Nie znasz dobrze obsługi Excela? A może nie znasz jej wcale? Doskonale wiem, że w dzisiejszych czasach i realiach, znajomość tego programu jest nie tylko niezbędna, ale przede wszystkim korzystna dla Ciebie samego. Moje szkolenie z Excela online pokaże Ci, że arkusz kalkulacyjny nie jest wcale Twoim wrogiem, a sprzymierzeńcem w porządkowaniu i analizie danych - nie tylko liczbowych. Stworzyłem kurs Excel online na każdym poziomie, zarówno dla osób początkujących, średniozaawansowanych, jak i zaawansowanych. Znajdziesz u mnie także szkolenie z Excela online dedykowane specjalnie przedsiębiorcom. Każdy kurs zawiera starannie wyselekcjonowany zakres wiedzy i zagadnień, które odpowiadają na ściśle sprecyzowane potrzeby jego użytkowników.
Excel - kurs online. Dlaczego warto?
Zastanawiasz się, czy Excel i kurs online to dobre połączenie? Czy taka forma nauki pracy z arkuszem kalkulacyjnym może być efektywna? Pozwól, że rozwieję Twoje wątpliwości.
Od lat z powodzeniem zajmuję się dzieleniem swoją wiedzą zdalnie. Ta forma nauki, szczególnie w ostatnim czasie, mocno zyskała na popularności, a jej techniki znacząco się rozwinęły. Abyś mógł biegle posługiwać się programem Excel, każdy swój kurs zaprojektowałem z ogromną starannością i w oparciu o zasady metodyki nauczania na odległość.
Jednak szkolenie z Excela online, to przede wszystkim ogromna wygoda dla Ciebie, ponieważ nie musisz wychodzić z domu, możesz uczyć się wraz ze mną z dowolnego miejsca i w wybranym przez siebie czasie. Dodatkowo każdy mój kurs Excela online zawiera materiały dydaktyczne dostępne dla Ciebie już po zakończeniu szkolenia. Krótkie nagrania filmowe, prezentujące różnego rodzaju działania w arkuszu kalkulacyjnym, które w dowolnej chwili możesz zatrzymać, odtworzyć ponownie, by jeszcze raz przeanalizować i utrwalić wiedzę, to doskonały sposób, by opanować Excel. Kurs online to nie tylko wygoda, to także oszczędność Twojego i mojego czasu - zamiast dojeżdżać w umówione miejsce, możemy poświęcić więcej chwil na ćwiczenia i praktykę.
W tym wpisie chcemy napisać kod VBA, który odświeża wszystkie zapytania albo tylko pojedyncze zapytanie PowerQuery. Odświeżanie wszystkich zapytań jest prostsze, ponieważ możesz nagrać ten kod sam i później podpiąć go do przycisku.
Najpierw musimy włączyć rejestrowanie makr — polecenie Zarejestruj makro z karty Deweloper.
W oknie, które się otworzy
nadajesz nazwę makru (np.: Refresh), ewentualnie podpinasz skrót klawiszowy. To trochę bez sensu ponieważ polecenie odśwież wszystko z karty Dane (rys. 3) ma już przypisany do siebie skrót klawiszowy (Ctrl + Alt + F5). Upewniasz się, że makro zostanie zapisane do tego skoroszytu i naciskasz klawisz OK. Teraz ważne, żebyś nie klikał nigdzie w komórki arkusza, tylko od razu przeszedł do karty Dane i kliknął polecenie odśwież wszystko.
Teraz możesz już wyłączyć rejestrację makra – polecenie Zatrzymaj rejestrowanie z karty Deweloper.
Teraz nawet bez zaglądania do kodu makra możesz wstawić dowolny kształt lub obraz i kliknąć na niego prawym przyciskiem myszy, by z podręcznego menu wybrać opcję przypisz makro.
Następnie z listy dostępnych makr wybierasz to, które zarejestrowałeś.
I już możesz odświeżać wszystkie zapytania PowerQuery (oraz tabele przestawne i inne połączenia) za pomocą kliknięcia w ‘przycisk’ (kształt/obraz).
Cały kod makra wygląda tak:
Sub Refresh()
ActiveWorkbook.RefreshAll
End Sub
Jeśli chciałbyś odświeżać tylko pojedyncze zapytanie to trudniejsze zadanie i rejestrator makr Ci raczej w tym nie pomoże (patrz film), za to możesz skorzystać z kodu poniżej.
Sub Makro1()
ActiveWorkbook.Connections("Zapytanie — tProdukty_k").Refresh
End Sub
Ważne, że do nazwy zapytania dodajesz prefiks "Zapytanie — " (w innych język ten prefiks jest inny), a i myślnik nie jest standardowy, więc najlepiej, żebyś skopiować cały kod VBA (w Excelu ten myślnik ma KOD = 151).
Na koniec jeszcze pętla (jaką możesz znaleźć na różnych portalach w internecie), która pomoże Ci odświeżyć wszystkie zapytania PowerQuery w pliku (zmieniłem tylko prefiks na polski):
Sub Makro1()
Dim con As WorkbookConnection
Dim Cname As String
For Each con In ActiveWorkbook.Connections
If Left(con.Name, 12) = "Zapytanie — " Then
Cname = con.Name
With ActiveWorkbook.Connections(Cname).OLEDBConnection
.BackgroundQuery = False 'or true, up to you
.Refresh
End With
End If
Next
End Sub
Pozdrawiam
Adam Kopeć
Miłośnik Excela
Microsoft MVP