Excel - kurs online - oferta dla każdego

Nie znasz dobrze obsługi Excela? A może nie znasz jej wcale? Doskonale wiem, że w dzisiejszych czasach i realiach, znajomość tego programu jest nie tylko niezbędna, ale przede wszystkim korzystna dla Ciebie samego. Moje szkolenie z Excela online pokaże Ci, że arkusz kalkulacyjny nie jest wcale Twoim wrogiem, a sprzymierzeńcem w porządkowaniu i analizie danych - nie tylko liczbowych. Stworzyłem kurs Excel online na każdym poziomie, zarówno dla osób początkujących, średniozaawansowanych, jak i zaawansowanych. Znajdziesz u mnie także szkolenie z Excela online dedykowane specjalnie przedsiębiorcom. Każdy kurs zawiera starannie wyselekcjonowany zakres wiedzy i zagadnień, które odpowiadają na ściśle sprecyzowane potrzeby jego użytkowników.


Excel - kurs online. Dlaczego warto?

Zastanawiasz się, czy Excel i kurs online to dobre połączenie? Czy taka forma nauki pracy z arkuszem kalkulacyjnym może być efektywna? Pozwól, że rozwieję Twoje wątpliwości.

Od lat z powodzeniem zajmuję się dzieleniem swoją wiedzą zdalnie. Ta forma nauki, szczególnie w ostatnim czasie, mocno zyskała na popularności, a jej techniki znacząco się rozwinęły. Abyś mógł biegle posługiwać się programem Excel, każdy swój kurs zaprojektowałem z ogromną starannością i w oparciu o zasady metodyki nauczania na odległość.

Jednak szkolenie z Excela online, to przede wszystkim ogromna wygoda dla Ciebie, ponieważ nie musisz wychodzić z domu, możesz uczyć się wraz ze mną z dowolnego miejsca i w wybranym przez siebie czasie. Dodatkowo każdy mój kurs Excela online zawiera materiały dydaktyczne dostępne dla Ciebie już po zakończeniu szkolenia. Krótkie nagrania filmowe, prezentujące różnego rodzaju działania w arkuszu kalkulacyjnym, które w dowolnej chwili możesz zatrzymać, odtworzyć ponownie, by jeszcze raz przeanalizować i utrwalić wiedzę, to doskonały sposób, by opanować Excel. Kurs online to nie tylko wygoda, to także oszczędność Twojego i mojego czasu - zamiast dojeżdżać w umówione miejsce, możemy poświęcić więcej chwil na ćwiczenia i praktykę.

Liczba porządkowa dla wielu wartości — wykorzystanie praktyczne 1

Liczba porządkowa dla wielu wartości jednocześnie


Liczba porządkowa dla wielu wartości jednocześnie — wykorzystanie praktyczne 1

Excel 2010 praktycznie

To pierwszy z wpisów na temat praktycznego wykorzystania możliwości jakie daje Excel 2010. Podawane tutaj przykłady mają na celu uzmysłowienie w jak wielu sytuacjach może przydać się znajomość Excela i ile czasu możesz dzięki niemu zaoszczędzić. Dzisiaj jak działa liczba porządkowa i numerowanie wielu nazw jednocześnie.

W filmie powyżej zobaczysz jak szybko możesz stworzyć ciąg liczb porządkowych — niemal tylko i wyłącznie za pomocą myszki, ewentualnie przyda się przycisk Ctrl.

Tabela nieuporzadkowana

Tabela nieuporzadkowana

Numerowanie kilku grup jednocześnie

W tym wpisie chodzi jednak o coś bardziej zaawansowanego. Dokładnie chodzi o nadawanie liczby porządkowej do konkretnych nazw. Czy to nazw firm, czy imion pracowników — dowolnych zbiorów wartości, które chcesz uporządkować i pogrupować łącznie te same wartości.

Zaczynasz od tego, że wchodzisz do zakładki dane, grupy Sortowanie i filtrowanie, a następnie wybierasz funkcje sortuj od A do Z (widać ją na obrazie poniżej).

Dane -> Sortowanie i filtrowanie -> Sortuj od A do Z

Tabela uporzadkowana

Tabela uporzadkowana

Funkcja jeżeli

Teraz gdy masz już uporządkowane dane (obrazek powyżej) możesz zacząć pisać formułę, która zapewni Ci odpowiednie liczby porządkowe. Formuła ta będzie wykorzystywać funkcję JEŻELI.

Najpierw trzeba ustalić warunek jaki chcesz sprawdzić (test_logiczny). Ponieważ chodzi o uzyskanie numerowania kolejnymi liczbami tych samych zbiorów, a nowy zbiór chcesz, żeby znów zaczynał się od jedynki. Czyli wystarczy sprawdzić, czy dana nazwa już wystąpiła wcześniej na liście (komórkę wyżej).

Następnie jest parametr wartość_jeżeli_prawda, czyli co gdy dana nazwa już występowała? Ponieważ mają to być kolejne liczby porządkowe wystarczy wcześniejszą wartość zwiększyć o 1.

Ostatni jest parametr wartość_jeżeli_fałsz, czyli co ma zrobić Excel, gdy dana nazwa nie wystąpiła wcześniej. Proste przeważnie liczby porządkowe zaczyna się od 1.

Czyli podsumowując funkcja powinna wyglądać tak:

JEŻELI(B3=B2; A2+1;1);

Funkcja jeżeli

Funkcja jeżeli

Tyle wystarczy, żeby osiągnąć zamierzony cel, czyli liczbę porządkową dla wielu wartości. Teraz wystarczy kliknąć dwukrotnie na prawym dolnym rogu komórki z formułą, żeby wypełniła się cała tabela i masz wynik końcowy widoczny na obrazku poniżej.

Wynik końcowy - liczba porządkowa

Wynik końcowy — liczba porządkowa

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo napisz do mnie bezpośrednio, ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Liczba porządkowa dla wielu wartości jednocześnie — wykorzystanie praktyczne 1