Excel - kurs online - oferta dla każdego

Nie znasz dobrze obsługi Excela? A może nie znasz jej wcale? Doskonale wiem, że w dzisiejszych czasach i realiach, znajomość tego programu jest nie tylko niezbędna, ale przede wszystkim korzystna dla Ciebie samego. Moje szkolenie z Excela online pokaże Ci, że arkusz kalkulacyjny nie jest wcale Twoim wrogiem, a sprzymierzeńcem w porządkowaniu i analizie danych - nie tylko liczbowych. Stworzyłem kurs Excel online na każdym poziomie, zarówno dla osób początkujących, średniozaawansowanych, jak i zaawansowanych. Znajdziesz u mnie także szkolenie z Excela online dedykowane specjalnie przedsiębiorcom. Każdy kurs zawiera starannie wyselekcjonowany zakres wiedzy i zagadnień, które odpowiadają na ściśle sprecyzowane potrzeby jego użytkowników.


Excel - kurs online. Dlaczego warto?

Zastanawiasz się, czy Excel i kurs online to dobre połączenie? Czy taka forma nauki pracy z arkuszem kalkulacyjnym może być efektywna? Pozwól, że rozwieję Twoje wątpliwości.

Od lat z powodzeniem zajmuję się dzieleniem swoją wiedzą zdalnie. Ta forma nauki, szczególnie w ostatnim czasie, mocno zyskała na popularności, a jej techniki znacząco się rozwinęły. Abyś mógł biegle posługiwać się programem Excel, każdy swój kurs zaprojektowałem z ogromną starannością i w oparciu o zasady metodyki nauczania na odległość.

Jednak szkolenie z Excela online, to przede wszystkim ogromna wygoda dla Ciebie, ponieważ nie musisz wychodzić z domu, możesz uczyć się wraz ze mną z dowolnego miejsca i w wybranym przez siebie czasie. Dodatkowo każdy mój kurs Excela online zawiera materiały dydaktyczne dostępne dla Ciebie już po zakończeniu szkolenia. Krótkie nagrania filmowe, prezentujące różnego rodzaju działania w arkuszu kalkulacyjnym, które w dowolnej chwili możesz zatrzymać, odtworzyć ponownie, by jeszcze raz przeanalizować i utrwalić wiedzę, to doskonały sposób, by opanować Excel. Kurs online to nie tylko wygoda, to także oszczędność Twojego i mojego czasu - zamiast dojeżdżać w umówione miejsce, możemy poświęcić więcej chwil na ćwiczenia i praktykę.

Excel — Funkcje nietrwałe ulotne (Volatile) — porada 332

W dzisiejszym wpisie nauczymy się czym są funkcje nietrwałe, ulotne w Excelu. Bill Szysz często wypowiada się, żeby nie korzystać z tych funkcji. Są to przede wszystkim takie funkcji jak: PRZESUNIĘCIE, TERAZ, DZIŚ, LOS, LOS.ZAKR, ADD.POŚR, KOMÓRKA – w zależności od argumentów, INFO, SUMA.JEŻELI przy nierównych zakresach. Wadą tych funkcji jest to, że bardzo często się przeliczają i a to powoduje duże obciążenie procesora. Temat ten omówimy na podstawie przykładowych danych z rysunku nr 1.

rys. nr 1 — Przykładowe dane

Ogólnie jeśli parametry funkcji się nie zmieniają i wartości w komórkach, do których się odwołuje pozostają bez zmian, to taka funkcja się nie przelicza ponownie. Natomiast funkcje wymienione powyżej przeliczają się za każdym razem, kiedy naciśniemy klawisz F9. W tym wpisie opieram się na informacjach ze strony internetowej https://www.decisionmodels.com/calcsecretsi.htm Znajdziemy na tej stronie plik do pobrania (volatileFuncs.zip), który pozwoli ci przetestować tą ulotność wyżej wymienionych funkcji.

Funkcja INDEKS nie będzie się przeliczać, jeśli jej argumenty się nie zmienią. Jest funkcją stałą. A reszta funkcji z naszych przykładowych funkcji to funkcje nietrwałe. Użycie funkcji nietrwałej i jej ponowne przeliczenie spowoduje zmiany w całym arkuszu, jeśli dalej będziemy mieć odwołania do komórki z wynikiem z tej funkcji.

Przykładowo w komórce C12 mamy wynik z funkcji nietrwałej. W komórce niżej mamy formułę VBA, która odwołuje się do wyniku z funkcji nietrwałej (rys. nr 2).

rys. nr 2 — Formuła VBA zliczająca ilość przeliczeń

Aby zobaczyć jak działa funkcji VBA z komórki C13 musimy użyć skrótu klawiszowego Alt+F11. W danych mamy jedną modułową zmienną i dodajemy do niej liczbę 1 za każdym razem kiedy uruchomimy komputer (rys. nr 3).

rys. nr 3 — Okno formuły VBA

Zwracamy wynik z dodatkowymi obliczeniami, aby na pewno te wartości się nie zmieniły. Użyto tutaj operacji przyrównania (kiedy w VBA przyrównuje się dwie takie same wartości to zwraca wartość ‑1), więc aby otrzymać wynik bez zmian trzeba dodać 1. Na końcu mamy linijkę, która (skrót klawiszowy Ctrl+G) w oknie Immediate wypisuje informacje, w której komórce była uruchamiana ta funkcja. Można uruchomić okno Immediate za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl+G lub z karty View wybrać opcję Immediate Window (rys. nr 4).

rys. nr 4 — Immediate window

W naszych przykładowych danych kolorem żółtym oznaczono funkcje nietrwałe. Kiedy naciśniemy klawisz F9, aby ponownie przeliczyć arkusz to wszystkie funkcje oznaczone kolorem żółtym zmienią wynik.

Podsumowując funkcje nietrwałe przeliczają się za każdym razem kiedy coś wpiszemy, np. wpiszemy w dowolną komórkę słowo Tekst i zatwierdzimy Enterem, to funkcje nietrwałe się przeliczą. Zrobią to przy każdej zmianie danych, nawet takich do których one nie mają odwołania. Każde nasze działanie w Excelu spowoduje ich ponowne przeliczenie.

Ciekawostką jest, że funkcja SUMA.JEŻELI również może być nietrwała ale tylko w sytuacji kiedy zakresy, do których się odwołujemy nie są ze sobą tożsame – nie są tej samej długości (rys. nr 5).

rys. nr 5 — Różne zakresy dla funkcji LICZ.JEŻELI

W naszym przykładzie argument Zakres ma pięć komórek, a drugi argument po którym sumujemy ma tylko jedną komórkę.

Dodatkowo pamiętajmy, że każda formuła, która odwołuje się do funkcji ulotnej, będzie przeliczana, ponieważ komórka do której się odwołuje uległa zmianie.


Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny

Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą)
II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.

Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".

Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query.
A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.

Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.

Aktualnie w promocji urodzinowej możesz mieć Mistrza Excela w obniżonej cenie, jeśli tylko wpiszesz kod 35URODZINY
https://exceliadam.pl/produkt/ksiazka-mistrz-excela

Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie.
Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych. 

W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.

Power Query
https://www.udemy.com/course/mistrz-power-query/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Excela
https://www.udemy.com/mistrz-excela/?couponCode=35URODZINY

Dashboardy
https://www.udemy.com/course/excel-dashboardy/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Formuł
https://www.udemy.com/course/excel-mistrz-formul/?couponCode=35URODZINY

VBA
https://www.udemy.com/course/excel-vba-makra/?couponCode=35URODZINY

Microsoft Power BI
https://www.udemy.com/course/power-bi-microsoft/?couponCode=35URODZINY

Książka Mistrz Excela reklama

Losowanie elementów z różnym prawdopodobieństwem — widzowie #57

Jak losować elementy z różnymi wagami prawdopodobieństwa?

Losowanie elementów z różnym prawdopodobieństwem — widzowie #57 Wykres wodospadowy z wartościami ujemnymi - porada #187

Żeby losować elementy z różnym prawdopodobieństwem potrzebujesz przede wszystkim ustalić stosunek prawdopodobieństw poszczególnych elementów np: że element A ma bazową szansę wylosowania 1, a element B ma szansę wylosowania 2, czyli element B będzie losowany 2 razy częściej.

Następnie należy wszystkie prawdopodobieństwa ustawić jako sumę bieżącą, przez sumę wszystkich prawdopodobieństw, czyli zaczynamy od 0, a następnie dodajemy kolejne prawdopodobieństwa, by uzyskać progi od 0 do 1

=SUMA($B$2:B2)/SUMA($B$2:$B$8)

teraz wystarczy określić pozycję (PODAJ.POZYCJĘ) wylosowanej wartości z funkcji LOS i wybrać ją z listy elementów pomiędzy którymi losujemy (funkcja INDEKS):

=INDEKS($A$2:$A$8;PODAJ.POZYCJĘ(LOS();$C$2:$C$8;1))

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić to napisz do mnie. Ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Losowanie elementów z różnym prawdopodobieństwem — widzowie #57

LOS i LOS.ZAKR — omówienie funkcji — porada #104

Jak losować liczby w Excelu?


LOS i LOS.ZAKR — omówienie funkcji — porada #104

LOS i LOS.ZAKR - omówienie funkcji - porada #104

Film omawia podstawy działania funkcji LOS i LOS.ZAKR

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo napisz do mnie bezpośrednio, ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — LOS i LOS.ZAKR — omówienie funkcji — porada #104

Jak wylosować pozycje z listy bez powtórzeń — widzowie #8

Jak wylosować pozycje z listy bez powtórzeń?

Dostałem zapytanie jak wylosować 2 pozycje z 5 elementów bez powtórzeń. Znalazłem 2 rozwiązania (oba będą działać też dla innej ilości elementów). Oba na początek korzystając z funkcji LOS


Jak wylosować pozycje z listy bez powtórzeń — widzowie #8

Chodzi o to, żeby obok listy elementów ustawić wynik funkcji LOS, czyli losową liczbę od 0 do 1. 

Przykładowe wyniki funkcji LOS dla listy 5 elementów

Przykładowe wyniki funkcji LOS dla listy 5 elementów

Teraz w pierwszym rozwiązaniu kopiujesz wynik i sortujesz go po wielkości liczb (czy rosnąco czy malejąco nie ma znaczenia). Uzyskujesz listę elementów ustawioną losowo. 

Rozwiązanie 1 - posortowane elementy przy czym wyniki funkcji LOS już się zmieniły

Rozwiązanie 1 — posortowane elementy przy czym wyniki funkcji LOS już się zmieniły

Teraz żeby wybrać 2 elementy korzystasz z funkcji INDEKS, której podajesz zakres listy i numery wierszy, które chcesz pobrać:

=INDEKS($E$2:$E$6; WIERSZ(A1))

Rozwiązanie 1 - Wynik z funkcją INDEKS i WIERSZ

Rozwiązanie 1 — Wynik z funkcją INDEKS i WIERSZ

Numer wiersza możesz podać tak jak tu w przykładzie odwołując się do pierwszej komórki (później będzie się ono zmieniać wraz z przeciąganiem formuły w dół).

Drugie rozwiązanie wykorzystuje trudniejszą formułę, ale za to jest dynamiczne, czyli zmienia się wraz ze zmianą wyników funkcji LOS (pierwsze jest stabilne dopóki ponownie nie posortujesz listy).

Zaczynamy od znalezienia k‑tego największego elementu za pomocą funkcji MAX.K, czyli najpierw 1 największy, potem 2 itd.

=MAX.K($A$2:$A$6;WIERSZ(A1))

Ponownie korzystam z odwołania do wiersza by dynamicznie wybierać elementu po kolei.

Następnie trzeba znaleźć pozycję tego elementu, czyli funkcja PODAJ.POZYCJĘ będzie potrzebna. 1 argument to znaleziona k‑ta największa wartość, 2 to zakres przeszukiwania, a 3 mówi o tym, że dopasowanie ma być dokładne (ustawiony na 0).

=PODAJ.POZYCJĘ(MAX.K($A$2:$A$6;WIERSZ(A1));$A$2:$A$6;0)

Teraz wystarczy wykorzystać funkcję INDEKS podobnie jak w 1 przykładzie i uzyskujemy formułę:

=INDEKS($B$2:$B$6;PODAJ.POZYCJĘ(MAX.K($A$2:$A$6;WIERSZ(A1));$A$2:$A$6;0))

Rozwiązanie 2 - Wynik i formułą

Rozwiązanie 2 — Wynik i formułą

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo napisz do mnie bezpośrednio, ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Jak wylosować pozycje z listy bez powtórzeń — widzowie #8

Losowanie tekstu w Excelu — sztuczki #4

Losowanie tekstu w Excelu


Losowanie tekstu w Excelu — sztuczki #4

Funkcje losowania

W Excelu nie ma sposobu na bezpośrednie losowanie tekstu, ale są za to 2 funkcje do losowania liczb:

  • LOS — losowanie liczby od 0 do 1 (ułamek dziesiętny),
  • LOS.ZAKR — losowanie liczby całkowitej z wyznaczonego przedziału od dołu do góry (może być liczba ujemna),

Kombinacja jednej z tych funkcji i odpowiednich formuł, a uzyskujesz możliwość losowania tekstu.

Przygotowanie do losowania — funkcja losowania liczb

Przede wszystkim potrzebujesz funkcji losującej liczbę. Dla naszych potrzeb wykorzystamy funkcję LOS.ZAKR, która umożliwia losowanie liczby całkowitej z zakresu. Ten zakres będzie tak duży jak duży zbiór danych tekstowych do losowania przygotujesz. Załóżmy, że chcemy wylosować jedną z 4 wartości:

  • Wschód,
  • Zachód,
  • Północ,
  • Południe,

Czyli potrzebujesz, żeby funkcja losująca wybrała liczbę od 1 do 4. Powinna wyglądać tak:

LOS.ZAKR(1;4)

Tworzenie nazwy komórki

Następnie tak wylosowaną liczbę trzeba połączyć z literą kolumny, w której znajduje się lista wyrazów/tekstów, z których chcemy losować. Chodzi o to, żeby połączenie litery i wylosowanej liczby dało nazwę komórki. Załóżmy, że dane masz umieszczone w kolumnie B, dlatego połączenie funkcji powinno wyglądać np tak:

"B"&LOS.ZAKR(1;4)

czyli łączysz (&) literę "B" (pamiętaj o cudzysłowach) z losową liczbą całkowitą z przedziału od 1 do 4. Czyli możliwe wyniki to

  • B1
  • B2
  • B3
  • B4

Odwołanie do komórki i losowanie tekstu

Wystarczy, żeby w tych komórkach był odpowiedni tekst i jeszcze jedna funkcja i możesz losować tekst w Excelu. Tą funkcją jest ADR.POŚR, która zamieni zwykły tekst na bezpośrednie odwołanie do komórki, a ponieważ ta nazwa jest losowa uzyskałeś właśnie losowanie tekstu w Excelu 😉 Prawda, że proste?

Cała formuła wraz z przykładowymi danymi (zaznaczone na fioletowo) może wyglądać tak:

Excel - losowanie tekstu

Excel — losowanie tekstu

Jeśli chcesz zmienić wyniki losowania wystarczy, że na ciśniesz F9 — Excel wtedy na nowo wykona wszystkie obliczenia. Dodatkowo też każda zmiana w wartościach wybieranych wpłynie od razu na wyniki końcowe (zależy od ustawień obliczeń w Excelu).

Czyli jeśli np: zamienisz "Wschód" na "W" Excel wykona ponownie obliczenia i pojawią się nowe wyniki losowań. Możesz też bardzo łatwo dodać dodatkowe możliwości do wybierania, tylko pamiętaj, że wtedy potrzeba odpowiednio zmodyfikować zakres losowania.

Excel - losowanie tekstu po zmianach

Excel — losowanie tekstu po zmianach

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo napisz do mnie bezpośrednio, ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Losowanie tekstu w Excelu — sztuczki #4