Jak makra i podstawy VBA ułatwią Ci wykonywanie powtarzających się zadań?

czyli jak wyko­rzy­stać makra i kod VBA, do automatycznego wykonywania powtarzających się czynności (np: formatowanie comiesięcznych raportów) komunikacji z użytkownikiem i szybkiego sprawdzania warunków.

 

 

W pewnym momencie pracy z Excelem możesz zauważyć, że pewne czynności wykonujesz systematycznie i chciałbyś żeby były one automatyczne. Większość z tych czynności możesz obsłużyć za pomocą nagranego makra i podstaw programowania w VBA — to prostsze niż myślisz, a może Ci zaoszczędzić dużo Twojego czasu.

Makra i kod VBA ułatwią Ci też interakcję z użytkownikiem, np: prosząc go o podanie danych, wyświetlając mu komunikaty itp.

Zapisz się teraz, a w pierwszej kolejności dostaniesz:

 

 

 

 

ponad 29 filmów

które wprowadzą Cię krok po kroku przez proces nagrywania Makr i podstawy programowania w VBA w Excelu. To prawie 6 godzin materiału (5 godzin 43 minuty i 15 sekund).

 

 

Makra 01 - Czym są makraCzym są makra (3:21): czyli, czym są makra. Do czego się przydają makra. Rozszerzenie pliku z makrami.

Makra 01 - Karta Dewelopera i pierwsze makroKarta Dewelopera i pierwsze makro (5:05): czyli, Jak włączyć kartę Dewelopera. Jak zacząć nagrywać makro. Gdzie znajdziesz kod VBA. Krótka analiza kodu.

Makra 03 - Gdzie są przechowywane makra i skróty klawiszoweGdzie są przechowywane makra i skróty klawiszowe (5:02): czyli, Skróty klawiszowe do makr. Gdzie makra mogą być przechowywane. Sposoby uruchamiania makra. Podglądanie kodu VBA makra. Podstawowe omówienie okna menadżera kodu VBA. Prosta poprawa błędu z nagrywania makra.

Makra 04 - Korekta makra i przypisanie do przyciskuKorekta makra i przypisanie do przycisku (6:33): czyli, Nagranie dłuższego makra zmieniającego formatowanie komórki. Uruchamianie makra. Prosta modyfikacja kodu. Przypisanie makra do przycisku i clipartu. Cofanie makr nie działa.

Makra 05 - Odwołania względne w makrachOdwołania względne w makrach (9:28): czyli, Odwołania względne i bezwzględne w makrach. Nagranie krótkiego makra do transpozycji. Jak dodać skrót klawiszowy do makra po jego nagraniu. Analiza nagranego makra.

Makra 06 - Odwołania względne, a skróty klawiszowe w ExceluOdwołania względne, a skróty klawiszowe w Excelu (12:11): czyli, Nagranie krótkiego makra do formatowania raportów o różnej ilości wierszy. Jak rejestrator makr zapisuje różne skróty klawiszowe. Dogranie kawałka operacji – łączenie makr. Analiza nagranego makra.

Makra 07 - Funkcje Range i CellsFunkcje Range i Cells (10:05): czyli, Funkcja Range – odwołanie do nazw zakresów. Funkcja Cells – odwołanie do numerów komórek. Podświetlanie nieprawidłowego kodu na czerwono. Uruchamianie makra z menadżera VBA. Łączenie funkcji Range i Cells.

Makra 08 - Instrukcja If ThenInstrukcja If Then (16:15): czyli, jak działa instrukcja If Then i Else. Jak działa pole kombi. Wykonywanie kodu krok po kroku. Łączenie sprawdzanych warunków instrukcja Or i And.

Makra 09 - Instrukcja Select CaseInstrukcja Select Case (11:02): czyli, Jak działa instrukcja Select Case, 3 różne przykłady. Warunek To. Co zrobić gdy masz różne stałe wartości, które mają uruchamiać instrukcje.

Makra 10 - Pobieranie gotowego kodu VBAPobieranie gotowego kodu VBA (6:04): czyli,
Jak prosto się pobiera kod VBA z internetu. Przykładowe kody: Spis arkuszy z hiperłączami, Funkcja zamiany liczby na słowa (złotówki), Sumowanie po kolorze.

Makra 11 - MsgBoxMsgBox (16:01): czyli, jak działa funkcja MsgBox — Łączenie tekstów, nowa linia, Pobieranie informacji z komórek. Wybieranie (Select) aktywnej komórki (ActiveCell) i odwoływanie się do niej. Opcja przesunięcie (Offset). Wartości zwracane przez MsgBox i jak z nich korzystać. Przypisanie makra do przycisku.

Makra 12 - Input Box podstawyInput Box podstawy (9:04): czyli, jak działa funkcja InputBox — Podstawowe parametry, Wpisywanie wartości z InputBox do komórek Excela i do zmiennych. Okno lokalnych wartości. Zwracanie pustego ciągu znaków i Exit Sub.

Makra 13 - Input Box – dodawanie filmu i daty premieryInput Box – dodawanie filmu i daty premiery (10:05): czyli, Pobieranie wartości różnych od tekstu (String) — Konwersja tekstu na datę (CDate), Sprawdzanie czy tekst da się zamienić na datę/jest datą. Deklarowanie zmiennych i upewnienie się, że zmienne były zadeklarowane.

Makra 14 - ZmienneZmienne (16:35): czyli, deklarowanie zmiennych. Wymuszenie deklarowania zmiennych (Option Explicit) ochrona przed literówkami. Deklarowanie kilku zmiennych w 1 wierszu. Wpisywanie innych wartości do zmiennej niż zadeklarowana. Zasięg zmiennych globalny, modułu, lokalny.

Makra 14 - Zmienne ObiektoweZmienne Obiektowe (15:00): czyli, przypisanie zmiennych obiektowych na przykładzie zmienne Range. Dodawanie nowych obiektów i od razu przypisanie ich do zmiennych. Przydatność obiektu Range przy znajdowaniu komórek.

Makra 14 - Pętle Do Until i Do WhilePętle Do Until i Do While (11:22): czyli, jak działa pętla Do Loop. Jaka jest różnica w umiejscowieniu Until i While. Czym różni się pętla Do Until od Do While. Wyjście ze środka pętli (Exit Do). Przykład większej pętli analizującej daty filmów.

Makra 14b - Pętle Do Until i Do WhilePętle Do Until i Do While (6:03): czyli, wykorzystanie pętli Do Until do skopiowania danych do różnych arkuszy. Application.ScreenUpdating. Application.CutCopyMode.

Makra 15 - Pętla For NextPętla For Next (10:36): czyli, jak działa pętla For Next. Różna długość kroku (step) w pętli For Next. Szybkie wyjście z pętli For Next (Exit For) i funkcja Math.rnd. Przejście pętlą For Next po zakresie danych (liczenie rozmiaru zakresu).

Makra 16 - Pętla For Each Pętla For Each (12:33): czyli, przejście po zakresie komórek pętlą For Each. Przejście po wszystkich wykresach w arkuszu. Przejście po wszystkich arkuszach i stworzenie ich listy w nowym arkuszu.

Makra 17 - Intrukcja WithIntrukcja With (6:48): czyli, Przypisanie właściwości krawędziom,
Przypisanie właściwości komórkom. Dopracowanie na jakim arkuszu zmieniamy właściwości i na jakim obszarze. Przypisanie właściwości z instrukcji With w innym miejscu.

Makra 18 - Obsługa błędówObsługa błędów (26:10): czyli, przejście do następnej linijki po natrafieniu na błąd. Przejście do innej sekcji kodu (Goto) po napotkaniu błędów – poprawne rozpisanie sekcji. Obsługa błędów na podstawie ich numerów.

Makra 19 - FunkcjeFunkcje (26:10): czyli, tworzenie funkcji i zwracana wartość przez funkcję. Deklarowanie argumentów funkcji i ich wykorzystanie. Deklarowanie argumentów opcjonalnych i ich wartości domyślnej. Korzystanie ze stworzonej funkcji z Excela. Stworzenie funkcji na podstawie wcześniej stworzonego kodu.

Makra 20a - Eventy wstępEventy wstęp (11:43): czyli, czym są Eventy jak i gdzie je uruchamiać. Event przy przed zamknięciem pliku. Event przy otwieraniu pliku. Bezpieczeństwo makr. Zmienne powiązane z Eventami. Event przy dodawaniu arkuszu, zwrócenie uwagi na to, żeby Eventy nie uruchamiały samych siebie.

Makra 20b - Eventy przy zmianie zaznaczenia na arkuszuEventy przy zmianie zaznaczenia na arkuszu (8:17): czyli, jak włączyć event przy zmianie zaznaczenia w arkuszu. wykorzystanie zmiennej Eventu Target. Znajdowanie przecięcia z wybranym zakresem.

Makra 20c - Eventy przy zmianie danych w arkuszuEventy przy zmianie danych w arkuszu (12:29): czyli, dodawanie komentarzy przy zmianie danych w arkuszu, pojedynczo i z nadpisywaniem. Dodawanie komentarza na 1 komórce i całym zakresie komórek. Eventy dla przycisku.

Makra 21 - Wartości Stałe i EnumWartości Stałe i Enum (18:53): czyli, Deklaracja stałych i przypisanie im wartości. Sprawdzanie ile zmienna się równa. Korzystanie ze stałych wartości. Deklarowanie wartości Enum. Deklarowanie zmiennych jako wartości Enum. Wykorzystanie wartości Enum w funkcjach.

Makra 22a - Zmienne Tablicowe podstawy (tablice)Zmienne Tablicowe podstawy (tablice) (10:48): czyli, jak deklarować zmienne tablicowe, zakresy indeksów zmiennych tablicowych. Jak wpisywać dane do zmiennych tablicowych. Jak wyciągać dane ze zmiennych tablicowych. Czyszczenie zmiennych tablicowych.

Makra 22b - Zmienne Tablicowe (tablice) DwuwymiaroweZmienne Tablicowe (tablice) Dwuwymiarowe (10:56): czyli, jak deklarować zmienne tablicowe dwuwymiarowe. Funkcje Ubound i Lbound do sprawdzania indeksów zmiennych tablicowych. Jak są zapisywane zmienne tablicowe dwuwymiarowe.

Makra 22c - Zmienne Tablicowe (tablice) dynamiczneZmienne Tablicowe (tablice) dynamiczne (25:54): czyli, jak deklarować zmienne tablicowe których wymiar ustalamy na podstawie wielkości danych. Jak poprawnie wielokrotnie zmieniać rozmiar tablicy bez utraty zapisanych już w niej danych. Jak szybko pobierać dane z zakresu w arkuszu Excela. Jak transponować dane.

a

TP 01 — Czym są makra?

TP 02 — Karta Dewelopera i pierwsze makro

TP 03 — Gdzie są przechowywane makra i skróty klawiszowe

TP 07 — Funkcje Range i Cells

Makra 10 — Pobieranie gotowego kodu VBA z internetu

3 pliki excela do praktyki i ćwiczeń:

i

Plik początkowy, na którym pracujemy podczas filmów, czyli plik z przygotowanymi danymi, które będziemy dopiero poddawać obróbce przez serię filmów.

i

Plik końcowy, czyli postać pliku początkowego, po wykonaniu wszystkich operacji z filmów.

i

Plik z ćwiczenia oraz z wynikami ćwiczeń. Na jednym arkuszu będziesz miał przedstawiony problem do samodzielnego rozwiązania, a na drugim wynik końcowy ćwiczenia (np: ze wstawioną formułą). W przygotowaniu.

A jako BONUS:

Darmowy kontakt mailowy w kwestii zadań wykonywanych w filmach i dodatkowych ćwiczeń.

Czyli jeśli masz pytanie do funkcjonalności pokazywanych w filmach, albo masz problemy z poradzeniem sobie z ćwiczeniami, możesz śmiało pisać na specjalny adres mailowy, tak długo aż zrozumiesz tematykę poruszaną w filmie lub ćwiczenie.

a

To wszystko za jedyne:

97zł

Odbierz kurs

a

100% Gwarancja

100% Gwarancja zwrotu pieniędzy

Posłuchaj. Na cały kurs masz 30 dni gwarancji. Masz aż 30 dni, żeby sprawdzić cały kurs i jeśli w tym okresie stwierdzisz, że to jednak nie dla Ciebie wystarczy jeden mail, a Twoje pieniądze wrócą do Ciebie.

Przez 30 dni możesz spokojnie wypróbować cały kurs, obejrzeć filmy. Pamiętaj masz 100% gwarancji.

a

Dziś za jedyne 97zł

Dostępne nawet w środku nocy

Daj mi dostęp do kursu dzisiaj