Nie znasz dobrze obsługi Excela? A może nie znasz jej wcale? Doskonale wiem, że w dzisiejszych czasach i realiach, znajomość tego programu jest nie tylko niezbędna, ale przede wszystkim korzystna dla Ciebie samego. Moje szkolenie z Excela online pokaże Ci, że arkusz kalkulacyjny nie jest wcale Twoim wrogiem, a sprzymierzeńcem w porządkowaniu i analizie danych - nie tylko liczbowych. Stworzyłem kurs Excel online na każdym poziomie, zarówno dla osób początkujących, średniozaawansowanych, jak i zaawansowanych. Znajdziesz u mnie także szkolenie z Excela online dedykowane specjalnie przedsiębiorcom. Każdy kurs zawiera starannie wyselekcjonowany zakres wiedzy i zagadnień, które odpowiadają na ściśle sprecyzowane potrzeby jego użytkowników.
Excel - kurs online. Dlaczego warto?
Zastanawiasz się, czy Excel i kurs online to dobre połączenie? Czy taka forma nauki pracy z arkuszem kalkulacyjnym może być efektywna? Pozwól, że rozwieję Twoje wątpliwości.
Od lat z powodzeniem zajmuję się dzieleniem swoją wiedzą zdalnie. Ta forma nauki, szczególnie w ostatnim czasie, mocno zyskała na popularności, a jej techniki znacząco się rozwinęły. Abyś mógł biegle posługiwać się programem Excel, każdy swój kurs zaprojektowałem z ogromną starannością i w oparciu o zasady metodyki nauczania na odległość.
Jednak szkolenie z Excela online, to przede wszystkim ogromna wygoda dla Ciebie, ponieważ nie musisz wychodzić z domu, możesz uczyć się wraz ze mną z dowolnego miejsca i w wybranym przez siebie czasie. Dodatkowo każdy mój kurs Excela online zawiera materiały dydaktyczne dostępne dla Ciebie już po zakończeniu szkolenia. Krótkie nagrania filmowe, prezentujące różnego rodzaju działania w arkuszu kalkulacyjnym, które w dowolnej chwili możesz zatrzymać, odtworzyć ponownie, by jeszcze raz przeanalizować i utrwalić wiedzę, to doskonały sposób, by opanować Excel. Kurs online to nie tylko wygoda, to także oszczędność Twojego i mojego czasu - zamiast dojeżdżać w umówione miejsce, możemy poświęcić więcej chwil na ćwiczenia i praktykę.
Załóżmy, że masz trudne zadanie wyciągnięcia wszystkich elementów listy A, które zawierają elementy z listy B.
Tym razem, w porównania do pytania widzów 117, chcemy to zadanie zrobić za pomocą filtrów zaawansowanych, a nie formuł. Jest to prostszy sposób, ale nie daje możliwości dynamicznej zmiany wyniku, gdy zmienimy sprawdzane dane (przy zmianie danych musimy ponownie uruchomić filtry zaawansowane, na szczęście będą one pamiętać większość opcji).
Zacznijmy od tego, że filtry zaawansowane pozwalają na wyciąganie wartości na zasadzie lub jeśli tylko kryteria zapisujemy w kolejnych wiersza. Nasze kryteria to z założenia, czy dana fraza występuje na liście A. Żeby zapisać taki warunek w filtrach zaawansowanych musimy odrobinę zmodyfikować listę B, a mianowicie potrzebujemy dodać gwiazdkę (symbol wieloznaczny w Excelu, który zastępuje dowolny ciąg znaków, również pusty) na początku każdego elementu listy. Wystarczy, że zrobimy proste łączenie.
="*"&C2
Ważne jest też, żeby nasza nowo utworzona lista miała taki sam nagłówek jak lista A (wymagane do poprawnego działania filtrów zaawansowanych). Teraz możemy już uruchomić filtry zaawansowane z karty dane (gdy mamy zaznaczona pojedynczą komórkę na liście A).
W oknie, które się pojawi musimy odpowiednio wypełnić pola. Zakres listy – lista A, Zakres kryteriów – zmodyfikowana lista B, kopiujemy do na początek pustego pola.
Zatwierdzamy wpisane parametry i uzyskujemy wynik we wskazanym miejscu. Jeśli dane ulegną zmianie, musimy ponownie uruchomić filtry zaawansowane i pamiętać zaznaczyć opcję, że chcemy dane kopiować, żeby Excel nie przefiltrował nam listy A (wynik też dostanie nagłówek listy A, ale najważniejsze są dla nas wyszukane wartości).
Pozdrawiam
Adam Kopeć
Miłośnik Excela
Microsoft MVP
Jeśli chcesz wstawić wynik filtrów zaawansowania na innym arkuszu niż dane może się to okazać ciut bardziej skomplikowane niż byś się tego spodziewał, ale w pierwszej kolejności musimy sobie powiedzieć kilka słów o filtrowaniu zaawansowanym. Najtrudniejsze przy filtrach zaawansowanych jest odpowiednie zbudowanie kryteriów. Jeśli tego się nauczysz to reszta jest prostsza.
Kryteria do filtrów zaawansowanych budujesz bezpośrednio w komórkach arkusza. W pierwszej kolejności potrzebujesz nagłówków tych kolumn, które chcesz filtrować, chociaż często wygodniej jest skopiować wszystkie nagłówki. Na obrazie poniżej masz przykładowe kryteria do filtrów zaawansowanych.
Jeśli kryteria umieszczasz w jednym wierszu to łączą się one na zasadzie ORAZ, czyli wszystkie muszą być spełnione by dany wiersz (rekord) został wyciągnięty z danych. Jeśli kryteria zaczniesz pisać w nowym wierszu to będą się one łączyć na zasadzie LUB, czyli zostaną wyciągnięte wszystkie wiersze spełniające kombinację kryteriów z pierwszego wiersza — województwa Lubelskie, produkt Gąbki i Ilość sprzedanych gąbek mniejsza od 20, albo wiersze z województwa Świętokrzyskiego, produkt Piasek, gdzie Sprzedaż była większa od jednego (złotówki).
Skoro kryteria są przygotowane to możemy uruchomić filtry zaawansowane – znajduje się on na karcie Dane:
Ważne, żebyś przed kliknięciem tego polecenia zaznaczył jedną komórkę w zbiorze danych, który chcesz filtrować. Wtedy pojawi się okno filtrów zaawansowanych, gdzie Excel powinien prawidłowo odnaleźć zakres danych. Potrzebujesz tylko wskazać zakres kryteriów (nagłówki + wartości pod nimi) oraz zmienić pola opcji, że chcesz skopiować dane w inne miejsce i wskazać to miejsce na innym arkuszu.
Niestety Excel wyświetli Ci komunikat, że wynik filtrów zaawansowanych może być zamieszczony jedynie na aktywnym arkuszu:
Rozwiązaniem tego problemu mogło być zamieszczenie wyniku obok danych, a następnie ich wycięcie i wklejenie na innym arkuszu, ale jeśli masz taką sytuację, że kryteria masz przygotowane już na innym (innych) arkuszu, to wygodniejsze mogłoby się okazać rozpoczęcie filtrowania zaawansowanego na arkuszu docelowym (tym z kryteriami, ale bez danych).
W takiej sytuacji najlepiej, żebyś zaznaczył pustą komórkę z dala od jakichkolwiek danych, a następnie uruchomił filtry zaawansowane. Analogicznie musiałbyś zaznaczyć poszczególne zakresy, tylko trochę trudniej zaznaczałoby się zakres danych, bo musiałbyś zacząć od lewej górnej komórki danych, a następnie chyba najwygodniej skorzystać ze skrótów klawiszowych Ctrl + Shift + strzałka w lewo, a następnie Ctrl + Shift + strzałka w dół, żeby zaznaczyć cały zakres danych. Czyli wypełnione okno filtrów zaawansowanych powinno wyglądać tak:
Tym razem Excel zamieszcza wyniku filtrów zaawansowanych, gdyż jako miejsce docelowe wskazaliśmy aktywny arkusz. Oto ich wynik:
Dlaczego filtr zaawansowany zwraca niepoprawnie elementy które są na obu listach?
Dlaczego filtr zaawansowany zwraca niepoprawnie elementy które są na obu listach odpowiedź 1
Filtr zaawansowany zwraca błąd ponieważ zakłada, że dane mają nagłówki. Czyli jeśli pominiesz faktyczny nagłówek i zaznaczysz tylko dane, to filtr zaawansowany przyjmie, że pierwsza komórka w komórce to nagłówek, co prowadzi do tego, że wyniki są o tą jedną komórkę przesunięte.
P.S.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić to napisz do mnie. Ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.
Jak znaleźć elementy, które są na obu listach korzystając z filtrów zaawansowanych?
Elementy które są w obu listach — filtry zaawansowane — porada #181
Tym razem do wyjęcia elementów, które są na obu listach wykorzystamy Filtry zaawansowane. Będziemy jeszcze potrzebowali jeszcze odpowiedniej formuły, która zwraca wartość PRAWDA, gdy elementy są na obu listach lub FAŁSZ, gdy nie ma ich na obu listach. Przyda się do tego funkcja PODAJ.POZYCJĘ i funkcja CZY.LICZBA Funkcja PODAJ.POZYCJĘ będzie zwracać liczby, gdy znajdzie element – jego pozycję na liście, a błąd #N/D! gdy nie znajdzie.
=CZY.LICZBA(PODAJ.POZYCJĘ(C2;$A$2:$A$1500;0))
Uzbrojeni w taką formułę możemy podejść do filtrów zaawansowanych. Gdy je włączysz potrzebujesz zaznaczyć obszar, który będziesz filtrował, łącznie z jego nagłówkiem. Filtr, czyli formułę, którą napisaliśmy, plus jedna pusta komórka nad nią oraz ewentualnie miejsce, gdzie chcesz skopiować wynik filtra zaawansowanego.
Jeśli chciałbyś, żeby filtr zaawansowany zwrócił te wartości, które nie zostały znalezione potrzebujesz funkcji CZY.BRAK, która będzie zwracała prawdę, gdy pojawi się błąd #N/D!
=CZY.BRAK(PODAJ.POZYCJĘ(C2;$A$2:$A$1500;0))
Reszta przebiega analogicznie jak wcześniejsze użycie filtrów zaawansowanych.
P.S.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić to napisz do mnie. Ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.