W dzisiejszym poście omówimy modele 3D, czyli funkcjonalność która została dodana już jakiś czas temu do Excela 365 (rys. nr 1).

rys. nr 1 — Przykładowy model 3D

Możemy sobie oglądać taka komórkę 3D, obracać ją itp. Takie modele 3D możemy wstawić z karty Wstawianie z polecenia oznaczonego na rysunku poniżej jako punkt 2, z pliku lub ze źródeł online (rys. nr 2).

rys. nr 2 — Wstawianie modelu 3D

W naszym przykładzie wybieramy wstawianie ze źródeł online, otworzy nam się okno Modele 3D online, zawierające obrazy 3D z zasobów Microsoftu (rys. nr 3).

rys. nr 3 — Modele 3D online

Możemy wyszukać sobie jakiś konkretny obraz lub wybrać z listy. W tym przykładzie wybierzemy sobie Bugs a następnie Ladybug, czyli biedronkę. Jedną z podstawowych wad modeli 3D jest ich rozmiar, długo trzeba czekać na wstawienie takiego modelu w arkusz (rys. nr 4).

rys. nr 4 — Model 3D — biedronka

W karcie Formatowanie możemy użyć opcji Kadrowanie, czyli powiększyć lub zmniejszyć obiekt (rys. nr 5).

rys. nr 5 — Kadrowanie modelu 3D

Należy pamiętać, że jeśli powiększymy obiekt poza zakres (kadr) to elementy, które wyjdą poza kadr nie będą widoczne. Możemy obiekt zmniejszyć, przesunąć w kadrze jak również obracać wokół własnej osi o 360 stopni.

Przydatną funkcjonalnością jest to, że możemy sobie zresetować model 3D, czyli wrócić do podstawowego obrazu. Polecenie Resetuj model 3D znajduje się na karcie Formatowanie (rys. nr 6).

rys. nr 6 — Opcja Resetuj model 3D

Klikając menu Plik, a następnie Informacje we właściwościach widzimy, że nasza biedronka zajmuje 31,6 MB.

rys. nr 7 — Informacje o modelu 3D

Jest to ciekawa funkcjonalność mimo rozmiaru. W Excelu może się przydać do prezentacji danych i dashboardów.

Jeśli zainteresowały cię modele 3D, to na stronie www.remix3d.com znajdziesz ich bardzo dużo. Możemy wgrać je bezpośrednio do Excela lub pobrać na dysk a potem wstawić je z pliku.

Na koniec chciałbym wspomnieć o  wyzwaniu Excel Hash, czyli coś w stylu Master Chef – dostajesz wybrane losowo funkcjonalności Excela i musisz coś z nich stworzyć. Chciałbym, żebyście zobaczyli sobie jak maniacy Excela poradzili sobie z zadaniem na stronie https://www.youtube.com/playlist?list=PLHrPHBbDHgT0UnY1qb36YZrBwpWNJX8Lx

Podsumowując modele 3D są mało przydatne w Excelu, głównie dlatego, że zajmują dużo miejsca — jeden model od kilku do nawet kilkudziesięciu MB. Wyglądają na przydatne przy dashboardach i wizualizacji danych.  


Właśnie dodałem mój kurs o Power BI Desktop firmy Microsoft na Udemy.com.
W związku z tym, możesz dostać ten kurs w promocyjnej Cenie Na Start za zaledwie 34,99 PLN.
To najniższa cena jaką mogę ustawić na platformie edukacyjnej Udemy!

Kurs Power BI Desktop to:
- Ponad 6 godziny nagrań wideo, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki pobierania, łączenia i analizy danych, a na koniec ich wizualizacji.
- Pliki do pracy razem z filmami.
- Dożywotni dostęp.
- Elektroniczny certyfikat ukończenia

Spis treści kursu o PowerBI Desktop:

Kurs jest podzielony na 6 rozdziałów, które pozwolą Ci wejść w tematykę analizy i wizualizacji danych za pomocą odpowiednio stworzonych zapytań i relacji w PowerBI Desktop.

  1. Wstęp do aplikacji PowerBI Desktop i jej możliwości
  2. Tworzenie i modyfikowanie zapytań (pobieranie danych)
  3. Modelowanie danych w PowerBI Desktop
  4. Wizualizacja danych i tworzenie raportów
  5. Usługa internetowa
  6. PowerBI Pro — kilka słów o płatnej części usługi PowerBI

Wejdź na stronę kursu PowerBI Desktop i zobacz szczegóły kursu
oraz udostępnione do podglądu filmy,
żeby przekonać się czy to kurs dla Ciebie.