Nie znasz dobrze obsługi Excela? A może nie znasz jej wcale? Doskonale wiem, że w dzisiejszych czasach i realiach, znajomość tego programu jest nie tylko niezbędna, ale przede wszystkim korzystna dla Ciebie samego. Moje szkolenie z Excela online pokaże Ci, że arkusz kalkulacyjny nie jest wcale Twoim wrogiem, a sprzymierzeńcem w porządkowaniu i analizie danych - nie tylko liczbowych. Stworzyłem kurs Excel online na każdym poziomie, zarówno dla osób początkujących, średniozaawansowanych, jak i zaawansowanych. Znajdziesz u mnie także szkolenie z Excela online dedykowane specjalnie przedsiębiorcom. Każdy kurs zawiera starannie wyselekcjonowany zakres wiedzy i zagadnień, które odpowiadają na ściśle sprecyzowane potrzeby jego użytkowników.
Excel - kurs online. Dlaczego warto?
Zastanawiasz się, czy Excel i kurs online to dobre połączenie? Czy taka forma nauki pracy z arkuszem kalkulacyjnym może być efektywna? Pozwól, że rozwieję Twoje wątpliwości.
Od lat z powodzeniem zajmuję się dzieleniem swoją wiedzą zdalnie. Ta forma nauki, szczególnie w ostatnim czasie, mocno zyskała na popularności, a jej techniki znacząco się rozwinęły. Abyś mógł biegle posługiwać się programem Excel, każdy swój kurs zaprojektowałem z ogromną starannością i w oparciu o zasady metodyki nauczania na odległość.
Jednak szkolenie z Excela online, to przede wszystkim ogromna wygoda dla Ciebie, ponieważ nie musisz wychodzić z domu, możesz uczyć się wraz ze mną z dowolnego miejsca i w wybranym przez siebie czasie. Dodatkowo każdy mój kurs Excela online zawiera materiały dydaktyczne dostępne dla Ciebie już po zakończeniu szkolenia. Krótkie nagrania filmowe, prezentujące różnego rodzaju działania w arkuszu kalkulacyjnym, które w dowolnej chwili możesz zatrzymać, odtworzyć ponownie, by jeszcze raz przeanalizować i utrwalić wiedzę, to doskonały sposób, by opanować Excel. Kurs online to nie tylko wygoda, to także oszczędność Twojego i mojego czasu - zamiast dojeżdżać w umówione miejsce, możemy poświęcić więcej chwil na ćwiczenia i praktykę.
W tym poście zajmiemy się nazywaniem zakresów komórek ręcznie i z zaznaczenia. Temat ten omówimy przy użyciu danych z rysunku nr 1.
rys. nr 1 — Przykładowe dane
Jeśli chcemy nazwać jakiś zakres danych, wystarczy zaznaczyć je zaznaczyć i kliknąć w pole Nazwa. Wpisujemy tam naszą nazwę (u nas Sprzedaż) i zatwierdzamy wciskając ENTER (rys. nr 2)
rys. nr 2 — Pole Nazwa
Teraz możemy się odwoływać do tego zakresu danych, bo jest ona dostępna po rozwinięciu listy pola Nazwa (rys. nr 3)
rys. nr 3 — Rozwinięcie pola Nazwa
Do naszego zakresu możemy się odwołać w każdej komórce. Wpisując formułę, jak zaczniemy pisać Sprzedaż, to oprócz nazw formuł pojawi nam się ikonka odwołująca się do naszego zaznaczonego zakresu (rys. nr 4)
rys. nr 4 — Odwołanie do nazwy zakresu
Możemy również odwołać się do naszego nazwanego zakresu wpisując funkcje w Excelu. Wystarczy, że napiszemy np. =SUMA(…) i jako zakres wpiszemy Sprzedaż, to nie będziemy musieli zaznaczać danych, które chcemy dodać (rys. nr 5)
rys. nr 5 — Odwołanie do nazwy zakresu w formule SUMA
W efekcie otrzymamy sumę wszystkich wartości w obrębie
zakresu Sprzedaż (rys. nr 6)
rys. nr 6 — Suma danych z zapisanego zakresu
Oprócz tego, że możemy sobie nazywać dowolne, spójne zakresy w Excelu to możemy to zrobić niejako automatycznie z zaznaczenia. Zaznaczamy dane Przychód, Koszt i Dochód, następnie z karty Formuła wybieramy polecenie Utwórz z zaznaczenia lub możemy użyć skrótu klawiszowego Ctrl + Shift + F3 (rys. nr 7
rys. nr 7 — Polecenie Utwórz z zaznaczenia
Excel otworzy nam okno Tworzenie nazw z zaznaczenia.
Wybieramy, gdzie znajdują się wartości, na podstawie których chcemy utworzyć
nazwy zakresów. W naszym przypadku nazwy są zawarte w kolumnie po lewej stronie
(rys. nr 8), następnie zatwierdzamy przyciskiem OK.
rys. nr 8 — Tworzenie nazw z zaznaczenia
W efekcie w polu Nazwa pojawiły nam się nasze nazwy z kolumny
A (rys. nr 9)
rys. nr 9 — Nazwane zakresy w polu Nazwa
Te czynności możemy powtórzyć dla zakresu, któremu nadaliśmy nazwę Sprzedaż. Tym razem użyjemy polecenia Utwórz z zaznaczenia z karty Formuły lub skrótu klawiszowego Ctrl + Shift + F3. Otworzy nam się okno, w którym zaznaczymy Górny wiersz i Lewą kolumnę, następnie zatwierdzamy klikając przycisk OK (rys. nr 10)
rys. nr 10 — Tworzenie nazw z zaznaczenia
W polu Nazwa pojawią nam się kolejne zakresy o nazwach
Styczeń, Luty, Marzec i Ryszard, Edward, Natalia i Maria (rys. nr 11)
rys. nr 11 — Nazwane zakresy w polu Nazwa
Nazwy naszych zakresów możemy również zobaczyć, klikając
polecenie Menedżer nazw z zakładki Formuły. W oknie Menedżera nazw Wyświetli
nam się lista wszystkich nazwanych zakresów (rys. nr 12)
rys. nr 12 — Menedżer nazw
Dzięki nazywaniu zakresów przy pisaniu formuł nie musimy
zaznaczać zakresów do obliczeń, wystarczy, że podamy ich nazwy. Istotne w
działaniu Nazywania zakresów z zaznaczenia jest to, że nawet gdy klikniemy na
konkretną komórkę lub zakres przy pisaniu formuły, to Excel wstawi nam nazwę tej
komórki lub zakresu, a nie jej numer (rys. nr 13)
rys. nr 13 — Odwołania do zapisanych nazw zakresów
Jeśli w formule nie chcemy korzystać z nazw zakresów, to jedynym wyjściem jest ręczne wpisanie numeru komórki lub zakresu (rys. nr 14)
rys. nr 14 — Ręczne wpisanie nazw komórek
Definiowanie nazw ma ciekawą opcję. Z karty Formuły wybieramy polecenie Definiuj nazwę, a następnie Zastosuj nazwy (rys. nr 15)
rys. nr 15 — Zastosuj nazwy
Otworzy nam się okno Stosowanie nazw (rys. nr 16). Zaznaczamy
wszystkie zakresy, następnie zatwierdzamy, klikając przycisk OK. Należy zwrócić
szczególną uwagę, czy mamy zaznaczoną opcję Ignoruj względne/ bezwzględne. Zakresy, którym nadaliśmy nazwę stały się
domyślnie odwołaniami bezwzględnymi, a czasem zdarza się, że my potrzebujemy
odwołań względnych.
rys. nr 16 — Ignoruj względne/bezwzględne
W komórce Dochód — B3 mieliśmy zapisaną formułę =B1-B2 dzięki zaznaczeniu w oknie Stosowanie nazw, wszystkich zakresów które nazwaliśmy, Excel automatycznie podmieni nam numery komórek na odpowiadające im nazwy zakresów (rys. nr 17)
rys. nr 17 — Automatyczna podmiana nazw zakresów
Podsumowując, jeśli chcemy szybko podmienić numery komórek w
naszych formułach na nazwy zakresów, do których się odnoszą wystarczy
zastosować polecenie Zastosuj nazwy z karty Formuły. Czasem formuły zapisane w
postaci numerków sprawiają wrażenie skomplikowanych, a stosując zapis z nazwami
zakresów stają się bardziej przejrzyste.
Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny
Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą) II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.
Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".
Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query. A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.
Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.
Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie. Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych.
W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.
Jak dodawać nazwy wykorzystujące odwołania względne zamiast bezwzględnych?
Nazwy z odwołaniami względnymi — porada #196
Domyślnie jak nadajesz nazwy (np: z zaznaczenia skrót klawiszowy Ctrl + Shift + F3), to są one zapisywane odwołaniami bezwzględnymi, czyli się nie ruszają, ale możesz napisać w menadżerze nazw (Ctrl + F3) nazwę wykorzystującą odwołania względne, czy to jako funkcję, czy odwołanie do komórki.
Dzięki temu wartość tej nazwy będzie zależna od miejsca w arkuszu (komórki), w którym się do niej odwołasz.
Może to być przydatne np: przy odwoływaniu się do listy rozwijanej drugiego poziomu, żeby patrzyła na inne komórki w zależności od komórki, w której się odwołujemy.
Pamiętaj, że takie nazwy zajmują dużo pamięci systemowej i przy bardziej skomplikowanych funkcjach mogą widocznie spowalniać działanie systemu.
P.S.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić to napisz do mnie. Ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.
Excel nie może używać nazw z myślnikami i spacjami jako nazwy zakresu. Dlatego w sytuacji, gdy wykorzystujemy jako nazwy obszarów nagłówki, w których są te znaki specjalne.
Dlatego Excel automatycznie je zamienia na znaki podkreślenia przy nazywaniu z zakresu — Ctrl + Shift + F3
Dlatego w naszym przykładzie musimy wstawić w odwołaniu
=ADR.POŚR(E2)
jeszcze dodatkowo funkcję, która zamieni spacje i myślniki na znaki podkreślenia. Tą funkcją jest PODSTAW. Formuła w liście przybierze wtedy postać:
=ADR.POŚR(PODSTAW(PODSTAW(E2;" ";"_");"-";"_"))
P.S.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo napisz do mnie bezpośrednio, ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.
Jak stworzyć dynamiczną listę zależną od drugiej listy?
Dynamiczna zmiana listy rozwijanej na podstawie innej listy — porada #83
W tym wideo zajmiemy się stworzeniem 2 list rozwijanych, przy czym pozycje na drugiej liście zależą od tego co wybrałeś na pierwszej liście.
Najpierw potrzebujemy stworzyć nazwę zakresu dla 1 listy do opcji sprawdzania poprawności danych. Zaznaczamy zakres, a następnie w polu nazwy wpisujemy nazwę jaką chcemy nadać danemu obszarowi i zatwierdzamy ją enterem.
Teraz możemy ją wykorzystać w opcji sprawdzania poprawności danych. Z listy Dozwolone wybieramy pozycję Lista, a następnie w pozycję Źródło wpisujemy nazwę, którą przypisaliśmy do zakresu. Jeśli zapomniałeś nazwy możesz nacisnąć F3 — wtedy pojawi się okno z wszystkimi nazwami zakresów i po wybraniu właściwego sam wstawi się w pole Źródła.
Teraz zajmiemy się przygotowaniem do stworzenia drugiej listy. Najpierw potrzebujemy nazwać wszystkie zakresy, które na interesują. Żeby zrobić to szybko należy je zaznaczyć. Ponieważ są różnych rozmiarów, będziemy musieli przytrzymać Ctrl przy dodawaniu kolejnych zakresów.
Kiedy mamy już zaznaczone wszystkie zakresy naciskamy Ctrl + Shift + F3, żeby nadać nazwy z zaznaczenia na podstawie nagłówków kolumn. Kiedy mamy już wszystkie zakresy ponazywane możemy stworzyć drugą listę.
W opcji walidacji danych w pole Źródło wstawiamy najpierw odwołanie do komórki z pierwszą listą. Dzięki temu uzyskamy nazwę aktualnego zakresu. Teraz potrzebujemy ją wstawić w funkcję ADR.POŚR i już mamy gotowe listy.
W zależności od tego co wybierzesz na pierwszej liście odpowiednio zmieni się lista w drugiej liście.
P.S.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić napisz do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo bezpośrednio. W miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.