Excel - kurs online - oferta dla każdego

Nie znasz dobrze obsługi Excela? A może nie znasz jej wcale? Doskonale wiem, że w dzisiejszych czasach i realiach, znajomość tego programu jest nie tylko niezbędna, ale przede wszystkim korzystna dla Ciebie samego. Moje szkolenie z Excela online pokaże Ci, że arkusz kalkulacyjny nie jest wcale Twoim wrogiem, a sprzymierzeńcem w porządkowaniu i analizie danych - nie tylko liczbowych. Stworzyłem kurs Excel online na każdym poziomie, zarówno dla osób początkujących, średniozaawansowanych, jak i zaawansowanych. Znajdziesz u mnie także szkolenie z Excela online dedykowane specjalnie przedsiębiorcom. Każdy kurs zawiera starannie wyselekcjonowany zakres wiedzy i zagadnień, które odpowiadają na ściśle sprecyzowane potrzeby jego użytkowników.


Excel - kurs online. Dlaczego warto?

Zastanawiasz się, czy Excel i kurs online to dobre połączenie? Czy taka forma nauki pracy z arkuszem kalkulacyjnym może być efektywna? Pozwól, że rozwieję Twoje wątpliwości.

Od lat z powodzeniem zajmuję się dzieleniem swoją wiedzą zdalnie. Ta forma nauki, szczególnie w ostatnim czasie, mocno zyskała na popularności, a jej techniki znacząco się rozwinęły. Abyś mógł biegle posługiwać się programem Excel, każdy swój kurs zaprojektowałem z ogromną starannością i w oparciu o zasady metodyki nauczania na odległość.

Jednak szkolenie z Excela online, to przede wszystkim ogromna wygoda dla Ciebie, ponieważ nie musisz wychodzić z domu, możesz uczyć się wraz ze mną z dowolnego miejsca i w wybranym przez siebie czasie. Dodatkowo każdy mój kurs Excela online zawiera materiały dydaktyczne dostępne dla Ciebie już po zakończeniu szkolenia. Krótkie nagrania filmowe, prezentujące różnego rodzaju działania w arkuszu kalkulacyjnym, które w dowolnej chwili możesz zatrzymać, odtworzyć ponownie, by jeszcze raz przeanalizować i utrwalić wiedzę, to doskonały sposób, by opanować Excel. Kurs online to nie tylko wygoda, to także oszczędność Twojego i mojego czasu - zamiast dojeżdżać w umówione miejsce, możemy poświęcić więcej chwil na ćwiczenia i praktykę.

Power Query #23 — Tabela pomocnicza przefiltrowana z tabeli głównej

W dzisiejszym poście zajmiemy się tworzeniem tabeli pomocniczej przefiltrowanej z tabeli głównej. Taki sam temat został omówiony w pytaniu od widzów nr 25, gdzie wyciągaliśmy interesujące nas informacje z tabeli głównej na podstawie jakiegoś kryterium i z tych informacji tworzyliśmy tabelę pomocniczą. Zagadnienie to omówimy na podstawie przykładowych danych z rysunku nr 1.

rys. nr 1 — Przykładowe dane

W pytaniu od widzów nr 25 do rozwiązania problemu wykorzystywaliśmy skomplikowaną formułę tablicową. W tym poście omówimy rozwiązanie w dodatku do Excela — Power Query, w którym to zadanie jest bardzo szybkie i proste. Warunkiem szybkiego rozwiązania tego zadania jest to, że kryterium według którego będziemy wyciągać dane, nie może się często zmieniać i nie powinno być skomplikowane. W naszym przykładzie wyciągniemy z tabeli głównej dane według kryterium nazwy fabryki – Żuczek. Załóżmy że mamy tabelę główną z danymi sprzedażowymi (rys. nr 2).

rys. nr 2 — Dane sprzedażowe

Pierwszym krokiem jest zaczytanie danych do Power Query. W tym celu korzystamy z polecenia Z tabeli (punkt nr 2 na rysunku nr 3) z karty Dane.

rys. nr 3 — Z tabeli

Otworzy nam się Edytor zapytań z wczytaną tabelą tMain przedstawioną na rysunku nr 4.

rys. nr 4 — tMain

Aby uzyskać tabelę zawierającą tylko dane z fabryki Żuczek, możemy sobie nałożyć na nasza tabelę główną filtr. Klikamy na ikonkę trójkącika (Zaznaczony strzałką na rysunku nr 5) w rogu tytułu kolumny Fabryka i w podręcznym menu zaznaczamy filtr Żuczek (zaznaczony zielonym kwadratem na rysunku nr 5). Nasz wybór zatwierdzamy klikając przycisk OK.

rys. nr 5 — Filtry

Otrzymamy przefiltrowane dane, które możemy wczytać do Excela za pomocą polecenia Zamknij i załaduj do (punkt nr 2 na rysunku nr 6) z karty Narzędzia główne.

rys. nr 6 — Zamknij i załaduj do

Otworzy nam się w Excelu okno Ładowanie do, gdzie możemy ustawić parametry wczytywanych danych. Wybieramy sposób wyświetlania danych jako Tabela (punkt nr 1 na rysunku nr 7), następnie lokalizację wstawienia danych – Istniejący arkusz i wskazujemy konkretną komórkę (punkt nr 2 na rysunku nr 7). Nasze ustawienia zatwierdzamy klikając przycisk Załaduj.

rys. nr 7 — Okno Ładowanie do

Otrzymujemy wczytane dane spełniające kryterium jakie ustawiliśmy, czyli fabrykę Żuczek przedstawione na rysunku nr 8.

rys. nr 8 — Wczytane dane do Excela

Jeśli dołożymy sobie dane do naszej tabeli głównej, wystarczy że klikniemy na dowolną komórkę w obszarze tabeli pomocniczej zaczytanej z Power Query prawym przyciskiem myszy i z podręcznego menu wybierzemy polecenie Odśwież (rys. nr 9), a otrzymamy aktualne dane.

rys. nr 9 — Odświeżanie danych

Możemy również użyć poleceń Odśwież lub Odśwież wszystko z karty Dane (rys. nr 10). 

rys. nr 10 — Odśwież wszystko

Kiedy mamy stałe warunki naszych filtrów zadanie to jest bardzo proste, natomiast jeśli potrzebujemy bardziej skomplikowanych kryteriów polecam odcinek Power Query #10 https://exceliadam.pl/?s=power+query+%2310 . Dodatkową zaletą użycia Power Query jest to, że dane mogą być zapisane w różnych miejscach (strony internetowe, baza danych lub nawet połączonych ze sobą wiele plików), natomiast przy formułach tablicowych musimy mieć wszystkie dane w jednym miejscu.


Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny

Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą)
II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.

Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".

Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query.
A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.

Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.

Aktualnie w promocji urodzinowej możesz mieć Mistrza Excela w obniżonej cenie, jeśli tylko wpiszesz kod 35URODZINY
https://exceliadam.pl/produkt/ksiazka-mistrz-excela

Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie.
Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych. 

W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.

Power Query
https://www.udemy.com/course/mistrz-power-query/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Excela
https://www.udemy.com/mistrz-excela/?couponCode=35URODZINY

Dashboardy
https://www.udemy.com/course/excel-dashboardy/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Formuł
https://www.udemy.com/course/excel-mistrz-formul/?couponCode=35URODZINY

VBA
https://www.udemy.com/course/excel-vba-makra/?couponCode=35URODZINY

Microsoft Power BI
https://www.udemy.com/course/power-bi-microsoft/?couponCode=35URODZINY

Książka Mistrz Excela reklama

Pokaż tylko te liczby ID zaczynające się na konkretną cyfrę — porada #279

Jeśli zależy Ci, żeby wyciągnąć wszystkie liczby (numery ID) rozpoczynające się od konkretnej cyfry, to jeśli Twoje ID Excel traktuje jako tekst, to wystarczy, że z menu filtrowanie wybierzesz zaczyna się od

porada-279-pokaz-tylko-liczby-zaczynajace-sie-na-cyfre-2-01

A następnie w oknie autofiltrów niestandardowych, które się otworzy wpiszesz tą cyfrę i zatwierdzisz wybór przyciskiem OK.

porada-279-pokaz-tylko-liczby-zaczynajace-sie-na-cyfre-2-02

Potem już będą widoczne tylko numery ID rozpoczynające się na wybraną przez Ciebie cyfrę.

porada-279-pokaz-tylko-liczby-zaczynajace-sie-na-cyfre-2-03

Natomiast jeśli Twój numer ID jest zapisany jako liczba, to powyższa ścieżka nie zadziała. Na szczęście jest jeszcze inna, nawet chyba prostsza 😀 Wystarczy, że w polu wyszukiwania filtra wpiszesz wybraną cyfrę i znak wieloznaczny gwiazdki.

porada-279-pokaz-tylko-liczby-zaczynajace-sie-na-cyfre-2-04

Wtedy wpisałbyś samą liczbę, to pokazałyby się wszystkie numery ID, gdzie ta cyfra występuje, czy to na początku, czy w środku, czy na końcu.

porada-279-pokaz-tylko-liczby-zaczynajace-sie-na-cyfre-2-05

Wystarczy, że zatwierdzisz powyższe przeszukiwanie filtra i ponownie będą widoczne tylko numery ID rozpoczynające się od wybranej przez Ciebie cyfry.

Chcesz ze mną poznać możliwości Excela? Zobacz kiedy planowana jest następna edycja 30dniowego kursu online: https://excelw30dni.pl/produkt/szkolenie-excel/
Możesz się też podzielić tym postem z innymi, może przydać im się w pracy 😉

Pozdrawiam
Adam Kopeć
Miłośnik Excela

Elementy które są w obu listach — filtry zaawansowane — porada #181

Jak znaleźć elementy, które są na obu listach korzystając z filtrów zaawansowanych?

Elementy które są w obu listach — filtry zaawansowane — porada #181 Elementy które są w obu listach - filtry zaawansowane - porada #181

Tym razem do wyjęcia elementów, które są na obu listach wykorzystamy Filtry zaawansowane. Będziemy jeszcze potrzebowali jeszcze odpowiedniej formuły, która zwraca wartość PRAWDA, gdy elementy są na obu listach lub FAŁSZ, gdy nie ma ich na obu listach. Przyda się do tego funkcja PODAJ.POZYCJĘ i funkcja CZY.LICZBA Funkcja PODAJ.POZYCJĘ będzie zwracać liczby, gdy znajdzie element – jego pozycję na liście, a błąd #N/D! gdy nie znajdzie.

=CZY.LICZBA(PODAJ.POZYCJĘ(C2;$A$2:$A$1500;0))

Uzbrojeni w taką formułę możemy podejść do filtrów zaawansowanych. Gdy je włączysz potrzebujesz zaznaczyć obszar, który będziesz filtrował, łącznie z jego nagłówkiem. Filtr, czyli formułę, którą napisaliśmy, plus jedna pusta komórka nad nią oraz ewentualnie miejsce, gdzie chcesz skopiować wynik filtra zaawansowanego.

Jeśli chciałbyś, żeby filtr zaawansowany zwrócił te wartości, które nie zostały znalezione potrzebujesz funkcji CZY.BRAK, która będzie zwracała prawdę, gdy pojawi się błąd #N/D!

=CZY.BRAK(PODAJ.POZYCJĘ(C2;$A$2:$A$1500;0))

Reszta przebiega analogicznie jak wcześniejsze użycie filtrów zaawansowanych.

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić to napisz do mnie. Ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Elementy które są w obu listach — filtry zaawansowane — porada #181

Elementy które są w obu listach — zwykły filtr — porada #180

Jak znaleźć elementy, które są na obu listach korzystając ze zwykłego filtra?

Elementy które są w obu listach — zwykły filtr — porada #180 Elementy które są w obu listach - zwykły filtr - porada #180

Żeby znaleźć za pomocą zwykłych filtrów elementy które są na obu listach potrzebujesz jeszcze funkcji PODAJ.POZYCJĘ, która będzie szukała elementów jednej listy na drugiej liście:

=PODAJ.POZYCJĘ(A2;$D$2:$D$997;0)

kiedy funkcja zwróci wartość liczbową oznacza to, że dany element jest na obu listach, kiedy zwróci błąd #N/D! oznaczy, że tego elementu nie ma na drugiej liście.

Teraz wystarczy dołożyć filtr na te dwie kolumny i odznaczyć błędy, żeby znaleźć wspólne elementu. Możesz je zaznaczyć, skopiować i przenieść w inne miejsce.

Jeśli chcesz mieć te, których brakuje musisz odznaczyć wszystkie wartości i zaznaczyć tylko błędy.

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić to napisz do mnie. Ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Elementy które są w obu listach — zwykły filtr — porada #180

Liczba porządkowa i filtrowane oraz ukryte wiersze — widzowie #17

Jak stawić liczbę porządkową nawet, gdy filtrujesz i ukrywasz wiersze?


Liczba porządkowa i filtrowane oraz ukryte wiersze — widzowie #17

Liczba porządkowa i filtrowane oraz ukryte wiersze - widzowie #17

Liczbę porządkową możesz łatwo zrobić korzystając z możliwości tworzenie ciągów jakie daje Ci Excel, ale co w sytuacji, gdy chcesz, żeby liczba porządkowa dopasowywała się do ilość wyświetlanych wierszy, czyli nie liczyła wierszy ukrytych i przefiltrowanych.

Taki właśnie miała problem Renata. Okazuje się, że jej problem rozwiązana funkcja SUMY.CZĘŚCIOWE z rozrastającym się zakresem, czyli taki, który początek ma stały o koniec przesuwa się wraz z formułą np: $B$2:B2

Ważne, że funkcja SUMY.CZĘŚCIOWE ma dwie serie funkcji z numerami od 1 do 11 i od 101 do 111. Mniejsze numery biorą pod uwagę ukryte i widoczne wiersze, ale nie liczą przefiltrowanym, a z większymi numerami (powyżej 100) liczą tylko widoczne wiersze (nie liczą ukrytych wierszy i przefiltrowanych). 

Przykładowa funkcja może wyglądać tak:

=SUMY.CZĘŚCIOWE(103;$B$2:B2)

liczy ona tylko widoczne niepuste komórki.

Trzeba jeszcze uważać z filtrami przy takim zapisie, bo Excel automatycznie traktuje ostatni wiersz z funkcją SUMY.CZĘŚCIOWE jako wiersz podsumuwujący i nie bierze pod uwagę przy filtrach, czyli ten wiersz będzie zawsze widoczny, dlatego warto zrobić pod koniec jeszcze jedno podumowanie np: wyników sprzedaży.

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo napisz do mnie bezpośrednio, ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Liczba porządkowa i filtrowane oraz ukryte wiersze — widzowie #17