Nie znasz dobrze obsługi Excela? A może nie znasz jej wcale? Doskonale wiem, że w dzisiejszych czasach i realiach, znajomość tego programu jest nie tylko niezbędna, ale przede wszystkim korzystna dla Ciebie samego. Moje szkolenie z Excela online pokaże Ci, że arkusz kalkulacyjny nie jest wcale Twoim wrogiem, a sprzymierzeńcem w porządkowaniu i analizie danych - nie tylko liczbowych. Stworzyłem kurs Excel online na każdym poziomie, zarówno dla osób początkujących, średniozaawansowanych, jak i zaawansowanych. Znajdziesz u mnie także szkolenie z Excela online dedykowane specjalnie przedsiębiorcom. Każdy kurs zawiera starannie wyselekcjonowany zakres wiedzy i zagadnień, które odpowiadają na ściśle sprecyzowane potrzeby jego użytkowników.
Excel - kurs online. Dlaczego warto?
Zastanawiasz się, czy Excel i kurs online to dobre połączenie? Czy taka forma nauki pracy z arkuszem kalkulacyjnym może być efektywna? Pozwól, że rozwieję Twoje wątpliwości.
Od lat z powodzeniem zajmuję się dzieleniem swoją wiedzą zdalnie. Ta forma nauki, szczególnie w ostatnim czasie, mocno zyskała na popularności, a jej techniki znacząco się rozwinęły. Abyś mógł biegle posługiwać się programem Excel, każdy swój kurs zaprojektowałem z ogromną starannością i w oparciu o zasady metodyki nauczania na odległość.
Jednak szkolenie z Excela online, to przede wszystkim ogromna wygoda dla Ciebie, ponieważ nie musisz wychodzić z domu, możesz uczyć się wraz ze mną z dowolnego miejsca i w wybranym przez siebie czasie. Dodatkowo każdy mój kurs Excela online zawiera materiały dydaktyczne dostępne dla Ciebie już po zakończeniu szkolenia. Krótkie nagrania filmowe, prezentujące różnego rodzaju działania w arkuszu kalkulacyjnym, które w dowolnej chwili możesz zatrzymać, odtworzyć ponownie, by jeszcze raz przeanalizować i utrwalić wiedzę, to doskonały sposób, by opanować Excel. Kurs online to nie tylko wygoda, to także oszczędność Twojego i mojego czasu - zamiast dojeżdżać w umówione miejsce, możemy poświęcić więcej chwil na ćwiczenia i praktykę.
W dzisiejszym poście nauczymy się jak wyciągnąć wszystkie cyfry z tekstu w Power Query. W poprzednim odcinku na temat Power Query pokazywaliśmy jak wyciągnąć cyfry znajdujące się na początku tekstu bądź na jego końcu. W przykładowych danych mamy tabelę, gdzie tekst został pomieszany z cyframi (rys. nr 1).
Rys. nr 1 – przykładowe dane
W celu zaczytania danych do Power Query wybieramy polecenie Z tabeli/zakresu z karty Dane (rys. nr 2).
Rys. nr 2 – polecenie Z tabeli/zakresu
Otworzy nam się edytor zapytań Power Query z wczytaną tabelą z przykładowymi danymi przedstawiony na rys. nr 3.
Rys. nr 3 – edytor zapytań Power Query z wczytanymi danymi
Teraz zajmiemy się odpowiednim przekształcaniem tych danych. W pierwszym kroku musimy skopiować naszą kolumnę. W tym celu wybieramy polecenie Duplikuj kolumnę z karty Dodaj kolumnę (rys. nr 4).
Rys. nr 4 – polecenie Duplikuj kolumnę
Otrzymamy dane ze zduplikowaną kolumną przedstawione na rys. nr 5.
Rys. nr 5 – dane ze zduplikowaną kolumną
Teraz
zmienimy sobie nazwę nowej kolumny w pasku formuły, aby nie dodawać nowego
kroku. Zmieniamy tekst zaznaczony na rys. nr 6 na „Cyfry”. Zapis ze zmienioną
nazwą kolumny powinien wyglądać następująco:
Rys. nr 6 – nazwa nowej kolumny, którą chcemy zmienić w pasku formuły
Jeśli nie pokazuje Ci się pasek formuły, możesz go uruchomić zaznaczając checkbox przy poleceniu Pasek formuły na karcie Widok (rys. nr 7).
Rys. nr 7 – uruchamianie paska formuły
Kiedy mamy już zduplikowaną kolumnę, zaznaczamy ją i rozwijamy polecenie Podziel kolumny (punkt 2 na rys. nr 8) z karty Strona główna (punkt 1), następnie wybieramy polecenie Według liczby znaków (punkt 3).
Rys. nr 8 – ścieżka dostępu do polecenia Według liczby znaków
Otworzy nam się okno Dzielenia kolumny według liczby znaków, gdzie w polu Liczba znaków wpisujemy wartość 1, następnie wybieramy w polu Podziel checkbox przy opcji Powtarzalne. Ważne jest abyśmy rozwinęli opcje zaawansowane, gdzie w polu Podziel na wybieramy dzielenie na Wiersze. Tak ustawione parametry dzielenia kolumny zatwierdzamy przyciskiem OK (rys. nr 9).
Rys. nr 9 – parametry dzielenia kolumny według liczby znaków
Otrzymamy podzielone dane, których fragment został przedstawiony na rys. nr 10.
Rys. nr 10 – fragment danych podzielonych według liczby znaków
W kolumnie Tekst mamy zduplikowane nasze oryginalne wartości, a w kolumnie Cyfry mamy podział na wszystkie pojedyncze znaki. Nasza kolumna Cyfry zaimportowała się domyślnie jako dane tekstowe, musimy zmienić typ danych. W tym celu klikamy na ikonkę ABC przy nazwie kolumny i z listy rozwijanej wybieramy typ Liczna całkowita (rys. nr 11).
Rys. nr 11 – zmiana typu danych w kolumnie Cyfry
Pojawi nam się okienko, w którym musimy potwierdzić decyzję o zmianie typu danych za pomocą przycisku Zamień bieżącą (rys. nr 12).
Rys. nr 12 – okno Zmień typ kolumny
Otrzymamy zmienione dane, gdzie w miejscach znaków tekstowych otrzymamy "Error", ponieważ Power Query nie rozpozna cyfry. Natomiast w miejscach, gdzie mieliśmy do czynienia ze spacją otrzymamy wartość "null" (rys. nr 13).
Rys. nr 13 – dane po zmianie typu danych z tekstu na liczby całkowite
Dzięki temu, że otrzymaliśmy błędy (error), w miejscach znaków tekstowych, możemy je łatwo usunąć. Rozwijamy polecenie Usuń wiersze (punkt 2 na rys. nr 14) z karty Strona główna (punkt 1), następnie wybieramy polecenie Usuń błędy (punkt 3).
Rys. nr 14 – ścieżka dostępu do polecenia Usuń błędy
Otrzymamy dane po usunięciu wierszy z błędami przedstawione na rys. nr 15 .
Rys. nr 15 – dane po usunięciu wierszy z błędami (error)
W kolejnym kroku chcielibyśmy pozbyć się wierszy z wartościami null, które powstały w miejsce spacji. W tym celu rozwijamy filtry (ikona trójkąta obok nazwy kolumny) i z podręcznego menu wybieramy polecenie Usuń puste (rys. nr 16).
Rys. nr 16 – polecenie Usuń puste
Otrzymamy dane bez pustych wierszy przedstawione na rys. nr 17.
Rys. nr 17 – dane po usunięciu pustych wierszy
Możemy zauważyć, że przy konkretnym tekście mamy tylko te wiersze, gdzie znalazły się cyfry, bez względu czy były one na początku, na końcu czy w środku tekstu. Otrzymaliśmy wyciągnięte wszystkie cyfry z tekstu, lecz nie są one jeszcze odpowiednio zgrupowane. Zaznaczamy kolumnę Tekst i wybieramy polecenie Grupowanie według z karty Strona główna (rys. nr 18).
Rys. nr 18 – polecenie Grupowanie według
Otworzy nam się okno Grupowania według, gdzie wybieramy typ grupowanie Podstawowy. W polu Nazwa nowej kolumny zmieniamy domyślną nazwę Liczność na Cyfry, następnie w polu Operacja wybieramy z listy rozwijanej Wszystkie wiersze. Tak ustawione parametry grupowania według zatwierdzamy przyciskiem OK (rys. nr 19).
Rys. nr 19 – parametry Grupowania według
Otrzymamy pogrupowane dane przedstawione na rys. nr 20.
Rys. nr 20 – pogrupowane dane
Pod skrótem
Table ukryta jest tabelka zarówno z danymi z kolumny Tekst jak i z kolumny
Cyfry. Nam zależy tylko na danych z kolumny cyfry, więc zrobimy małe
przekształcenie w pasku formuły. Zamiast znaku podkreślenia, który oznacza cały
wiersz wpiszemy nazwę kolumny. Zapis formuły powinien wyglądać następująco:
=Table.Group
(#"Przefiltrowano wiersze", {"Tekst"}, {{"Cyfry"
each [Cyfry], type table [Tekst=anynonnull, Cyfry=numer]}})
Otrzymamy dane
tylko z kolumny Cyfry ukryte pod słowem List w naszej tabeli przedstawione na
rys. nr 21.
Rys. nr 21 – dane pogrupowane jako lista
W pasku
formuły nadal mamy typ danych table oraz dodatkowe domyślne dane. Musimy
wprowadzić dodatkowe zmiany, między innymi zamienić table na list. Zapis
formuły powinien wyglądać następująco:
=Table.Group
(#"Przefiltrowano wiersze", {"Tekst"}, {{"Cyfry"
each [Cyfry], type list}})
Dzięki
takiej zmianie oprócz słowa list mamy zaznaczony odpowiednią ikonką typ danych
w kolumnie cyfry, co widać na rys. nr 22.
Rys. nr 22 – dane po zmianie typu na listopad
Dodatkowo dzięki takiej zmianie możemy bez problemu rozwinąć takie dane. W tym celu rozwijamy ikonkę ze strzałkami obok nazwy kolumny Cyfry i wybieramy polecenie Wyodrębnij wartości (rys. nr 23).
Rys. nr 23 – polecenie Wyodrębnij wartości
Otworzy nam się okno Wyodrębniania wartości z listy, gdzie z listy rozwijanej musimy wybrać Ogranicznik, jakiego Power Query ma użyć do połączenia danych. W naszym przykładzie, ze względu na to że mamy do czynienia z cyframi wybieramy Brak ogranicznika. Tak ustawione parametry wyodrębniania wartości zatwierdzamy przyciskiem OK (rys. nr 24).
Rys. nr 24 – parametry Wyodrębniania wartości z listy
Otrzymamy wyodrębnione cyfry w drugiej kolumnie przedstawione na rys. nr 25.
Rys. nr 25 – dane wyodrębnione z listy
Co istotne
mimo że wyciągnęliśmy z danych cyfry mają one przypisany typ danych Tekst.
Gdyby zależało nam żeby zmienić typ danych na liczby to stracilibyśmy zera
wiodące, czyli nie otrzymalibyśmy wszystkich cyfr z tekstu.
Tak
przygotowane dane możemy załadować do Excela za pomocą polecenia Zamknij i
załaduj do z karty Strona główna (rys. nr 26).
Rys. nr 26 – polecenie Zamknij i załaduj do
W Excelu otworzy nam się okno Importowania danych, gdzie wybieramy sposób wyświetlania danych jako Tabela oraz wskazujemy miejsce wstawienia danych, czyli Istniejący arkusz oraz wskazujemy konkretną komórkę. Tak ustawione parametry importowania danych zatwierdzamy przyciskiem OK (rys. nr 27).
Rys. nr 27 – okno Importowania danych
Otrzymamy dane wstawione do Excela przedstawione na rys. nr 28.
Rys. nr 28 – dane wstawione do Excela
Jak widać Power Query bez problemu poradził sobie z wyciągnięciem wszystkich cyfr z tekstu bez względu, gdzie się one znajdowały, czy były na końcu tekstu, czy na początku, czy też w środku.
Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny
Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą) II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.
Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".
Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query. A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.
Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.
Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie. Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych.
W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.
W
dzisiejszym poście omówimy numerowanie poszczególnych elementów danej kategorii
sprzedaży. Rozwiązanie takiego problemu w Excelu omówiliśmy w poradzie 373.
Dziś zajmiemy się rozwiązaniem tego problemu w Power Query. Przykładowe dane do
zadania zostały przedstawione na rys. nr 1.
Rys. nr 1 – przykładowe dane do zadania
Rozwiązanie,
które omówimy opiera się na pomyśle Gena Pulsa (www.excelguru.ce). Zacznijmy od pobrania naszych
danych do zadania. Wybieramy polecenie Z tabeli/ zakresu z karty Dane
(rys. nr 2).
Rys. nr 2 – polecenie Z tabeli/ zakresu
Otworzy nam
się edytor zapytań Power Query z wczytaną tabelą z Excela przedstawiony na rys.
nr 3.
Rys. nr 3 – edytor zapytań z wczytaną tabelą
We wczytanych
danych musimy zrobić drobną korektę. Mianowicie zmienić typ danych w kolumnie
Data, czyli klikamy ikonę kalendarza w tytule kolumny i wybieramy z podręcznego
menu polecenie Data (rys. nr 4).
Rys. nr 4 – zmiana typu danych na Datę
Otworzy nam
się okno Zmiany typu kolumny, gdzie musimy zatwierdzić naszą decyzję za pomocą
przycisku Zamień bieżącą (rys. nr 5).
Rys. nr 5 – okno Zmiany typu kolumny
Naszym celem
jest ponumerowanie elementów poszczególnych kategorii, ale pod warunkiem
zachowania aktualnej kolejności elementów. Z tego powodu w pierwszej kolejności
musimy dodać kolumnę indeksu. W tym celu rozwijamy polecenie KolumnaIndeksu
(punkt 2 na rys. nr 6) z karty Dodaj kolumnę (punkt 1), a następnie
wybieramy polecenie Od 0 (punkt 3).
Rys. nr 6 – ścieżka dostępu do polecenia Od 0 (kolumna indeksu)
Otrzymamy
dane z nową kolumną (kolumna indeksu), która sprawi, że nasze dane zachowają
swoją kolejność (rys. nr 7).
Rys. nr 7 – Dane z dodaną kolumną indeksu
Będziemy
potrzebować paska formuły w dalszych działaniach. Jeśli nie macie go
włączonego, można go uruchomić za pomocą polecenia Pasek formuły na
karcie Widok (oznaczone strzałką na rys. nr 8).
Rys. nr 8 – uruchomienie paska formuły
Dodatkowo
możemy zmienić nazwę nowej kolumny w pasku formuły, żeby nie dodawać kolejnego
kroku do Zastosowanych kroków. Zmieniamy nazwę nowej kolumny na IndeksTmp (rys.
nr 9), żebyśmy wiedzieli że jest on tymczasowy i służy tylko do zachowania
oryginalnej kolejności elementów w tabeli.
Rys. nr 9 – zmiana nazwy nowej kolumny w pasku formuły
W następnym
kroku musimy pogrupować dane po kategorii, czyli wybieramy polecenie Grupowanie
według z karty Narzędzia główne (rys. nr 10).
Rys. nr 10 – polecenie Grupowanie według
Otworzy nam
się okno Grupowania według, gdzie w polu Grupuj według wybieramy grupowanie
według Kategorii (punkt 1 na rys. nr 11), następnie ustawiamy rodzaj Operacji
jako Wszystkie wiersze (punkt 2). Ponadto możemy zmienić nazwę kolumny na TMP
(punkt 3), ponieważ znowu jest to kolumna tymczasowa i w następnych etapach
będziemy ją modyfikować. Tak ustawione parametry grupowania zatwierdzamy
przyciskiem OK.
Rys. nr 11 – parametry grupowania według
Otrzymamy
pogrupowane dane przedstawione na rys. nr 12. Istotne jest, że mamy podział na
4 główne grupy produktów i w kolumnie TMP mamy tabele z poszczególnymi
elementami danej grupy. Warto zaznaczyć, że są to tabele ze wszystkimi
kolumnami z naszej oryginalnej tabeli z zachowaniem kolejności z kolumny
IndeksTmp.
Rys. nr 12 – Pogrupowane dane
Naszym
zadaniem teraz jest dołożenie kolejnej kolumny indeks w tych wewnętrznych
tabelach z kolumny TMP. Dodajemy nową kolumnę indeks, czyli rozwijamy polecenie
Kolumna indeksu z karty Dodaj kolumnę, a następnie wybieramy
polecenie Od 1 (tym razem numerowanie zaczynamy od 1) jak na rys. nr 13.
Rys. nr 13 – polecenie Od 1 (kolumna indeks)
Otrzymamy
dane z nową kolumną przedstawione na rys. nr 14.
Rys. nr 14 – Dane z nową kolumną Indeks
Dzięki
dodaniu tej kolumny w pasku formuły mamy gotowy kod na dodanie kolumny indeksu
(rys. nr 15).
Rys. nr 15 – kod na dodanie kolumny indeks numerowanej od 1
Kopiujemy
ten kod za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl+C i usuwamy dodatkowy krok (Dodano
indeks 1), ponieważ był nam potrzebny tylko do otrzymania kodu. Krok usuwamy za
pomocą oznaczenia x przed nazwą danego kroku (rys. nr 16).
Rys. nr 16 – usuwanie kroku
Następnie
wybieramy polecenie Kolumna niestandardowa z karty Dodaj kolumnę
(rys. nr 17).
Rys. nr 17 – polecenie Kolumna niestandardowa
Otworzy nam
się okno Kolumny niestandardowej, gdzie w polu Formuła kolumny niestandardowej
wklejamy nasz skopiowany wcześniej kod (z paska formuły) za pomocą skrótu
klawiszowego Ctrl+V. W formule tej musimy zmienić jedną rzecz ponieważ ta
formuła opierała się na wcześniejszym kroku, czyli na pogrupowaniu wierszy).
Naszym celem jest dodanie kolumny indeksu do tabeli, która znajduje się w
kolumnie TMP. Czyli kasujemy z zapisu formuły nazwę kroku a wstawiamy nazwę
kolumny. Zapis formuły powinien wyglądać następująco:
=Table.AddIndexColumn([TMP],
"Indeks", 1, 1)
Tak
ustawione parametry kolumny niestandardowej zatwierdzamy przyciskiem OK (rys.
nr 18).
Rys. nr 18 – parametry kolumny niestandardowej
Otrzymamy
dane z nową kolumną niestandardową przedstawione na rys. nr 19, gdzie w
kolumnie są ukryte tabele z poprzedniej kolumny ale z dodatkową kolumną indeksu
(ponumerowane elementy w każdej kategorii).
Rys. nr 19 – dane z nową kolumną niestandardową
Możemy teraz
usunąć dwie pierwsze kolumny, ponieważ one nic nam nie wnoszą do wyników,
jakich potrzebujemy. Zaznaczamy dwie kolumny Kategoria i TMP przytrzymując
klawisz Ctrl, następnie usuwamy je za pomocą klawisza Delete. Otrzymamy kolumnę
Niestandardowe, którą będziemy musieli rozwinąć. W tym celu klikamy ikonkę ze
strzałkami obok tytułu kolumny i odznaczamy checkbox przy opcji Użyj
oryginalnej nazwy kolumny jako indeksu. Parametry rozwinięcia zatwierdzamy
przyciskiem OK (rys. nr 20).
Rys. nr 20 – Rozwijanie kolumny niestandardowej
Otrzymamy
rozwinięte dane przedstawione na rys. nr 21.
Rys. nr 21 – rozwinięte dane z kolumny niestandardowej
Przez to że
pogrupowaliśmy dane po kategoriach mamy najpierw wszystkie myszki, potem
klawiatury itd. Pamiętajmy, że dodaliśmy kolumnę IndeksTmp po to, aby móc
wrócić do oryginalnej kolejności elementów. Wystarczy teraz zanzcayć kolumnę
IndeksTmp i wybrać polecenie sortuj od A do Z z karty Narzędzia
główne (rys. nr 22).
Rys. nr 22 – polecenie Sortuj od A do Z
Otrzymamy
dane posortowane według pierwotnej kolejności przedstawione na rys. nr 23.
Rys. nr 23 – posortowane dane
Kolumna
IndeksTmp jest nam już niepotrzebna, więc zaznaczamy ją i usuwamy za pomocą
klawisza Delete. Otrzymamy dane z numerowaniem (indeksem) elementów odpowiednio
w kategoriach przedstawione na rys. nr 24.
Rys. nr 24 – Dane z numerowaniem elementów poszczególnych kategorii
Tak
przygotowane dane możemy zaczytać do Excela. W tym celu wybieramy polecenie Zamknij
i załaduj do z karty Narzędzia główne (rys. nr 25).
Rys. nr 25 – polecenie Zamknij i załaduj do
W Excelu
otworzy nam się okno Importowania danych, gdzie ustawiamy sposób wyświetlania
danych jako Tabela, a następnie wskazujemy miejsce wstawienia danych, czyli
istniejący arkusz i wskazujemy konkretną
komórkę. Tak ustawione parametry importowania danych zatwierdzamy przyciskiem
OK (rys. nr 26).
Rys. nr 26 – parametry importowania danych do Excela
Otrzymamy
dane wstawione do Excela przedstawione na rys. nr 27.
Rys. nr 27 – dane zaimportowane z Power Query
Musimy
pamiętać o odpowiednim formatowaniu danych, ponieważ w kolumnie Data
otrzymaliśmy liczby zamiast dat. Zaznaczamy kolumnę Data i na karcie Narzędzia
główne możemy zmienić formatowanie w kategorii Liczba na Data krótka
(rys. nr 28).
Rys. nr 28 – zmiana formatowania na Datę krótką
Otrzymamy
końcowe dane, odpowiednio sformatowane a przede wszystkim z numeracją
poszczególnych elementów danych kategorii (rys. nr 29).
Rys. nr 29 – Dane z numeracją elementów poszczególnych kategorii
Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny
Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą) II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.
Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".
Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query. A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.
Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.
Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie. Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych.
W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.
W dzisiejszym poście omówimy różnice pomiędzy poleceniami
Usuń inne kolumny a Usuń wybrane kolumny w Power Query. Tak naprawdę będą to
różnice pomiędzy funkcjami, które kryją się pod tymi poleceniami, czyli
odpowiednio Table.RemoveColumns oraz Table.SelectColumns. Zagadnienie to
omówimy na podstawie przykładowych danych z rysunku nr 1.
rys. nr 1 — Przykładowe dane
Aby obrazowo wyjaśnić temat – chodzi o to, że mamy za dużo kolumn z danymi i po prostu część z nich chcemy usunąć lub chcemy usunąć wszystkie oprócz zaznaczonych. Mamy tabelę danych w Excelu, zaznaczamy w jej obszarze dowolną komórkę, a następnie wybieramy polecenie Z tabeli (punkt nr 2 na rysunku nr 2) z karty Dane.
rys. nr 2 — Z tabeli
Otworzy nam się edytor zapytań w Power Query z wczytaną
tabelą tSprzedaż (rys. nr 3).
rys. nr 3 — Edytor zapytań
Przede wszystkim, aby dane dobrze się prezentowały musimy
zmienić format danych z kolumny Data. Klikamy na ikonkę po lewej stronie nazwy
kolumny Data a następnie z podręcznego menu wybieramy polecenie Data (rys. nr 4).
rys. nr 4 — Zmiana typu wyświetlania danych
Wyświetli się nam komunikat dotyczący zmiany typu kolumny, w
którym musimy zatwierdzić zmianę klikając przycisk Zamień bieżącą (rys. nr 5).
rys. nr 5 — Komunikat o zmianie typu kolumny
Zakładamy, że w naszym przypadku interesują nas trzy kolumny:
Data, Sprzedawca i Zysk. Zaznaczamy pozostałe kolumny (od kolumny Region do
kolumny KWS) i klikamy prawym przyciskiem myszy na nagłówek dowolnej kolumny z
tych zaznaczonych i z podręcznego menu wybieramy polecenie Usuń kolumny (rys.
nr 6)
rys. nr 6 — Usuń kolumny
Otrzymamy interesujące nas kolumny (rys. nr 7). W pasku
formuły pokaże się nam funkcja Table.RemoveColumns odpowiadająca poleceniu Usuń
kolumny.
rys. nr 7 funkcja Table.RemoveColumns
Jeśli nie mamy widocznego paska formuły możemy to łatwo
zmienić, klikając checkbox przy poleceniu Pasek formuły na karcie Widok
(zaznaczone na rysunku nr 8).
rys. nr 8 — Pasek formuły
Na pasku formuły dla funkcji Table.RemoveColumns w formule
mamy wypisane nazwy kolumn, które usunęliśmy (rys. nr 9).
rys. nr 9 — Argumenty funkcji Table.RemoveColumns
W Power Query w formułach funkcji są podawane nazwy kolumn. Wystarczy, że nazwa kolumny ulegnie zmianie i pojawiają się błędy.
Możemy usunąć ostatni krok z Zastosowanych kroków, aby wrócić do danych wejściowych. Na danych wejściowych pokażemy bowiem drugie polecenie, które moim zdaniem lepiej się sprawdza, czyli polecenie Usuń inne kolumny. Zaznaczamy kolumny, które nas interesują (które chcemy zostawić). Zaznaczamy w pierwszej kolejności kolumnę Sprzedawca, następnie przytrzymując klawisz Ctrl Kolumnę Data i Zysk. Klikamy na tytuł którejś z tych zaznaczonych kolumn i z podręcznego menu wybieramy polecenie Usuń inne kolumny (rys. nr 10).
rys. nr 10 — Usuń inne kolumny
Po użyciu tego polecenia zostały usunięte kolumny, które nie
były zaznaczone (rys. nr 11).
rys. nr 11 — Dane po usunięciu kolumn
W pasku formuły pojawi się zapis funkcji Table.SelectColumns, w której mamy wypisane nazwy kolumn, które nas interesują (rys. nr 12). Przy tej funkcji nie interesuje nas, że ktoś dołoży kolejną kolumnę do danych wejściowych. Nowa kolumna nie zostanie tutaj uwzględniona i nasze końcowe dane się nie zmienią.
rys. nr 12 — Zapis funkcji Table.SelectColumns
Bez względu na zmianę w danych wejściowych ilość
wyświetlanych kolumn się nie zmieni. Kolejnym plusem jest to, że kolumny są wyświetlane
w takiej kolejności w jakiej je zaznaczyliśmy przed użyciem polecenia Usuń inne
kolumny. Możemy również ręcznie zmienić kolejność wyświetlania kolumn w kodzie
w pasku formuły.
W Power Query, jeśli znamy nazwę interesującej nas funkcji i
wpiszemy ją w pasku formuły a następnie zatwierdzimy przyciskiem Enter, to
wyświetlą nam się informacje o tej funkcji z oficjalnej strony Microsoftu (rys.
nr 13).
Możemy się tutaj dowiedzieć, że funkcja ta posiada dodatkowy
parametr missingField, który może przyjąć jedną z trzech wartości. Będzie się
wyświetlał błąd jeśli podaliśmy złą nazwę kolumny lub zignoruje ten brak albo
wypełni je wartościami null. Poniżej mamy także podane przykłady działania tej
funkcji.
Zrobimy przykład, w którym dopiszemy do formuły
MissingField.UseNull i zmienimy nazwy kolumn Data i Zysk na Data2 i Zysk2,
czyli na takie które nie występują w danych. Power Query wypełni je wartościami
null (rys. nr 14).
rys. nr 14 — Dane wypełnione wartościami null
Jeśli do zapisu formuły użyjemy MissingField.Ignore to
zostanie nam tylko kolumna ze Sprzedawcami. Jeśli nie podamy tego parametru, to
Power Query domyślnie wybierze wyświetlenie błędu (rys. nr 15).
rys. nr 15 — Domyślny komunikat jeśli nie podamy parametru MissingField
Ja wole funkcje Table.SelectColumns czyli usunięcie innych
kolumn a pozostawienie tych, które są mi potrzebne. Przede wszystkim dlatego,
że dodawanie innych kolumn nie wpłynie na wynik tej funkcji. Łatwiej jest
korzystać z tych domyślnych opcji na pasku narzędzi niż z kodu w pasku formuły,
ponieważ przy słabej znajomości języka M w Power Query możemy nie wiedzieć jak
wpisać poszczególne parametry danej funkcji.
Wynik tej funkcji z rysunku nr 11 możemy sobie załadować do
Excela za pomocą polecenia Zamknij i załaduj z karty Narzędzia główne (rys. nr 16).
rys. nr 16 — Zamknij i załaduj
Otrzymamy dane wczytane do Excela przedstawione na rysunku nr 17.
rys. nr 17 — Dane wczytane do Excela
Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny
Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą) II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.
Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".
Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query. A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.
Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.
Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie. Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych.
W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.