Excel - kurs online - oferta dla każdego

Nie znasz dobrze obsługi Excela? A może nie znasz jej wcale? Doskonale wiem, że w dzisiejszych czasach i realiach, znajomość tego programu jest nie tylko niezbędna, ale przede wszystkim korzystna dla Ciebie samego. Moje szkolenie z Excela online pokaże Ci, że arkusz kalkulacyjny nie jest wcale Twoim wrogiem, a sprzymierzeńcem w porządkowaniu i analizie danych - nie tylko liczbowych. Stworzyłem kurs Excel online na każdym poziomie, zarówno dla osób początkujących, średniozaawansowanych, jak i zaawansowanych. Znajdziesz u mnie także szkolenie z Excela online dedykowane specjalnie przedsiębiorcom. Każdy kurs zawiera starannie wyselekcjonowany zakres wiedzy i zagadnień, które odpowiadają na ściśle sprecyzowane potrzeby jego użytkowników.


Excel - kurs online. Dlaczego warto?

Zastanawiasz się, czy Excel i kurs online to dobre połączenie? Czy taka forma nauki pracy z arkuszem kalkulacyjnym może być efektywna? Pozwól, że rozwieję Twoje wątpliwości.

Od lat z powodzeniem zajmuję się dzieleniem swoją wiedzą zdalnie. Ta forma nauki, szczególnie w ostatnim czasie, mocno zyskała na popularności, a jej techniki znacząco się rozwinęły. Abyś mógł biegle posługiwać się programem Excel, każdy swój kurs zaprojektowałem z ogromną starannością i w oparciu o zasady metodyki nauczania na odległość.

Jednak szkolenie z Excela online, to przede wszystkim ogromna wygoda dla Ciebie, ponieważ nie musisz wychodzić z domu, możesz uczyć się wraz ze mną z dowolnego miejsca i w wybranym przez siebie czasie. Dodatkowo każdy mój kurs Excela online zawiera materiały dydaktyczne dostępne dla Ciebie już po zakończeniu szkolenia. Krótkie nagrania filmowe, prezentujące różnego rodzaju działania w arkuszu kalkulacyjnym, które w dowolnej chwili możesz zatrzymać, odtworzyć ponownie, by jeszcze raz przeanalizować i utrwalić wiedzę, to doskonały sposób, by opanować Excel. Kurs online to nie tylko wygoda, to także oszczędność Twojego i mojego czasu - zamiast dojeżdżać w umówione miejsce, możemy poświęcić więcej chwil na ćwiczenia i praktykę.

Zmiana ludzkiej tabelki na bardziej bazodanową — porada #280

Często dostaje dane, które są zapisany w wygodny dla człowieka sposób, ale bardzo niewygodny dla Excela.

porada-280-zamiana-ludzkiej-tabelki-na-bardziej-bazodanowa-power-query-01

Na podstawie danych nie da się stworzyć Tabeli Przestawnej i innych analiz danych dostępnych w Excelu. Trzeba je najpierw przekształcić .

Niedawno tego samego dnia dwóch ekspertów od Excela zamieściło filmy, w których znalazło się również rozwiązanie mojego problemu za pomocą Power Query.

Oz du Solei https://www.youtube.com/watch?v=EM15idCJXXU
Mike Girvin https://www.youtube.com/watch?v=_csX8sCzJd0

Więc jeśli masz taki sam problem jak ja zobacz jak go możesz rozwiązać za pomocą PowerQuery (jeśli nie możesz zainstalować u siebie tego dodatku do Excela zobacz porada 281, gdzie opisuję, jak to robię za pomocą formuł.
Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić to zamienić nasz zakres danych na tabelę, ale odznaczamy, że nasza tabela ma nagłówki. Ułatwi nam to później operacje. 

porada-280-zamiana-ludzkiej-tabelki-na-bardziej-bazodanowa-power-query-02

Zwróć uwagę, że miesiące były wpisywane w scalonych komórkach, a teraz się rozdzieliły. W odpowiednim kroku szybko to naprawimy. Najpierw musimy wczytać naszą tabelę do Power Query. Ponieważ mam w końcu Excel 2016, to robię to z karty dane (wcześniej musiałem instalować dodatek i korzystać z karty Power Query). 

porada-280-zamiana-ludzkiej-tabelki-na-bardziej-bazodanowa-power-query-04

Naszym danym nie jest potrzebna zmiana rodzaju danych, więc możemy ten krok usunąć.

porada-280-zamiana-ludzkiej-tabelki-na-bardziej-bazodanowa-power-query-03

Kolejnym krokiem będzie transponowanie danych.

porada-280-zamiana-ludzkiej-tabelki-na-bardziej-bazodanowa-power-query-05

Następnie możemy wykorzystać pierwszy wiersz danych jako nagłówki.

porada-280-zamiana-ludzkiej-tabelki-na-bardziej-bazodanowa-power-query-06

Kolejny krok to wypełnienie w dół kolumny miesiące, czyli wypełnianie pustych komórek wartościami, które znajdują się nad nimi (w pewnym momencie musi znaleźć się wypełniony wiersz ;))

porada-280-zamiana-ludzkiej-tabelki-na-bardziej-bazodanowa-power-query-08

Następnie musimy zaznaczyć 2 pierwsze kolumny i anulować przestawienie pozostałych kolumn.

porada-280-zamiana-ludzkiej-tabelki-na-bardziej-bazodanowa-power-query-07

Pozostaje jeszcze zmiana nazw kolumn (wystarczy, że klikniesz w nią dwukrotnie), żeby bardziej odpowiadały danym i już możesz je załadować do nowego arkusza Excela.
porada-280-zamiana-ludzkiej-tabelki-na-bardziej-bazodanowa-power-query-09

Dla naszych przykładowych danych powstało 720 wierszy, na podstawie których możesz już bez problemu stworzyć Tabelę Przestawną lub inaczej je analizować.

Pozdrawiam
Adam Kopeć
Miłośnik Excela