Nie znasz dobrze obsługi Excela? A może nie znasz jej wcale? Doskonale wiem, że w dzisiejszych czasach i realiach, znajomość tego programu jest nie tylko niezbędna, ale przede wszystkim korzystna dla Ciebie samego. Moje szkolenie z Excela online pokaże Ci, że arkusz kalkulacyjny nie jest wcale Twoim wrogiem, a sprzymierzeńcem w porządkowaniu i analizie danych - nie tylko liczbowych. Stworzyłem kurs Excel online na każdym poziomie, zarówno dla osób początkujących, średniozaawansowanych, jak i zaawansowanych. Znajdziesz u mnie także szkolenie z Excela online dedykowane specjalnie przedsiębiorcom. Każdy kurs zawiera starannie wyselekcjonowany zakres wiedzy i zagadnień, które odpowiadają na ściśle sprecyzowane potrzeby jego użytkowników.
Excel - kurs online. Dlaczego warto?
Zastanawiasz się, czy Excel i kurs online to dobre połączenie? Czy taka forma nauki pracy z arkuszem kalkulacyjnym może być efektywna? Pozwól, że rozwieję Twoje wątpliwości.
Od lat z powodzeniem zajmuję się dzieleniem swoją wiedzą zdalnie. Ta forma nauki, szczególnie w ostatnim czasie, mocno zyskała na popularności, a jej techniki znacząco się rozwinęły. Abyś mógł biegle posługiwać się programem Excel, każdy swój kurs zaprojektowałem z ogromną starannością i w oparciu o zasady metodyki nauczania na odległość.
Jednak szkolenie z Excela online, to przede wszystkim ogromna wygoda dla Ciebie, ponieważ nie musisz wychodzić z domu, możesz uczyć się wraz ze mną z dowolnego miejsca i w wybranym przez siebie czasie. Dodatkowo każdy mój kurs Excela online zawiera materiały dydaktyczne dostępne dla Ciebie już po zakończeniu szkolenia. Krótkie nagrania filmowe, prezentujące różnego rodzaju działania w arkuszu kalkulacyjnym, które w dowolnej chwili możesz zatrzymać, odtworzyć ponownie, by jeszcze raz przeanalizować i utrwalić wiedzę, to doskonały sposób, by opanować Excel. Kurs online to nie tylko wygoda, to także oszczędność Twojego i mojego czasu - zamiast dojeżdżać w umówione miejsce, możemy poświęcić więcej chwil na ćwiczenia i praktykę.
W tym poście zajmiemy się nazywaniem zakresów komórek ręcznie i z zaznaczenia. Temat ten omówimy przy użyciu danych z rysunku nr 1.
rys. nr 1 — Przykładowe dane
Jeśli chcemy nazwać jakiś zakres danych, wystarczy zaznaczyć je zaznaczyć i kliknąć w pole Nazwa. Wpisujemy tam naszą nazwę (u nas Sprzedaż) i zatwierdzamy wciskając ENTER (rys. nr 2)
rys. nr 2 — Pole Nazwa
Teraz możemy się odwoływać do tego zakresu danych, bo jest ona dostępna po rozwinięciu listy pola Nazwa (rys. nr 3)
rys. nr 3 — Rozwinięcie pola Nazwa
Do naszego zakresu możemy się odwołać w każdej komórce. Wpisując formułę, jak zaczniemy pisać Sprzedaż, to oprócz nazw formuł pojawi nam się ikonka odwołująca się do naszego zaznaczonego zakresu (rys. nr 4)
rys. nr 4 — Odwołanie do nazwy zakresu
Możemy również odwołać się do naszego nazwanego zakresu wpisując funkcje w Excelu. Wystarczy, że napiszemy np. =SUMA(…) i jako zakres wpiszemy Sprzedaż, to nie będziemy musieli zaznaczać danych, które chcemy dodać (rys. nr 5)
rys. nr 5 — Odwołanie do nazwy zakresu w formule SUMA
W efekcie otrzymamy sumę wszystkich wartości w obrębie
zakresu Sprzedaż (rys. nr 6)
rys. nr 6 — Suma danych z zapisanego zakresu
Oprócz tego, że możemy sobie nazywać dowolne, spójne zakresy w Excelu to możemy to zrobić niejako automatycznie z zaznaczenia. Zaznaczamy dane Przychód, Koszt i Dochód, następnie z karty Formuła wybieramy polecenie Utwórz z zaznaczenia lub możemy użyć skrótu klawiszowego Ctrl + Shift + F3 (rys. nr 7
rys. nr 7 — Polecenie Utwórz z zaznaczenia
Excel otworzy nam okno Tworzenie nazw z zaznaczenia.
Wybieramy, gdzie znajdują się wartości, na podstawie których chcemy utworzyć
nazwy zakresów. W naszym przypadku nazwy są zawarte w kolumnie po lewej stronie
(rys. nr 8), następnie zatwierdzamy przyciskiem OK.
rys. nr 8 — Tworzenie nazw z zaznaczenia
W efekcie w polu Nazwa pojawiły nam się nasze nazwy z kolumny
A (rys. nr 9)
rys. nr 9 — Nazwane zakresy w polu Nazwa
Te czynności możemy powtórzyć dla zakresu, któremu nadaliśmy nazwę Sprzedaż. Tym razem użyjemy polecenia Utwórz z zaznaczenia z karty Formuły lub skrótu klawiszowego Ctrl + Shift + F3. Otworzy nam się okno, w którym zaznaczymy Górny wiersz i Lewą kolumnę, następnie zatwierdzamy klikając przycisk OK (rys. nr 10)
rys. nr 10 — Tworzenie nazw z zaznaczenia
W polu Nazwa pojawią nam się kolejne zakresy o nazwach
Styczeń, Luty, Marzec i Ryszard, Edward, Natalia i Maria (rys. nr 11)
rys. nr 11 — Nazwane zakresy w polu Nazwa
Nazwy naszych zakresów możemy również zobaczyć, klikając
polecenie Menedżer nazw z zakładki Formuły. W oknie Menedżera nazw Wyświetli
nam się lista wszystkich nazwanych zakresów (rys. nr 12)
rys. nr 12 — Menedżer nazw
Dzięki nazywaniu zakresów przy pisaniu formuł nie musimy
zaznaczać zakresów do obliczeń, wystarczy, że podamy ich nazwy. Istotne w
działaniu Nazywania zakresów z zaznaczenia jest to, że nawet gdy klikniemy na
konkretną komórkę lub zakres przy pisaniu formuły, to Excel wstawi nam nazwę tej
komórki lub zakresu, a nie jej numer (rys. nr 13)
rys. nr 13 — Odwołania do zapisanych nazw zakresów
Jeśli w formule nie chcemy korzystać z nazw zakresów, to jedynym wyjściem jest ręczne wpisanie numeru komórki lub zakresu (rys. nr 14)
rys. nr 14 — Ręczne wpisanie nazw komórek
Definiowanie nazw ma ciekawą opcję. Z karty Formuły wybieramy polecenie Definiuj nazwę, a następnie Zastosuj nazwy (rys. nr 15)
rys. nr 15 — Zastosuj nazwy
Otworzy nam się okno Stosowanie nazw (rys. nr 16). Zaznaczamy
wszystkie zakresy, następnie zatwierdzamy, klikając przycisk OK. Należy zwrócić
szczególną uwagę, czy mamy zaznaczoną opcję Ignoruj względne/ bezwzględne. Zakresy, którym nadaliśmy nazwę stały się
domyślnie odwołaniami bezwzględnymi, a czasem zdarza się, że my potrzebujemy
odwołań względnych.
rys. nr 16 — Ignoruj względne/bezwzględne
W komórce Dochód — B3 mieliśmy zapisaną formułę =B1-B2 dzięki zaznaczeniu w oknie Stosowanie nazw, wszystkich zakresów które nazwaliśmy, Excel automatycznie podmieni nam numery komórek na odpowiadające im nazwy zakresów (rys. nr 17)
rys. nr 17 — Automatyczna podmiana nazw zakresów
Podsumowując, jeśli chcemy szybko podmienić numery komórek w
naszych formułach na nazwy zakresów, do których się odnoszą wystarczy
zastosować polecenie Zastosuj nazwy z karty Formuły. Czasem formuły zapisane w
postaci numerków sprawiają wrażenie skomplikowanych, a stosując zapis z nazwami
zakresów stają się bardziej przejrzyste.
Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny
Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą) II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.
Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".
Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query. A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.
Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.
Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie. Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych.
W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.