Excel - kurs online - oferta dla każdego

Nie znasz dobrze obsługi Excela? A może nie znasz jej wcale? Doskonale wiem, że w dzisiejszych czasach i realiach, znajomość tego programu jest nie tylko niezbędna, ale przede wszystkim korzystna dla Ciebie samego. Moje szkolenie z Excela online pokaże Ci, że arkusz kalkulacyjny nie jest wcale Twoim wrogiem, a sprzymierzeńcem w porządkowaniu i analizie danych - nie tylko liczbowych. Stworzyłem kurs Excel online na każdym poziomie, zarówno dla osób początkujących, średniozaawansowanych, jak i zaawansowanych. Znajdziesz u mnie także szkolenie z Excela online dedykowane specjalnie przedsiębiorcom. Każdy kurs zawiera starannie wyselekcjonowany zakres wiedzy i zagadnień, które odpowiadają na ściśle sprecyzowane potrzeby jego użytkowników.


Excel - kurs online. Dlaczego warto?

Zastanawiasz się, czy Excel i kurs online to dobre połączenie? Czy taka forma nauki pracy z arkuszem kalkulacyjnym może być efektywna? Pozwól, że rozwieję Twoje wątpliwości.

Od lat z powodzeniem zajmuję się dzieleniem swoją wiedzą zdalnie. Ta forma nauki, szczególnie w ostatnim czasie, mocno zyskała na popularności, a jej techniki znacząco się rozwinęły. Abyś mógł biegle posługiwać się programem Excel, każdy swój kurs zaprojektowałem z ogromną starannością i w oparciu o zasady metodyki nauczania na odległość.

Jednak szkolenie z Excela online, to przede wszystkim ogromna wygoda dla Ciebie, ponieważ nie musisz wychodzić z domu, możesz uczyć się wraz ze mną z dowolnego miejsca i w wybranym przez siebie czasie. Dodatkowo każdy mój kurs Excela online zawiera materiały dydaktyczne dostępne dla Ciebie już po zakończeniu szkolenia. Krótkie nagrania filmowe, prezentujące różnego rodzaju działania w arkuszu kalkulacyjnym, które w dowolnej chwili możesz zatrzymać, odtworzyć ponownie, by jeszcze raz przeanalizować i utrwalić wiedzę, to doskonały sposób, by opanować Excel. Kurs online to nie tylko wygoda, to także oszczędność Twojego i mojego czasu - zamiast dojeżdżać w umówione miejsce, możemy poświęcić więcej chwil na ćwiczenia i praktykę.

01 — Odrobina teorii i włączanie karty Deweloper

Chcesz zacząć pracować z kodem VBA i makrami, żeby zautomatyzować pewne czynności w Excelu lub zrobić rzeczy, które inaczej nie byłyby możliwe w Excelu? Na początek przyda Ci się odrobina teorii.

W większości sytuacji pojęcie makro jest używane jako synonim kodu VBA (Visual Basic for Application), ale czasami słowem makro określamy precyzyjnie kod, który został zarejestrowany za pomocą rejestratora makr z karty Deweloper (jak ją włączyć na koniec tego wpisu). Czyli makro, to napisany kod, który uruchamia komendy/funkcjonalności w Excelu niejako zza kulis arkusza Excela.

Osoby, które zaczynają się uczyć VBA często dobrze znają Excela, dlatego najprościej im się uczyć pisania kodu VBA przez nagrywania makr (zwłaszcza w sytuacjach, gdy chcą zautomatyzować coś co wcześniej systematycznie musieli robić ręcznie).

Kiedy naciśniesz przycisk Zarejestruj makro „włączysz kamerę”, która będzie rejestrowała to co robisz w Excelu, a następnie najlepiej jak potrafiła tłumaczyła to na kod VBA.

Ważne, że kod VBA możesz zarejestrować w  dowolnym pliku Excela, ale nie w każdym możesz  go zapisać. Od Excela 2007 zostało wprowadzone nowe rozszerzenie plików .xslx, które nie przechowuje stworzonego kodu VBA, żeby go zapisać musisz zmienić rozszerzenie .xlsx na .xlsm (m od makra 😉 ). Ewentualnie możesz zapisać je też pod starszym rozszerzeniem .xls, ale ma ono ograniczone możliwości jeśli chodzi o funkcjonalności Excela.

Krótki wstęp teoretyczny skończony, teraz czas żebyś włączył kartę Deweloper na wstążce ponieważ domyślnie się ona nie wyświetla. Od Excel 2010 wystarczy, że klikniesz prawym przyciskiem myszy w dowolne miejsce wstążki i wybierzesz polecenie Dostosuj wstążkę.

Kurs 21.1 - Wstęp do makr i włączanie karty Deweloper 01

Następnie, w oknie, które się otworzy, musisz odnaleźć kartę Deweloper, zaznaczyć ją i zatwierdzić swój wybór przyciskiem OK.

Kurs 21.1 - Wstęp do makr i włączanie karty Deweloper 02

Karta Dewelopera powinna być widoczna i możesz korzystać z jej poleceń.

Kurs 21.1 - Wstęp do makr i włączanie karty Deweloper 03

W Excelu 2007 nie możesz jeszcze dostosowywać wstążki, więc kartę Deweloper włącza się inaczej. Musisz najpierw kliknąć Przycisk pakietu office:

Kurs 21.1 - Wstęp do makr i włączanie karty Deweloper 04

Następnie kliknąć w przycisk Opcje programu Excel (na dole rozwiniętego okna).

Kurs 21.1 - Wstęp do makr i włączanie karty Deweloper 05

Kolejnym Twoim krokiem będzie, w oknie, które się otworzy, na zakładce Popularne, zaznaczenie pola wyboru (checkboxa) Pokaż kartę Deweloper na Wstążce i zatwierdzenie swojego wyboru przyciskiem OK.

Kurs 21.1 - Wstęp do makr i włączanie karty Deweloper 06

W Excelu 2007 nie znajdziesz na karcie Deweloper grupy poleceń dodatki, ale nie odgrywa ona prawie żadnej roli jeśli chodzi o rejestrowanie i pisanie kodu VBA.

Kurs 21.1 - Wstęp do makr i włączanie karty Deweloper 07

Pozdrawiam
Adam Kopeć
Miłośnik Excela

 

Pole wyboru połączone z komórką — porada #97

Jak połączyć pole wyboru z wartością w komórce?


Pole wyboru połączone z komórką — porada #97

Pole wyboru połączone z komórką - porada #97

Czego potrzeba w Excelu, żeby wstawić pole wyboru i połączyć z wartością dowolnej komórki?

      - Karty Dewelopera,
      - Ustalenie opcji formantu — Łącze komórki,
      - Formatowanie niestandardowe na komórce ;;; żeby na arkuszu nie pokazywała się informacja, że w komórkach przechowywana jest wartość.

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo napisz do mnie bezpośrednio, ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Pole wyboru połączone z komórką — porada #97