Excel - kurs online - oferta dla każdego

Nie znasz dobrze obsługi Excela? A może nie znasz jej wcale? Doskonale wiem, że w dzisiejszych czasach i realiach, znajomość tego programu jest nie tylko niezbędna, ale przede wszystkim korzystna dla Ciebie samego. Moje szkolenie z Excela online pokaże Ci, że arkusz kalkulacyjny nie jest wcale Twoim wrogiem, a sprzymierzeńcem w porządkowaniu i analizie danych - nie tylko liczbowych. Stworzyłem kurs Excel online na każdym poziomie, zarówno dla osób początkujących, średniozaawansowanych, jak i zaawansowanych. Znajdziesz u mnie także szkolenie z Excela online dedykowane specjalnie przedsiębiorcom. Każdy kurs zawiera starannie wyselekcjonowany zakres wiedzy i zagadnień, które odpowiadają na ściśle sprecyzowane potrzeby jego użytkowników.


Excel - kurs online. Dlaczego warto?

Zastanawiasz się, czy Excel i kurs online to dobre połączenie? Czy taka forma nauki pracy z arkuszem kalkulacyjnym może być efektywna? Pozwól, że rozwieję Twoje wątpliwości.

Od lat z powodzeniem zajmuję się dzieleniem swoją wiedzą zdalnie. Ta forma nauki, szczególnie w ostatnim czasie, mocno zyskała na popularności, a jej techniki znacząco się rozwinęły. Abyś mógł biegle posługiwać się programem Excel, każdy swój kurs zaprojektowałem z ogromną starannością i w oparciu o zasady metodyki nauczania na odległość.

Jednak szkolenie z Excela online, to przede wszystkim ogromna wygoda dla Ciebie, ponieważ nie musisz wychodzić z domu, możesz uczyć się wraz ze mną z dowolnego miejsca i w wybranym przez siebie czasie. Dodatkowo każdy mój kurs Excela online zawiera materiały dydaktyczne dostępne dla Ciebie już po zakończeniu szkolenia. Krótkie nagrania filmowe, prezentujące różnego rodzaju działania w arkuszu kalkulacyjnym, które w dowolnej chwili możesz zatrzymać, odtworzyć ponownie, by jeszcze raz przeanalizować i utrwalić wiedzę, to doskonały sposób, by opanować Excel. Kurs online to nie tylko wygoda, to także oszczędność Twojego i mojego czasu - zamiast dojeżdżać w umówione miejsce, możemy poświęcić więcej chwil na ćwiczenia i praktykę.

Excel — Zliczanie tylko tekstu, bez pustych ciągów tekstowych — porada 394

W tym poście nauczymy się jak zliczyć komórki zawierające tekst, ale nie puste ciągi tekstowe. Aby lepiej zrozumieć to zagadnienie dobrze było by obejrzeć dwie poprzednie porady o numerach 392 ( https://exceliadam.pl/excel/excel-funkcja-ile-niepustych-wszystko-co-powinienes-wiedziec ) i 393 ( https://exceliadam.pl/excel/excel-funkcje-czy-tekst-czy-liczba-itp-porada-393 ).

W poradzie 393 omawialiśmy funkcje z rodziny CZY, między innymi funkcje CZY.PUSTE, CZY.TEKST i CZY.NIE.TEKST. Zwracaliśmy wtedy uwagę jakie wyniki dają wyżej wymienione funkcje w stosunku do różnych danych (rys. nr 1). Np. liczby zapisane jako tekst również zostaną zliczone do komórek wypełnionych tekstem.

Rys. nr 1 – wartości zwracane przez funkcje z rodziny CZY w zależności od danych bazowych
Rys. nr 1 – wartości zwracane przez funkcje z rodziny CZY w zależności od danych bazowych

Problem z tymi funkcjami pojawia się, kiedy mamy do czynienia z pustym ciągiem tekstowym wpisanym ręcznie bądź otrzymanym w wyniku jakiejś formuły. W takiej sytuacji funkcja CZY.TEKST zlicza te komórki. Dodatkowo interesuje nas funkcja LICZ.JEŻELI, w której w argumencie kryteria możemy wpisać operator różne ("<>"). Jeśli w środku operatora różne nie podamy żadnej wartości to Excel zwróci różne od pustych wartości. Zapis takiej formuły wyglądałby następująco:

=LICZ.JEŻELI(B2; "<>")

Taka funkcja nie będzie zliczać wartości tylko w momencie faktycznie pustej komórki. Jeśli w komórce wpiszemy pusty ciąg tekstowy lub będzie on wynikiem działania jakiejś formuły, zostanie on zliczony, tak samo jak wszystkie inne wpisane przez nas wartości (rys. nr 2). Nam chodzi jednak o to, aby większość z tych wartości pominąć, szczególnie puste ciągi tekstowe.

Rys. nr 2 – wartości zwracane przez podane funkcje w różnych przypadkach
Rys. nr 2 – wartości zwracane przez podane funkcje w różnych przypadkach

Leila Gharani pokazała inny zapis funkcji LICZ.JEŻELI, która zlicza liczby zapisane jako tekst, pomija różne rodzaje liczb oraz wartości logiczne PRAWDA i FAŁSZ, nie zlicza wszystkich rodzajów błędów oraz wartości, które są wpisane (https://www.youtube.com/watch?v=cF_yqAU3ybs).

Zapis formuły Leili Gharany powinien wyglądać następująco:

=LICZ.JEŻELI(B2;"><")

Jedyne do czego możemy się „przyczepić” to dwa ostatnie przypadki w danych, gdzie mamy wpisany tekst, ale poprzedzony znakiem hash (#) lub ręcznie wpisany symbol pustego ciągu tekstowego (""). Taką wartość chcielibyśmy mieć zliczoną, bo ewidentnie to jest tekst (rys. nr 3).

Rys. nr 3 – działanie funkcji LICZ.JEŻELI w różnych przypadkach (kolumna G)
Rys. nr 3 – działanie funkcji LICZ.JEŻELI w różnych przypadkach (kolumna G)

Zajmiemy się teraz wyjaśnieniem zapisu formuły Leili Gharani. Chodzi o to że użyte przez nią znaki "><" to nie jest tak naprawdę operator porównania w Excelu. Jest to operator większe niż połączony ze znakiem mniejsze niż. Można to również zapisać jako dwa osobne znaki porównania połączone znakiem ampersand (">"&"<").

Przejdźmy na arkusz Znaki w pliku do filmu. Zrobimy tutaj małą operację, której zapis powinien wyglądać następująco: ="b">"A". W wyniku takiej formuły otrzymamy wynik testu logicznego PRAWDA. Wynika to z zasady, że jak porównujemy litery alfabetu w Excelu to litera, która jest później w alfabecie uznawana jest za większą. Właśnie na tej zasadzie opiera się zapis odwróconego znaku różne niż.

W arkuszu Znaki mamy rozpisane wszystkie znaki kodu ASCII od numeru 1 do 255. W kolumnie Posortowane mamy te znaki posortowane (rys. nr 4).

Rys. nr 4 – znaki kodu ASCII
Rys. nr 4 – znaki kodu ASCII

W tych danych mamy całą masę zer. Co istotne, znak hash (#) jest mniejszy od znaku mniejszości, więc funkcja LICZ.JEŻELI zwraca nam dla niego wartość zero (0). Dlatego zapis tekstowy poprzedzony znakiem hash daje nam wartość 0. Dopiero kiedy natrafimy na znak mniejszości w posortowanej liście, to wszystkie znaki poniżej dadzą nam wartość 1 (rys. nr 5).

Rys. nr 5 – znaki kodu ASCII mniejsze od znaku mniejszości
Rys. nr 5 – znaki kodu ASCII mniejsze od znaku mniejszości

Podsumowując działanie formuły polega na sprawdzaniu czy dane w komórce są mniejsze od znaku mniejszości. Aby puste znaki tekstowe oraz znak hash dawał wynik 1, wystarczy zmienić trochę formułę i zamiast znaku mniejszości wpisać znak wykrzyknika (!), który jest nad znakiem hash po posortowaniu znaków kodu ASCII. Zapis formuły powinien wyglądać następująco:

=LICZ.JEŻELI(B2; ">"&"!")

Powyższą formułę kopiujemy w dół kolumny G i otrzymamy zaktualizowane wyniki przedstawione na rys. nr 6.

Rys. nr 6 – zaktualizowane wyniki dla znaku hash i pustego ciągu tekstowego
Rys. nr 6 – zaktualizowane wyniki dla znaku hash i pustego ciągu tekstowego

Jak widać na rys. powyżej zmiana w formule spowodowała, że zapis tekstowy ze znakiem hash na początku oraz wpisany ręcznie pusty ciąg tekstowy został zliczony w formule.

Ważne jest zapoznanie się z tą sztuczką i z czego ona wynika, bo to pozwoli nam prawidłowo z niej korzystać w obliczeniach.


Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny

Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą)
II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.

Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".

Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query.
A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.

Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.

Aktualnie w promocji urodzinowej możesz mieć Mistrza Excela w obniżonej cenie, jeśli tylko wpiszesz kod 35URODZINY
https://exceliadam.pl/produkt/ksiazka-mistrz-excela

Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie.
Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych. 

W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.

Power Query
https://www.udemy.com/course/mistrz-power-query/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Excela
https://www.udemy.com/mistrz-excela/?couponCode=35URODZINY

Dashboardy
https://www.udemy.com/course/excel-dashboardy/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Formuł
https://www.udemy.com/course/excel-mistrz-formul/?couponCode=35URODZINY

VBA
https://www.udemy.com/course/excel-vba-makra/?couponCode=35URODZINY

Microsoft Power BI
https://www.udemy.com/course/power-bi-microsoft/?couponCode=35URODZINY

Książka Mistrz Excela reklama

Excel — Funkcje CZY TEKST, CZY LICZBA itp — porada 393

W dzisiejszym poście omówimy najważniejsze zagadnienia związane z funkcjami z rodziny CZY. Poznasz rodzaje funkcji z tej rodziny oraz ich zastosowanie i właściwości (CZY.BŁĄD, CZY.LICZBA, CZY.TEKST itp.). Wszystkie te funkcje działają na podobnych zasadach, czyli sprawdzają, czy dana wartość jest czymś konkretnym, np. liczbą, tekstem czy błędem itp. Funkcje z rodziny CZY w wyniku zwracają wartości logiczne PRAWDA lub FAŁSZ.

W przykładowych danych mamy rozpisane wartości logiczne zwracane przez różne funkcje z rodziny CZY w zależności od danych, które są sprawdzane (rys. nr 1).

Rys. nr 1 – wartości zwracane przez poszczególne funkcje z rodziny CZY
Rys. nr 1 – wartości zwracane przez poszczególne funkcje z rodziny CZY

Na początek zajmiemy się funkcjami dotyczącymi błędów takimi jak CZY.BŁ, CZY.BŁĄD, CZY.BRAK. Funkcje te będą zwracać wartości logiczne FAŁSZ, kiedy będą miały do czynienia z poprawnymi danymi (rys. nr 2).

Rys. nr 2 – zwracana wartość logiczna FAŁSZ dla poprawnych danych
Rys. nr 2 – zwracana wartość logiczna FAŁSZ dla poprawnych danych

Z kolei wartość logiczną PRAWDA zwrócą tylko w sytuacji, kiedy w danych będziemy mieli błędy (rys. nr 3).

Rys. nr 3 – zwracane wartości logiczne w odniesieniu do błędów w danych
Rys. nr 3 – zwracane wartości logiczne w odniesieniu do błędów w danych

Funkcja CZY.BŁĄD zwraca wartość logiczną PRAWDA dla każdego rodzaju błędu w Excelu, natomiast funkcje CZY.BŁ i CZY.BRAK rozpoznają inne rodzaje błędów.

Teraz omówimy funkcję CZY.FORMUŁA, która zwraca wartość logiczną PRAWDA wszędzie tam, gdzie w sprawdzanej komórce jest formuła, czyli w uproszczeniu zapis zaczyna się od znaku = (równa się). Natomiast wartość logiczną FAŁSZ otrzymamy wszędzie tam, gdzie nie mamy do czynienia z formułą (rys. nr 4).

Rys. nr 4 – wartości logiczne zwracane przez funkcję CZY.FORMUŁA
Rys. nr 4 – wartości logiczne zwracane przez funkcję CZY.FORMUŁA

Kolejna funkcja CZY.LOGICZNA sprawdza, czy wynikiem są wartości logiczne. Kiedy wynikiem jest wartość logiczna, funkcja CZY.LOGICZNA zwraca nam wartość logiczną PRAWDA, w przeciwnym razie otrzymamy wartość logiczną FAŁSZ. Jak widać na rys. nr 5 wartość logiczną PRAWDA otrzymaliśmy tylko dla wartości logicznych, we wszystkich pozostałych przypadkach funkcja zwróciła FAŁSZ.

Rys. nr 5 – wartości logiczne zwracane przez funkcje CZY.LOGICZNA
Rys. nr 5 – wartości logiczne zwracane przez funkcje CZY.LOGICZNA

Kolejną omawianą funkcją będzie CZY.LICZBA. Tutaj pojawiają się drobne problemy, ponieważ np. liczba zapisana jako tekst dla tej funkcji nie jest liczbą i w efekcie zwraca wartość logiczną FAŁSZ. Natomiast kiedy mamy do czynienia z datą lub godziną, funkcja CZY.LICZBA  zwróci wartość logiczną PRAWDA, ponieważ dla Excela data i godzina są liczbami przedstawionymi w innej postaci po użyciu odpowiedniego formatowania liczbowego (rys. nr 6).

Rys. nr 6 – wartości logiczne zwracane przez funkcję CZY.LICZBA
Rys. nr 6 – wartości logiczne zwracane przez funkcję CZY.LICZBA

Teraz omówimy funkcje CZY.NIEPARZYSTE i CZY.PARZYSTE, które są ze sobą powiązane i sprawdzają czy dane w komórkach są wartościami nieparzystymi lub parzystymi. W tych funkcjach często otrzymujemy w wynikach błędy #ARG!. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy sprawdzana wartość nie jest w ogóle liczbą lub Excel nie potrafi sobie takich danych przekształcić na liczbę (rys. nr 7). Co ciekawe funkcje te będą sprawdzały liczby zapisane jako tekst mimo, że funkcja CZY.LICZBA zwracała w tej sytuacji wartość logiczną FAŁSZ, czyli nie brała ich pod uwagę. Istotne jest również, że te funkcje sprawdzają parzystość i nieparzystość zarówno liczb dodatnich jak i ujemnych. Obie funkcje pomijają część dziesiętną (po przecinku) w swoich wynikach. Funkcje te nie ignorują błędów w danych lecz zwracają wartości tożsame z błędami w sprawdzanych danych.

Rys. nr 7 – wartości logiczne zwracane przez funkcje CZY.NIEPARZYSTE i CZY.PARZYSTE
Rys. nr 7 – wartości logiczne zwracane przez funkcje CZY.NIEPARZYSTE i CZY.PARZYSTE

Ostatnimi omawianymi funkcjami będą CZY.TEKST, CZY.NIE.TEKST i CZY.PUSTA. Pierwsze dwie funkcje są swoją odwrotnością, czyli jeśli jedna funkcja zwraca wartość logiczną FAŁSZ to druga zwróci wartość logiczną PRAWDA i odwrotnie. Funkcje te rozpoznają również błędy. Istotne jest, że wyniki funkcji, które zwracają pusty ciąg tekstowy są rozpoznawane przez te funkcje i traktowane jako tekst, czyli funkcja CZY.TEKST zwróci wartość logiczną PRAWDA. W sytuacji kiedy mamy wklejony pusty ciąg tekstowy funkcja CZY.PUSTA zwróci wartość logiczną FAŁSZ, ponieważ taka komórka tak naprawdę nie jest pusta mimo, że nie wyświetla się żadna wartość (rys. nr 8). Funkcja CZY.PUSTE zwraca wartość logiczną PRAWDA tylko wtedy, gdy faktycznie mamy pustą komórkę, czyli nic nie jest w nią wpisane.

Rys. nr 8 – wartości logiczne zwracane przez funkcje CZY.NIE.TEKST, CZY.TEKST i CZY.PUSTA
Rys. nr 8 – wartości logiczne zwracane przez funkcje CZY.NIE.TEKST, CZY.TEKST i CZY.PUSTA

Podsumowując, wszystkie funkcje z rodziny CZY zwracają wartości logiczne PRAWDA lub FAŁSZ w zależności czy komórka / wartość spełnia określone w nich kryterium. Funkcjom tym można podać tylko jedną wartość, ale podana wartość może być zakresem bądź tablicą. W takiej sytuacji funkcje te będą zwracały analogicznie zakres bądź tablicę wartości logicznych PRAWDA i FAŁSZ.


Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny

Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą)
II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.

Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".

Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query.
A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.

Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.

Aktualnie w promocji urodzinowej możesz mieć Mistrza Excela w obniżonej cenie, jeśli tylko wpiszesz kod 35URODZINY
https://exceliadam.pl/produkt/ksiazka-mistrz-excela

Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie.
Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych. 

W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.

Power Query
https://www.udemy.com/course/mistrz-power-query/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Excela
https://www.udemy.com/mistrz-excela/?couponCode=35URODZINY

Dashboardy
https://www.udemy.com/course/excel-dashboardy/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Formuł
https://www.udemy.com/course/excel-mistrz-formul/?couponCode=35URODZINY

VBA
https://www.udemy.com/course/excel-vba-makra/?couponCode=35URODZINY

Microsoft Power BI
https://www.udemy.com/course/power-bi-microsoft/?couponCode=35URODZINY

Książka Mistrz Excela reklama

Excel — Funkcja ZEZWALAJ (LET) pierwsze spojrzenie — porada 387

W tym poście omówimy funkcję ZEZWALAJ (w języku angielskim LET). Pierwszy raz o tej funkcji usłyszałem od Billa Jelena (https://www.youtube.com/watch?v=FF5jZ6mWH14).

W subskrypcji Insider mamy nową funkcję do testowania – ZEZWALAJ, która pozwala niejako na nazywanie formuł wewnątrz niej samej. Zaczniemy od prostych przykładów z równaniami matematycznymi. Dane do tego zadania zostały przedstawione na rys. nr 1.

Rys. nr 1 – dane do zadania

Pierwszym argumentem funkcji jest nazwa1, czyli w naszym przykładzie x. Co istotne, nie musimy nazwy pisać w podwójnych cudzysłowach. Drugi argument funkcji to wartość_nazwy1, czyli odwołanie do komórki z wartością argumentu X lub możemy również wartość tą wpisać na stałe ręcznie. Trzeci argument funkcji to obliczenie_lub_nazwa2, czyli np. równanie które chcielibyśmy obliczyć. Istotne jest, że nasza nazwa argumentu x jest nazwą wykorzystywaną tylko wewnątrz funkcji (rys. nr 2).

Rys. nr 2 – nazwa wykorzystywana wewnątrz funkcji

W trzecim argumencie wpisujemy proste równanie  x^2 + 2*x +3. Zapis całej formuły powinien wyglądać następująco:

=ZEZWALAJ(x;A2;x^2+2*x+3)

Po zatwierdzeniu formuły otrzymamy wynik przedstawiony na rys. nr 3.

Rys. nr 3 – wynik funkcji ZEZWALAJ
Rys. nr 3 – wynik funkcji ZEZWALAJ

Jak widać na rysunku powyżej otrzymaliśmy wynik po tym, jak Excel w miejsce każdego znaku x w równaniu wstawił wartość x=5.

Dzięki zastosowaniu funkcji ZEZWALAJ możemy budować różne równania i w łatwy sposób otrzymać gotowy wynik. Zrobimy teraz kolejny przykład. W tej formule w drugim argumencie funkcji zamiast odwołania do komórki, wpiszemy stałą wartość x (5). A równanie w trzecim argumencie zapiszemy w następujący sposób: x^3+2*x^2+3*x+2. Zapis całej formuły powinien wyglądać następująco:

=ZEZWALAJ(x;5;x^3+2*x^2+3*x+2)

Po zatwierdzeniu formuły otrzymamy wynik przedstawiony na rys. nr 4.

Rys. nr 4 – wynik funkcji ZEZWALAJ

Funkcja ZEZWALAJ pozwala nam również obliczać bardziej skomplikowane zadania np. z dwoma niewiadomymi (x i y). W pierwszym argumencie funkcji podamy wartość x, której w drugim argumencie przypiszemy wartość z komórki A8. Następnie podajemy argument nazwa2, czyli argument y i kolejny argument wartość_nazwy2 równą wartości w komórce B8. Dopiero po wpisaniu tych czterech argumentów, możemy wpisać argument obliczenie. Zapis równania w argumencie obliczenie będzie wyglądał następująco: x^2+y^2+x*y. Zapis całej formuły będzie wyglądał następująco:

=ZEZWALAJ(x;A8;y;B8; x^2+y^2+x*y)

Po zatwierdzeniu formuły otrzymamy wynik przedstawiony na rys. nr 5.

Rys. nr 5 – wynik funkcji ZEZWALAJ dla dwóch wartości

Co istotne jeśli w zapisie funkcji w argumencie wartość_nazwa1 wykorzystamy odwołanie do komórki, to funkcja będzie dynamiczna. Oznacza to, że jeśli zmienimy wartość x w komórce z odwołania to automatycznie zmieni nam się wynik. Jeśli natomiast wpiszemy konkretną wartość, nic nam się da zmiana w tabeli z danymi. 

Z funkcji ZEZWALAJ możemy korzystać nie tylko do obliczania równań. Pokażemy teraz jej inne możliwości. Zadanie to wykonamy na podstawie przykładowych danych z rys. nr 6.

Rys. nr 6 – przykładowe dane do zadania
Rys. nr 6 – przykładowe dane do zadania

Tę funkcję możemy wykorzystać tam, gdzie chcemy coś wyszukać, a funkcja WYSZUKAJ zwraca nam nie to, co chcemy pokazać użytkownikom. W przykładowych danych mamy tabelkę z produktami, w której oprócz cen mamy informację, że coś jest niedostępne, brak lub nie ma. Nie chcemy pokazywać klientowi tych informacji, tylko żeby wyświetlała się informacja np. – (myślnik). Gdybyśmy chcieli to rozwiązać za pomocą innej funkcji, użylibyśmy funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO. Zapis funkcji wyglądałby następująco:

=WYSZUKAJ.PIONOWO(A2;$G$2:$H$9;2;0)

Jeśli funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO zwróci nam tekst (nie ma, brak czy niedostępny, to chcemy aby wyświetlał się znak myślnika. Natomiast jeśli funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO zwróci liczbę, to chcemy aby ta liczba się wyświetlała, czyli żeby został wynik funkcji.

W tym przykładzie nie zadziała funkcja JEŻELI.BŁĄD, bo wynik funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO nie jest błędny, tylko dla nas nie odpowiedni. Musimy napisać funkcję JEŻELI, która będzie sprawdzała, czy wynik funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO jest tekstem. Użyjemy tutaj funkcji CZY.TEKST.

Argumentem funkcji CZY.TEKST jest wartość, czyli sprawdzamy c k funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO jest tekstem. Zapis funkcji CZY.TEKST powinien wyglądać następująco:

=CZY.TEKST(WYSZUKAJ.PIONOWO(A2;$G$2:$H$9;2;0))

Tak zapisaną funkcję CZY.TEKST wstawiamy w miejsce pierwszego argumentu funkcji JEŻELI (argument test_logiczny). Drugi argument funkcji JEŻELI to wartość_jeżeli_prawda, czyli wartość jaką chcemy otrzymać, jeśli warunek z testu logicznego jest spełniony. W tym argumencie wpisujemy znak myślnika w podwójnych cudzysłowach ("-"). Trzeci argument funkcji to wartość_jeżeli_fałsz, czyli wartość, jaką chcemy uzyskać, jezli test logiczny nie jest spełniony. W tym przypadku chcemy uzyskać wynik funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO. Zapis całej formuły powinien wyglądać następująco:

=JEŻELI(CZY.TEKST(WYSZUKAJ.PIONOWO(A2;$G$2:$H$9;2;0));"-"; WYSZUKAJ.PIONOWO(A2;$G$2:$H$9;2;0))

Powyższą formułę zatwierdzamy i kopiujemy na wiersze poniżej. Otrzymamy wyniki funkcji JEŻELI przedstawione na rys. nr 7.

Rys. nr 7 – wyniki funkcji JEŻELI

ZEZWALAJ. Pierwszym argumentem funkcji jest nazwa1, czyli np. Cena. Drugi argument to wartość_nazwy1, czyli tutaj wklejamy wcześniej skopiowaną formułę funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl+V. W argumencie obliczenie wpisujemy formułę funkcji JEŻELI, w której sprawdzamy, czy Cena jest tekstem za pomocą funkcji CZY.TEKST (argument funkcji JEŻELI – test_logiczny). W argumencie wartość_jeżeli_prawda chcemy otrzymać "-" (myślnik), natomiast w argumencie wartość_jeżeli_fałsz chcemy otrzymać wartość Cena. Zapis całej formuły powinien wyglądać następująco:

=ZEZWALAJ(Cena; WYSZUKAJ.PIONOWO(A2;$G$2:$H$9;2;0); JEŻELI (CZY.TEKST(Cena; "-";Cena))

Powyższą formułę zatwierdzamy i kopiujemy na wiersze poniżej. Otrzymamy wyniki, lecz w formie zaokrąglonej. Musimy zmienić formatowanie ogólne danych na formatowanie walutowe za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl+Shift+4. Otrzymamy wyniki funkcji ZEZWALAJ przedstawione na rys. nr 8.

Rys. nr 8 – wyniki funkcji ZEZWALAJ

Teraz zajmiemy się ostatnim przykładem, który przygotowałem, na wykorzystanie funkcji ZEZWALAJ. Przykładowe dane do tego przykładu zostały przedstawione na rys. nr 9.

Rys. nr 9 – przykładowe dane do zadania

W tych danych mamy wykorzystaną funkcję tablicową FILTRUJ, która wyciąga przefiltrowane dane po sprzedawcy. Wykorzystujemy tutaj również funkcję CZY.PUSTA. W tym zadaniu chodzi o to, aby puste komórki zastąpić znakiem myślnik. Sama funkcja FILTRUJ w miejsce pustych komórek zwraca wartość 0 (zero). A my nie chcemy pokazywać wartości zero, chcemy ją zastąpić.

W tym celu wykonujemy analogiczny test logiczny jak w przykładzie powyżej (za pomocą funkcji JEŻELI). W pierwszym argumencie funkcji zapisujemy test_logiczny, sprawdzający czy funkcja zwróci nam wartość 0. Jeśli warunek jest spełniony, chcemy otrzymać znak myślnik (argument wartość_jeżeli_prawda). Jeśli warunek nie jest spełniony chcemy otrzymać wyniki funkcji FILTRUJ (argument wartość_jeżeli_fałsz). Zapis formuły powinien wyglądać następująco:

=JEŻELI(CZY.PUSTA(FILTRUJ(B1:C25;A1:A25=F2));"-"; FILTRUJ(B1:C25;A1:A25=F2)) Po zatwierdzeniu formuły otrzymamy wyniki przedstawione na rys. 

Rys. nr 10 – wyniki funkcji JEŻELI z użyciem funkcji FILTRUJ

Analogicznie możemy wykonać to zadanie za pomocą funkcji ZEZWALAJ. W niej zagnieździmy funkcję FILTRUJ, w której możemy nazwać wynik funkcji – Filtr. Dzięki temu w argumencie obliczenie mamy uproszczoną formułę i będzie ona bardziej zrozumiała dla osób, które będą korzystały z naszych obliczeń. Zapis formuły powinien wyglądać następująco:

=ZEZWALAJ(Filtr; FILTRUJ(B1:C25;A1:A25=F2);JEŻELI(CZY.PUSTA(Filtr);"-";Filtr)

Po zatwierdzeniu formuły otrzymamy wyniki przedstawione na rys. nr 11.

Rys. nr 11 – wyniki funkcji ZEZWALAJ

Prawdziwa potęga funkcji ZEZWALAJ pojawia się przy bardzo skomplikowanych formułach (jak to pokazywał Bill Jelen). Dane do tego zadania zostały przedstawione na rys. nr 12.

Rys. nr 12 – przykładowe dane

Mamy tutaj do czynienia z bardzo skomplikowaną formułą, wykorzystującą wiele funkcji (rys. nr 13).

Rys. nr 13 – formuła z użyciem funkcji ZEZWALAJ

Pracując nad tą skomplikowaną formułą, skróciłem odwołanie do zakresu nazywając go tb. Zapis formuły bez wykorzystania funkcji ZEZWALAJ jest dużo dłuższy co widać na rys. nr 14.

Rys. nr 14 – zapis formuły bez użycia funkcji ZEZWALAJ.

Zapis ten ma długość 4 linijek i wykorzystuje wiele różnych funkcji. Dzięki użyciu funkcji ZEZWALAJ udało się go skrócić do trzech niepełnych linijek. Zrobiłem małe podsumowanie. Mianowicie zapis funkcji JEŻELI jest wykorzystany 6 razy, a zapis funkcji WIERSZ, która zwraca numer wiersza wykorzystana została 2 razy (rys. nr 15).

Rys. nr 15 – ilość razów wykorzystania fragmentu formuły

Podsumowując, wykorzystywanie funkcji ZEZWALAJ pozwala w znacznym stopniu skracać skomplikowane formuły.


Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny

Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą)
II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.

Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".

Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query.
A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.

Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.

Aktualnie w promocji urodzinowej możesz mieć Mistrza Excela w obniżonej cenie, jeśli tylko wpiszesz kod 35URODZINY
https://exceliadam.pl/produkt/ksiazka-mistrz-excela

Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie.
Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych. 

W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.

Power Query
https://www.udemy.com/course/mistrz-power-query/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Excela
https://www.udemy.com/mistrz-excela/?couponCode=35URODZINY

Dashboardy
https://www.udemy.com/course/excel-dashboardy/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Formuł
https://www.udemy.com/course/excel-mistrz-formul/?couponCode=35URODZINY

VBA
https://www.udemy.com/course/excel-vba-makra/?couponCode=35URODZINY

Microsoft Power BI
https://www.udemy.com/course/power-bi-microsoft/?couponCode=35URODZINY

Książka Mistrz Excela reklama

Pusta czy nie Pusta komórka — porada #103

Czy komórka, która wygląda na pustą zawsze jest pusta i jak to naprawić?


Pusta czy nie Pusta komórka — porada #103

Pusta czy nie Pusta komórka - porada #103

Plik końcowy z filmu Excel — Zaznaczanie pustych komórek i usuwanie powtórzeń — widzowie #32

Pozostawia komórki, do których skopiowany został pusty ciąg znaków ""
Niestety dla Excela teraz te komórki nie są puste, więc jak to naprawić szybko tak, żeby Excel uznał te komórki za puste.

Można na nich nacisnąć Delete, by skasować ich zawartość. A szybko je zaznaczamy za pomocą filtrów, bo według filtrów są one puste.

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo napisz do mnie bezpośrednio, ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Pusta czy nie Pusta komórka — porada #103