Excel - kurs online - oferta dla każdego

Nie znasz dobrze obsługi Excela? A może nie znasz jej wcale? Doskonale wiem, że w dzisiejszych czasach i realiach, znajomość tego programu jest nie tylko niezbędna, ale przede wszystkim korzystna dla Ciebie samego. Moje szkolenie z Excela online pokaże Ci, że arkusz kalkulacyjny nie jest wcale Twoim wrogiem, a sprzymierzeńcem w porządkowaniu i analizie danych - nie tylko liczbowych. Stworzyłem kurs Excel online na każdym poziomie, zarówno dla osób początkujących, średniozaawansowanych, jak i zaawansowanych. Znajdziesz u mnie także szkolenie z Excela online dedykowane specjalnie przedsiębiorcom. Każdy kurs zawiera starannie wyselekcjonowany zakres wiedzy i zagadnień, które odpowiadają na ściśle sprecyzowane potrzeby jego użytkowników.


Excel - kurs online. Dlaczego warto?

Zastanawiasz się, czy Excel i kurs online to dobre połączenie? Czy taka forma nauki pracy z arkuszem kalkulacyjnym może być efektywna? Pozwól, że rozwieję Twoje wątpliwości.

Od lat z powodzeniem zajmuję się dzieleniem swoją wiedzą zdalnie. Ta forma nauki, szczególnie w ostatnim czasie, mocno zyskała na popularności, a jej techniki znacząco się rozwinęły. Abyś mógł biegle posługiwać się programem Excel, każdy swój kurs zaprojektowałem z ogromną starannością i w oparciu o zasady metodyki nauczania na odległość.

Jednak szkolenie z Excela online, to przede wszystkim ogromna wygoda dla Ciebie, ponieważ nie musisz wychodzić z domu, możesz uczyć się wraz ze mną z dowolnego miejsca i w wybranym przez siebie czasie. Dodatkowo każdy mój kurs Excela online zawiera materiały dydaktyczne dostępne dla Ciebie już po zakończeniu szkolenia. Krótkie nagrania filmowe, prezentujące różnego rodzaju działania w arkuszu kalkulacyjnym, które w dowolnej chwili możesz zatrzymać, odtworzyć ponownie, by jeszcze raz przeanalizować i utrwalić wiedzę, to doskonały sposób, by opanować Excel. Kurs online to nie tylko wygoda, to także oszczędność Twojego i mojego czasu - zamiast dojeżdżać w umówione miejsce, możemy poświęcić więcej chwil na ćwiczenia i praktykę.

Pobieranie wartości z komórki oddalonej o wybraną ilość kolumn — porada #46

Jak w Excelu cofać się o zmienną ilość kolumn?


Pobieranie wartości z komórki oddalonej o wybraną ilość kolumn — porada #46

Miałem potrzebę pobierać wartość z wcześniejszych kolumn. Tylko ilość kolumn o które się przesuwałem była zmienna. Załóżmy, że jednego dnia chciałem, żeby była pobierana wartość z kolumny sąsiadującej, drugiego z 2 kolumny po lewej, a trzeciego z 4 kolumny na prawo, albo nawet więcej. 

Dane te były wprowadzana, jako część składników do tabeli, która rozrastała się w prawą stronę. Czyli dodatkowo chciałem stworzyć taką formułę, którą będzie można kopiować i będzie dalej działała.

Funkcja INDEKS

Najprostszy sposób jaki znalazłem wykorzystywał funkcję INDEKS.

Funkcja INDEKS zwraca wybraną pozycję (wartość komórki) z zaznaczonego obszaru (wprowadzanego jako pierwszą zmienną do funkcji).

W filmie podany jest przykład:

INDEKS($B$4:$E$7;2;3)

Excel dla takich parametrów zwróci wartość przechowywaną w 2 wierszu i 3 kolumnie wybranego obszaru ($B$4:$E$7), czyli wartość komórki D5.

Co wybiera funkcja INDEKS

Co wybiera funkcja INDEKS

Przesuwanie o wybraną ilość kolumn

Jak to wykorzystać do pobierania wartości z komórek przesuniętych o zmienną ilość kolumn? Przede wszystkim potrzebowałem zaznaczyć odpowiedni obszar. Ten wprowadzony jako pierwszy miał jedną wadę, nie zmieniał się wraz z przechodzeniem na prawo w arkuszu Excela. dlatego usunąłem znak $ przy E, czyli przykładowy obszar wyglądał tak $B$4:E$7, dzięki temu zawsze zaczynałem od 1 komórki ustawionej bezwzględnie, a przesuwałem kolumny tabeli (wierszy nie) wraz z przesuwaniem się na prawo.

Następnie trzeba było dopasować odpowiedni wiersz. Ponieważ pierwszym wierszem dla wybranego obszaru jest wiersz w arkuszu oznaczony numerem 4 trzeba było to odpowiednio obliczyć. Zastosowałem funkcję WIERSZ. Zwraca ona numer wiersza komórki, do której się odwołujesz. Odwoływałem się względnie do komórki, w której była zapisywana formuła. Następnie trzeba było odjąć ilość wierszy w arkuszu nad zaznaczonym obszarem. Dlatego odwoływałem się do komórki o 1 wiersz wyżej nad górną granicą obszaru. Na przykładzie wyglądało to tak:

WIERSZ(F4)-WIERSZ($F$3)

pierwszy wiersz się zmienia wraz z budowaniem tabeli w dół i prawo, a wiersz nad tabelą ma się nie przesuwać, żeby zawsze była odejmowana jednakowa wartość.

Teraz został element przesuwania się o wybraną ilość kolumn. Nie można w funkcji INDEKS wpisać po prostu ilości kolumn, o które chce się cofnąć, ponieważ funkcja INDEKS zwraca konkretny numer kolumny od początku, czyli trzeba było odjąć tą wartość od całej szerokości obszaru. Uzyskałem ją dzięki funkcji LICZBA.KOLUMN. Jednak po odjęciu okazało się, że formuła zwraca mi wartość z kolumny o 1 wcześniej niż chciałem. Mogłem to rozwiązać na 2 sposoby, albo uwzględnić w obszarze kolumnę komórki, w której wpisuję formułę, albo dodać 1. Wolałem mieć mniej składników sumy. 

Ewentualnie jeśli chcesz skrócić długość ten formuły, możesz powiększyć obszar, żeby zaczynał się od 1 wiersza arkusza, wtedy nie trzeba odejmować numeru wiersza tuż nad obszarem. Wtedy formuła wygląda tak:

INDEKS($B$1:F$7;WIERSZ(F4);LICZBA.KOLUMN($B$1:F$7)-$F10)

Końcowa wersja formuły odwołująca się do różnych kolumn

Końcowa wersja formuły odwołująca się do różnych kolumn

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo napisz do mnie bezpośrednio, ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Pobieranie wartości z komórki oddalonej o wybraną ilość kolumn — porada #46

Tajemnicza kolumna — Pytania widzów 1

Pojawiający się i znikający wynik


Tajemnicza kolumna — Pytania widzów 1

Pytanie Ali

Ten post jest odpowiedzią na pytanie użytkownika Ala nowa. Ala widziała przykład, w którym były pokazane 3 kolumny. 1 pusta, 2 z liczbami i 3 też z pozoru pusta.

Po wpisaniu do pierwszej kolumny liczby w trzeciej kolumnie pojawiał się wynik mnożenia 1 kolumna * 2 kolumna.

Właśnie 3 kolumna jest sekretem całej operacji. Zobacz co znajduje się w 3 kolumnie. Co w niej się znajduje? To tajemnica :P. OK, ok to tylko niewinny żarcik.

Oczywiście w tajemniczej kolumnie, a właściwie w jej komórkach znajdują odpowiednie formuły, które korzystają z funkcji JEŻELI.

Jeśli znasz działanie funkcji JEŻELI w Excelu i wiesz jak oznaczyć i wpisać do komórki pusty znak (to się robi wpisując dwa znaki cudzysłowu obok siebie — ""). To możesz sprawić, że tajemnicza kolumna będzie pokazywała wynik tylko wtedy kiedy będzie on różny od zera.

Warto wiedzieć, że w Excelu wynik przemnożenia pustej komórki przez dowolną liczbę to właśnie zero.

Funkcja JEŻELI w magicznej kolumnie

Jak ma wyglądać funkcja JEŻELI, żeby uzyskać taki efekt? Przede wszystkim w teście logicznym trzeba sprawdzić czy wynik mnożenia jest równy 0. Teraz są dwie sytuacje, kiedy jest to prawdą i kiedy nie jest to prawdą, czyli pozostaje uzupełnienie 2 pozostałych parametrów funkcji JEŻELI:

  • wartość_jeżeli_prawda, czyli co wpisać jeśli test logiczny daje wynik prawdziwy?
  • wartość_jeżeli_fałsz, czyli co wpisać jeśli test logiczny daje wynik fałszywy?

W naszej sytuacji wystarczy podstawić pod wartość wartość_jeżeli_prawda — dwa cudzysłowy obok siebie — "", a pod wartość_jeżeli_fałsz — wpisać wynik mnożenia, czyli np: B3*C3.

Końcowy wygląd formuły w komórkach tajemniczej kolumny może wyglądać tak:

=JEŻELI(B3*C3=0;"";B3*C3)

To jest jedna z możliwości, bo możesz równie dobrze sprawdzać czy wynik jest różny od zera. Wtedy formuła w komórce powinna wyglądać tak:

=JEŻELI(B3*C3>0;B3*C3;"")

P.S.

Jeśli masz pytanie związane z Excelem, chcesz się czegoś na jego temat dowiedzieć, lub nie wiesz jak coś zrobić napisz o tym w komentarzu pod filmem albo napisz do mnie bezpośrednio, ja w miarę mojego wolnego czasu odpowiem na to pytanie.

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Tajemnicza kolumna — Pytania widzów 1

Błyskawiczne uzupełnianie ciągów danych — porada 24

Uzupełnianie ciągów danych w Excelu 2010Excel 2010 — Błyskawiczne wypełnianie tabeli — porada 24

W Excelu masz możliwość uzupełnia ciągów danych. Możesz to zrobić na wiele sposobów. Zacznijmy od omówienia tych najwolniejszych, a potem przejdziemy do coraz szybszych.

Kopiowanie

Najbardziej znanym sposobem na uzupełnianie ciągów danych (np: w tabelach) jest kopiuj -> wklej, czyli Ctrl + C, a następnie Ctrl + V. Po prostu kopiujesz raz wpisaną formułę lub wartość, a następnie ją przeklejasz. W zależności od tego jak przeklejasz możesz skopiować formułę tylko raz, albo nawet tysiące razy.

Jeśli chcesz wkleić od razu wiele kopii formuły, najpierw zaznaczasz odpowiedni obszar, na następnie wciskasz Ctrl + V.

Obszar możesz zaznaczyć odpowiednio przeciągając myszką. W tej sytuacji problem może się pojawić kiedy Twój zbiór danych ma bardzo dużo pozycji — kilkaset, albo nawet kilka tysięcy. Jednak to i tak olbrzymie przyspieszenie w porównaniu do wpisywania formuły ręcznie.

Przeciąganie myszą

Działa bardzo podobnie do wcześniejszej metody, tylko nie musisz korzystać ze skrótów klawiszowych — potrzebujesz tylko myszki. Najeżdżasz na prawy dolny róg komórki z daną formułą, którą chcesz uzupełnić ciąg i ciągniesz. Masz do wyboru 4 kierunki. W górę, w dół, w prawo i lewo.

Jeśli masz dużo komórek do uzupełnienia w kolumnie, albo wierszu może to być męczące. 

Kombinacja na tabeli

Gdy chcesz uzupełnić ciąg znajdujący się w tabeli może uda Ci się przyspieszyć dzięki dobremu ułożeniu danych w tabeli. Chodzi o to, że korzystasz z już wypełnionej kolumny. Dzięki odpowiedniej kombinacji skrótów klawiszowych i przejść: 

  • Kopiujesz formułę/komórkę — Ctrl + C.
  • Przechodzisz na sąsiadującą kolumnę.
  • Ctrl + strzałka w dół, żeby zejść na sam dół kolumny, jeśli w tabeli masz puste komórki to Cię spowolni ponieważ będziesz musiał wciskać ten skrót znów za każdym razem, gdy natrafisz na puste pole.
  • Przechodzi do kolumny, którą chcesz uzupełnić.
  • Naciskasz skrót — Ctrl + Shift + strzałka w górę — dzięki niemu zaznaczasz wszystkie pola od samego dołu do samej góry. Łącznie z komórką, w której wpisałeś najpierw formułę.
  • Naciskasz Ctrl + V, czyli wklejasz skopiowaną formułę.

Metoda błyskawiczna

Jeśli masz wypełnioną i uporządkowaną tabelę, możesz skorzystać z błyskawicznego wypełniania ciągów danych. Wystarczy, że najedziesz na komórkę, która ma być początkiem ciągu i najdziesz na jej prawy dolny róg. Tylko zamiast przeciągać klikasz po prostu 2 razy w ten róg, gdy zmieni się kursor.

Już cała kolumna została uzupełniona, nawet jeśli w tabeli było kilka pustych komórek Excel i tak skopiował formułę do samego końca.

To są sposoby na uzupełnianie ciągów danych w Excelu, żeby zobaczyć je dokładniej obejrzyj film na górze strony. 

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — 
Excel 2010 — Błyskawiczne wypełnianie tabeli — porada 24

Kolumny — Ukryj i odkryj — porada 23

Ukrywanie i odkrywanie kolumn w Excelu 2010Excel 2010 — Kolumny — Ukryj i odkryj — porada 23

Ukryj kolumnę

Excel umożliwia Ci ukrywanie i odkrywanie komórek. Żeby to zrobić wystarczy, że zaznaczysz komórki, a następnie wybierzesz odpowiednią funkcjonalność.

Najdłuższa droga prowadzi przez Wstążkę Główne, na niej znajdujesz Grupie Komórki funkcjonalność Format. Po jej rozwinięciu pojawia się menu, z którego wybierasz linijkę Ukryj i odkryj, a następnie rozwinie się z boku jeszcze jedno menu, z którego wybierasz już właściwą opcję, czyli Ukryj kolumny.

To że kolumny są ukryte możesz poznać po tym, że nie jest zachowany ciąg alfabetyczny, czyli np: po kolumnie B od razu pojawia się kolumna E. Mniej widoczną reprezentacją ukrycia jest pogrubienie krawędzi na złączu pomiędzy kolumnami okalającymi elementy ukryte.

Odkryj kolumnę

Żeby ponownie pokazać ukryte elementy, zaznaczasz kolumny pomiędzy, którymi znajdują się te ukryte, a następnie przechodzisz ścieżkę:

Narzędzia Główne -> Format -> Ukryj i odkryj -> Odkryj kolumny

Możesz znacznie szybciej ukryć elementy arkusza, wystarczy, że po zaznaczeniu elementów klikniesz na nich prawym przyciskiem myszy, po kliknięciu pojawi się rozwijane menu, z którego wybierasz opcję Ukryj.

Ukryj i odkryj — różne możliwości

Trochę trudniej jest odkryć kolumny z samej krawędzi, czyli pierwsze po lewej stronie arkusza. Nie widać sąsiadujących elementów, ale spokojnie jest to możliwe, wystarczy zaznaczyć element skrajnie po lewej, a następnie przesunąć się jeszcze trochę w lewo na numery wierszy. Tym elementem może być zarówno kolumna jak i komórka. 

Po tym przeciągnięciu powinno pojawić się blok, w którym napisana jest ilość zaznaczonych elementów np: 1W x 3K. Oznacz to, że zostały zaznaczone 3 kolumny i 1 wiersz.

Teraz wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Odkryj.

Masz ukryte kilka sąsiadujących kolumn, a chcesz odkryć tylko jedną. Czy da się to zrobić w Excelu? Tak, to już trochę bardziej skomplikowane, ale jest to możliwe. Najpierw w pole nazwy wpisujesz nazwę dowolnej komórki z kolumny, którą chcesz odkryć, a następnie trzeba przejść dłuższą drogę, czyli:

Narzędzia Główne -> Format -> Ukryj i odkryj -> Odkryj kolumny

Niestety jeśli będziesz próbował kliknąć prawym przyciskiem myszy, to podświetli się inna komórka i nie uda Ci się odkryć tego co chcesz.

Jeśli chcesz mieć pewność, że nikt nie zobaczy ukrytych przez Ciebie kolumn, nie możesz swoim współpracownikom wysłać pliku Excela, ponieważ łatwo się zorientują, że jest coś ukryte i jeśli nie zastrzeżesz praw będą to mogli łatwo zobaczyć. Na szczęście masz jeszcze jedną możliwość zapisać plik jako pdf. Nikt wtedy nawet nie zobaczy, że były jakieś ukryte elementy.

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — 
Excel 2010 — Kolumny — Ukryj i odkryj — porada 23

Szerokość kolumny i dopasowanie szerokości dla kilku kolumn — porada 21

Szerokość kolumny i dopasowanie szerokości dla kilku kolumn w Excelu 2010Excel 2010 — Szerokość kolumny i dopasowanie szerokości dla kilku kolumn — porada 21

Pojedyncza kolumna

Szerokość kolumny w Excelu można łatwo ustawić. Możesz nawet za pomocą podwójnego kliknięcia sprawić, że szerokość kolumny automatycznie dopasuje się do najszerszej komórki, czyli do tej, w której przechowywany jest najdłuższy ciąg znaków, nie ważne czy są to litery czy cyfry.

Trochę trudniej jest gdy chcesz jednocześnie dopasować szerokość dużej ilości kolumn, albo wręcz ustawić, żeby wszystkie miały dokładnie taką samą szerokość, ale jak najbardziej jest to możliwe. 

Kilku kolumn jednocześnie

Najpierw zaznacz wszystkie kolumny, którym chcesz zmienić szerokość. Następnie jeśli chcesz, dopasować się do szerokości swojej najszerszej komórki wystarczy, że klikniesz 2 razy na granicę pomiędzy dowolnymi zaznaczonymi przez Ciebie kolumnami i wszystkie one dopasują swoją szerokość.

Jeśli chcesz możesz nadać im taką samą rozpiętość, tym razem zamiast klikać 2 razy, naciskasz i przytrzymujesz lewy przycisk myszy. Pojawia się szerokość kolumny po lewej stronie. Teraz przesuwając myszką, możesz ją odpowiednio zmienić przesuwając w lewo, bądź w prawo. Jeśli znajdziesz satysfakcjonującą Cię wartość wystarczy, że puścisz przycisk myszki i Excel ustawi odpowiednio zaznaczone parametry.

Jednostki szerokość w Excelu

Excel pokazuje szerokość (wysokość też) za pomocą 2 parametrów, 1 to szerokość w pikselach, a drugi to szerokość w znormalizowanej szerokości znaku. Czyli jeśli ten 2 parametr równa się np: 16 to znaczy, że w danej komórce zmieści się około 16 znaków. Około 16, ponieważ znaki nie mają takiej samej szerokości i np: "w" jest szersze od "0".

Jeśli masz trudności z myszką i nie udaje Ci się odpowiednio dopasować, parametrów, albo nie chcesz działać myszką tylko wpisać konkretną wartość kliknij na połączeniu lewym przyciskiem myszy. Otworzy się wtedy podręczne menu, z którego możesz wybrać szerokość kolumny i podać ją z klawiatury, jednak jest tu obsługiwany ten drugi parametr, czyli w znormalizowanych jednostkach i trzeba pamiętać, że znaki mają różną wielkość i Excel zostawia trochę miejsca od krawędzi.

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — 
Excel 2010 — Dopasowywanie szerokości kilku kolumn jednocześnie — porada 21