego miejsca przy remisie, a jednocześnie żeby następna pozycja w rankingu była większa tylko o 1 (sytuacja zaznaczona na rysunku nr 4 zielonymi strzałkami).

rys. nr 4 — Wyniki jakie chcemy uzyskać

Chcemy mieć kontynuacje przyznawanych miejsc, bez przeskoków w sytuacjach remisowych. Wpadłem na pomysł, aby wykorzystać standardową formułę, która wyznaczy nam ilość unikatowych wartości. Rdzeniem tej formuły jest funkcja LICZ.JEŻELI

Liczymy po zakresie z kolumny Czas (zakres blokujemy bezwzględnie klawiszem F9), ile razy wystąpiły te same liczby, czyli nasze kryterium to ten sam zakres.

=LICZ.JEŻELI($B$2:$B$16;$B$2:$B$16)

Mamy tu do czynienia z formułą tablicową. Kiedy podświetlimy sobie wyniki w trybie edycji komórki klawiszem F9 otrzymamy wyniki przedstawione na rysunku nr 5.

rys. nr 5 — Podgląd funkcji LICZ.JEŻELI

Jedynki w wyniku oznaczają, że ten czas się nie powtarza, a dwójki otrzymujemy dla tych samych czasów. Możemy tu zastosować pewną sztuczkę, mianowicie te wyniki wykorzystamy jako dzielnik. Podzielimy 1 przez wartości otrzymane z funkcji LICZ.JEŻELI. Formuła będzie wyglądać następująco:

=1/LICZ.JEŻELI($B$2:$B$16;$B$2:$B$16)

Jak podejrzymy wyniki formuły w trybie edycji komórki otrzymamy wartości przedstawione na rysunku nr 6.

rys. nr 6 — Wyniki formuły 1/LICZ.JEŻELI

W miejsce wartości 2 podstawiły się wyniki 0,5. Jeśli teraz zsumujemy te wartości otrzymamy unikalną liczbę miejsc. Użyjemy tutaj funkcji SUMA.ILOCZYNÓW. Zapis formuły będzie wyglądał następująco:

=SUMA.ILOCZYNÓW(1/LICZ.JEŻELI($B$2:$B$16;$B$2:$B$16))

Po zatwierdzeniu formuły otrzymamy 14 unikalnych wartości bo był jeden raz remis (mamy 15 zawodników, jeden remis, czyli daje nam to 14 miejsc).

Nie chcemy mieć ilości tych unikalnych wartości tylko chcemy mieć konkretne miejsce przypisane do każdego czasu. Wystarczy zrobić prosty test logiczny, w którym sprawdzimy czy wartości z kolumny Czas są mniejsze lub równe aktualnie sprawdzanej wartości. Zapis formuły będzie wyglądał następująco:

=SUMA.ILOCZYNÓW(($B$2:$B$16<=B2)/LICZ.JEŻELI($B$2:$B$16;$B$2:$B$16))

Musimy pamiętać o zapisaniu takich wartości w nawiasach, ponieważ operacje porównania w Excelu wykonujemy jako ostatnie. Kiedy podejrzymy sobie wyniki w trybie edycji komórki części z testem logicznym otrzymamy tablice wartości logicznych PRAWDA i FAŁSZ (rys. nr 7).

rys. nr 7 — Wyniki — wartość logiczne

Kiedy na wartościach logicznych wykonujemy działania matematyczne, zamieniają się na wartości 1 i 0, odpowiednio PRAWDA i FAŁSZ. Kiedy podejrzymy cała formułę w trybie edycji komórki otrzymamy wyniki z rysunku nr 8.

rys. nr 8 — Wyniki formuły

Z tych wyników możemy wywnioskować, że 0 oznaczają mniejsze czasy od aktualnie sprawdzanego, więc po zsumowaniu wartości 1 otrzymujemy numer miejsca w rankingu. Zatwierdzamy formułę Ctrl+Enter i kopiujemy ją na wiersze poniżej. Otrzymujemy wyniki z rysunku nr 9.

rys. nr 9 Wynik formuły zwracającej nu,ery w rankingu bez luk (ze względu na takie same wyniki)

Podsumowując z powyższych obliczeń uzyskaliśmy to samo miejsce w rankingu dla takich samych czasów a kolejne miejsce jest o 1 większe (sytuacja oznaczona na rysunku powyżej kolorem czerwonym i niebieskim w kolumnie E — Kontynuacja).


Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny

Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą)
II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.

Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".

Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query.
A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.

Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.

Aktualnie w promocji urodzinowej możesz mieć Mistrza Excela w obniżonej cenie, jeśli tylko wpiszesz kod 35URODZINY
https://exceliadam.pl/produkt/ksiazka-mistrz-excela

Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie.
Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych. 

W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.

Power Query
https://www.udemy.com/course/mistrz-power-query/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Excela
https://www.udemy.com/mistrz-excela/?couponCode=35URODZINY

Dashboardy
https://www.udemy.com/course/excel-dashboardy/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Formuł
https://www.udemy.com/course/excel-mistrz-formul/?couponCode=35URODZINY

VBA
https://www.udemy.com/course/excel-vba-makra/?couponCode=35URODZINY

Microsoft Power BI
https://www.udemy.com/course/power-bi-microsoft/?couponCode=35URODZINY

Książka Mistrz Excela reklama

Analiza ABC — widzowie #50

Jak wykonać analizę ABC w Excelu?

Analiza ABC — widzowie #50 Analiza ABC - widzowie #50

Analiza ABC polega na tym, żeby podzielić produktu na grupy w zależności od ich ważności najczęściej na podstawie zysku ze sprzedaży. Te, które przynoszą największy zysk trafiają do grupy A, następne do grupy B i ostatnie do grupy C.

Przeważnie podział w analizie ABC opiera się o procentowy udział w ilości sprzedanych produktów. Np: 10% ilościowo produktów ze wszystkich, które przynoszą największy zysk trafia do grupy A, następne np: 20% to grupa B, a pozostałe 70% ilości to grupa C.

Przykładowe dane zawierały ilość sprzedanych przedmiotów różnych typów oraz ich cenę za 1 egzemplarz. Można z tego obliczyć Wartość sprzedaży

=[@[Cena jednostkowa]]*[@Ilość]

Następnie chcemy zobaczyć, który produkt przyniósł największy przychód. Uzyskamy to za pomocą formuły:

=POZYCJA.NAJW([@[Wartość sprzedaży]];[Wartość sprzedaży];0)

Kolejna kolumna to wartość bieżąca sprzedaży, czyli łączna sprzedaż do pozycji danego produktu. Czyli dla produktu, który ma trzecią największą wartość sprzedaży to będzie suma 1, 2 i 3 produktu.

=SUMA.WARUNKÓW([Wartość sprzedaży];[Pozycja];"<="&[@Pozycja])

Warto jeszcze obliczyć też jako procent sumy wszystkich sprzedaży:

=[@[Sprzedaż bieżąca]]/MAX([Sprzedaż bieżąca])

W podobny sposób robimy analizy dla Ilości bieżącej i jej reprezentacji procentowej.

W drugiej tabeli potrzebujemy sobie obliczyć ilość bieżącą do danej grupy, czyli dla grupy byłaby to suma wszystkich elementów z grupy A i B:

=SUMA($N$2:N2)*SUMA(Magazyn[Ilość])

Dzięki temu możemy porozdzielać produkty do odpowiednich grup:

=JEŻELI([@[Ilość bieżąca]]<$O$2;$M$2;JEŻELI([@[Ilość bieżąca]]<$O$3;$M$3;$M$4))

warto tutaj posortować od największego na najmniejszego udziału w sprzedaży.

W tabeli pomocniczej potrzebujemy wyznaczyć jaki % mają udział we sprzedaży grupy do danej grupy:

=INDEKS(Magazyn[Sprzedaż bieżąca %];PODAJ.POZYCJĘ(O2;Magazyn[Ilość bieżąca]))

Na podstawie tych danych możemy obliczyć błędy (czy też przedziały grup) na + i na -.

Teraz możemy wstawić wykres na podstawie danych z Magazynu — Sprzedaż bieżąca % i Ilość bieżąca. Ważne, że trzeba te dane ręcznie dodać do wykresu punktowego z wygładzonymi liniami, żeby wyglądał odpowiednio.

Trzeba dodać jeszcze drugą serię 3 punktów z tabeli pomocniczej granicznych punktów i do niej nałożyć słupki błędów w pionie i poziomie.

Zostaje trochę dopracować wykres, żeby był czytelny i już masz pełną analizę ABC.

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić to napisz do mnie. Ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Analiza ABC — widzowie #50