0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Jak typ osi na oś tekstu?

Jak pominąć daty bez sprzedaży na wykresie — porada #178 Jak pominąć daty bez sprzedaży na wykresie - porada #178

Kiedy masz dane, które zawierają daty np: bez sobót i niedziel mogą one źle wyglądać na wykresie ponieważ Excel będzie wyświetlał na wykresie wszystkie daty po kolei nawet te, których nie ma w zbiorze danych.
Prowadzi to do tego, że na wykresie kolumnowym pojawiają się puste pozycje, a na wykresie liniowym jest linia łącząca wszystkie punkty, czyli wygląda,że była sprzedaż nawet w tych dniach, w których jej nie było.

Najprostszy sposób, żeby to poprawić to zaznaczyć oś poziomą (oś x), nacisnąć Ctrl + 1 i zaznaczyć typ osi jako oś tekstu. Wtedy przestaną się pojawiać nieistniejące w zbiorze danych daty.

Ewentualnie możesz przedstawić daty jako dzień tygodnia (jedna kolumna), dzień miesiąca (druga kolumna) i miesiąc (trzecia kolumna, ale tylko 1 wpisana dana). Wtedy te trzy kolumny (bez nagłówków) trzeba wybrać w karcie Projektowanie — Zaznacz dane — Etykiety osi poziomej.

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić to napisz do mnie. Ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Jak pominąć daty bez sprzedaży na wykresie — porada #178