0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Czasami separator dziesiętny z jakiego korzysta Twój system może być problemem – ma znaczenie czy to jest kropka czy przecinek chociażby przy importowaniu danych. Problemy mogę się też pojawiać chociażby przy datach itp.
Obrazek poniżej pokazuje taką sytuację, że mamy polskie nazwy kart i poleceń, natomiast separatory są angielskie (Stany Zjednoczone).

Porada 286 - Separator dziesiętny kropka czy przecinek ustawienia regionalne 01

W Excelu dość prosto zmienić separatory dziesiętne – wystarczy wejść do menu Plik, następnie polecenie Opcje, a w nich zakładka zaawansowane. Tam już na pierwszej stronie znajdziesz możliwość używania separatorów dziesiętnych systemowych, albo takich jakie Ty ustawisz.

Porada 286 - Separator dziesiętny kropka czy przecinek ustawienia regionalne 02

Jeśli zaznaczony jest pole wyboru (checkbox) Użyj separatorów systemowych, to Excel korzysta z separatorów systemowych, ale chcesz możesz go odznaczyć i wtedy samemu ustawić znak dla separatora dziesiętnego i tysięcy.

Czasami jednak chcesz zmienić od razu wszystkie separatory systemowe. Żeby to zrobić musisz wejść Panelu sterowania windowsa i sekcji Zegar, języki i region. Tam klikasz link Region i język. W jego pierwszej zakładce możesz zobaczyć ustawienia daty i czasu wynikające z aktualnych ustawień regionalnych.

Porada 286 - Separator dziesiętny kropka czy przecinek ustawienia regionalne 03

Powyższe są obraz prezentuje ustawienie angielskie dla Stanów zjednoczonych (możesz ten wybrany format zmienić na dowolny z listy). My jeszcze potrzebujemy zobaczyć dokładne separatory dziesiętne i waluty, dlatego klikamy w przycisk Ustawienia dodatkowe. W oknie, które się otworzy będzie nas interesowała przede wszystkim pierwsza zakładka liczby.

Porada 286 - Separator dziesiętny kropka czy przecinek ustawienia regionalne 04

W niej możesz zmienić odpowiednie separatory na takie, do których się przyzwyczaiłeś/które Ci odpowiadają, czyli możesz zmienić ustawienia domyślne. 

Przykładowo dla domyślnych ustawień języka polskiego możesz zmienić ustawienia tak, żeby separator dziesiętny to była kropka, a separator listy to był przecinek.

Porada 286 - Separator dziesiętny kropka czy przecinek ustawienia regionalne 05

Sprawi to, że kropka będzie rozdzielać część całkowitą od dziesiętnej, a przecinek będzie m.in. rozdzielał argumenty w funkcjach i pozycja w ręcznie wpisywanych listach rozwijanych.

W zależności z jakiego językowego źródła pobierzesz dane Twoje ustawienia regionalne mogą Ci ułatwić lub utrudnić zadanie.

Pozdrawiam
Adam Kopeć
Miłośnik Excela