Nie znasz dobrze obsługi Excela? A może nie znasz jej wcale? Doskonale wiem, że w dzisiejszych czasach i realiach, znajomość tego programu jest nie tylko niezbędna, ale przede wszystkim korzystna dla Ciebie samego. Moje szkolenie z Excela online pokaże Ci, że arkusz kalkulacyjny nie jest wcale Twoim wrogiem, a sprzymierzeńcem w porządkowaniu i analizie danych - nie tylko liczbowych. Stworzyłem kurs Excel online na każdym poziomie, zarówno dla osób początkujących, średniozaawansowanych, jak i zaawansowanych. Znajdziesz u mnie także szkolenie z Excela online dedykowane specjalnie przedsiębiorcom. Każdy kurs zawiera starannie wyselekcjonowany zakres wiedzy i zagadnień, które odpowiadają na ściśle sprecyzowane potrzeby jego użytkowników.
Excel - kurs online. Dlaczego warto?
Zastanawiasz się, czy Excel i kurs online to dobre połączenie? Czy taka forma nauki pracy z arkuszem kalkulacyjnym może być efektywna? Pozwól, że rozwieję Twoje wątpliwości.
Od lat z powodzeniem zajmuję się dzieleniem swoją wiedzą zdalnie. Ta forma nauki, szczególnie w ostatnim czasie, mocno zyskała na popularności, a jej techniki znacząco się rozwinęły. Abyś mógł biegle posługiwać się programem Excel, każdy swój kurs zaprojektowałem z ogromną starannością i w oparciu o zasady metodyki nauczania na odległość.
Jednak szkolenie z Excela online, to przede wszystkim ogromna wygoda dla Ciebie, ponieważ nie musisz wychodzić z domu, możesz uczyć się wraz ze mną z dowolnego miejsca i w wybranym przez siebie czasie. Dodatkowo każdy mój kurs Excela online zawiera materiały dydaktyczne dostępne dla Ciebie już po zakończeniu szkolenia. Krótkie nagrania filmowe, prezentujące różnego rodzaju działania w arkuszu kalkulacyjnym, które w dowolnej chwili możesz zatrzymać, odtworzyć ponownie, by jeszcze raz przeanalizować i utrwalić wiedzę, to doskonały sposób, by opanować Excel. Kurs online to nie tylko wygoda, to także oszczędność Twojego i mojego czasu - zamiast dojeżdżać w umówione miejsce, możemy poświęcić więcej chwil na ćwiczenia i praktykę.
W tym poście zajmiemy się funkcjonalnością Excela polegającą na czyszczeniu formatowania – opcja Wyczyść na karcie Narzędzia główne. Polecenie to omówimy na podstawie przykładowych danych z rysunku nr 1.
rys. nr 1 — Przykładowe dane
Standardowy sposób czyszczenia komórek, czyli Delete, usuwa zawartość komórki, ale nie czyści formatowania nałożonego na daną komórkę. Aby usunąć z danego zakresu formatowanie musimy użyć polecenia Wyczyść z karty Narzędzia główne (rys. nr 2)
rys. nr 2 — Polecenie Wyczyść
Możemy
w tym poleceniu wybrać rodzaj czyszczenia w zależności czy chcemy pozbyć się
wszystkiego, czy tylko formatów, bądź zawartości, komentarzy czy hiperlinków. Kiedy
wybierzemy opcję Wyczyść wszystko , Excel wyczyści nam zarówno dane jak i
formatowanie, komentarze oraz hiperłącza z zaznaczonego zakresu (rys. nr 3)
rys. nr 3 — Polecenie Wyczyść wszystko
Nie
zawsze chcemy wyczyścić wszystko, czasem zależy nam na pozbyciu się tylko
formatowania, bo z jakichś względów były niepoprawne. Wybieramy wtedy opcję
Wyczyść formaty, wtedy Excel usunie tylko formatowanie i ewentualnie krawędzie
z komórek, a zostawi komentarze i hiperłącza (rys. nr 4)
rys. nr 4 — Polecenie Wyczyść formaty
Kolejną opcją jest Wyczyść zawartość. Polecenie jest tożsame
z działaniem klawisza Delete, czyli usuwa nam zawartość komórek – wartości
znajdujące się w nich i hiperłącza, ale nie usuwa formatowania czy komentarzy.
Możemy również użyć polecenia Wyczyść komentarze. W tej
sytuacji Excel usunie nam wyłącznie komentarze, nie ingerując w inne elementy
zaznaczonego zakresu.
Kolejnym poleceniem jest Wyczyść hiperlinki. Opcja ta czyści hiperlinki podpięte pod nasze dane, ale nie usuwa tych danych. Kiedy najedziemy myszką na komórkę (po usunięciu hiperlinku), w której było hiperłącze, nie wyświetli się nam ścieżka dostępu. Inaczej będzie w sytuacji wpisanego linku, mianowicie nawet po usunięciu hiperlinku, będzie on działał. Dzieje się tak, ponieważ wpisany adres www jest prawidłowy i po wciśnięciu klawisza Enter , Excel automatycznie wstawi hiperłącze (rys. nr 5)
rys. nr 5 — Polecenie Wyczyść hiperlinki
Inaczej
wygląda sprawa z poleceniem Usuń hiperłącza. Excel usunie nam hiperłącze
bardziej — nazwijmy to brutalnie, zniknie nam ścieżka dostępu i nawet
obramowanie (czyli formatowanie) . Hiperłącze zostanie usunięte nawet z
poprawnego linku (rys. nr 6)
rys. nr 6 — Polecenie Usuń hiperłącza
Podsumowując polecenie Wyczyść hiperlinki sprawi, że zniknie
link, który prowadzi do jakiegoś innego miejsca, czy to do strony www, czy do
innego arkusza bądź komórki. Natomiast polecenie Usuń hiperłącza sprawi, że
znikną ścieżki dostępu jak również formatowanie zaznaczonego zakresu.
Pamiętajmy, że przycisk Delete czyści tylko zawartość
komórki, nie usuwa natomiast stylu formatowania, czy komentarzy. Kiedy w
wyczyszczonej komórce, wprowadzimy kolejne dane, będą one miały takie samo
formatowanie jak te usunięte.
Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny
Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą) II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.
Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".
Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query. A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.
Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.
Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie. Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych.
W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.
Żeby w Excelu stworzyć wykres Gantta trzeba trochę popracować. Najpierw potrzebujesz mieć odpowiednio przygotowane dane.
Standardowo to 3 kolumny:
- Kroki planu,- Daty rozpoczęcia kroków,- Planowana długość kolumn
Istotne jest, żeby 1 kolumna była bez nagłówka bo inaczej Excel źle zinterpretuje dane przy wstawianiu wykresu słupkowego skumulowanego.
Gdy mamy wykres to widzimy, że legenda jest nam niepotrzebna — kasujemy ją przyciskiem Delete.
Następnie potrzebujemy zaznaczyć pierwszą serię danych (tą odpowiedzialną za daty). Naciskamy Ctrl + 1 i ustawiamy Wypełnienie na Brak wypełnienia i Kolor linii na Brak linii. Dzięki temu ta seria nie będzie widoczna na wykresie.
Kolejnym krokiem jest zamiana kolejności kategorii i ustawienie nazw wartości w odpowiednim miejscu. Zaznaczamy Oś pionową, naciskamy Ctrl + 1 i z karty Opcji osi zaznaczamy opcję Kategorie w kolejności odwrotnej oraz jeszcze Przecięcie z osią poziomą na Przy kategorii maksymalnej.
Nasz wykres coraz bardziej przypomina wykres Gantta. Została nam jeszcze duża przerwa przed widoczną serią danych (dni). Należy zaznaczyć oś poziomą i w opcjach osi (po naciśnięciu Ctrl + 1) ustawić odpowiednie wartości dla minimum i maksimum odpowiadające dacie początkowej i końcowej.
Ewentualnie możemy jeszcze dodać wartości dla Głównej i pomocniczej linii siatki powiedzmy 28 i 7 (dni). Tylko to nie wystarczy, żeby pokazały się linie pionowe pomocnicze linii siatki — trzeba wybrać opcję Linie siatki — Główne i pomocnicze linie siatki z karty Układ — Narzędzi wykresów.
Teraz możemy się cieszyć poprawnym wykresem Gantta.
P.S.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić napisz do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo bezpośrednio. W miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.