0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

W dzisiejszym poście omówimy modele 3D, czyli funkcjonalność która została dodana już jakiś czas temu do Excela 365 (rys. nr 1).

rys. nr 1 — Przykładowy model 3D

Możemy sobie oglądać taka komórkę 3D, obracać ją itp. Takie modele 3D możemy wstawić z karty Wstawianie z polecenia oznaczonego na rysunku poniżej jako punkt 2, z pliku lub ze źródeł online (rys. nr 2).

rys. nr 2 — Wstawianie modelu 3D

W naszym przykładzie wybieramy wstawianie ze źródeł online, otworzy nam się okno Modele 3D online, zawierające obrazy 3D z zasobów Microsoftu (rys. nr 3).

rys. nr 3 — Modele 3D online

Możemy wyszukać sobie jakiś konkretny obraz lub wybrać z listy. W tym przykładzie wybierzemy sobie Bugs a następnie Ladybug, czyli biedronkę. Jedną z podstawowych wad modeli 3D jest ich rozmiar, długo trzeba czekać na wstawienie takiego modelu w arkusz (rys. nr 4). 

rys. nr 4 — Model 3D — biedronka

W karcie Formatowanie możemy użyć opcji Kadrowanie, czyli powiększyć lub zmniejszyć obiekt (rys. nr 5).

rys. nr 5 — Kadrowanie modelu 3D

Należy pamiętać, że jeśli powiększymy obiekt poza zakres (kadr) to elementy, które wyjdą poza kadr nie będą widoczne. Możemy obiekt zmniejszyć, przesunąć w kadrze jak również obracać wokół własnej osi o 360 stopni.

Przydatną funkcjonalnością jest to, że możemy sobie zresetować model 3D, czyli wrócić do podstawowego obrazu. Polecenie Resetuj model 3D znajduje się na karcie Formatowanie (rys. nr 6).

rys. nr 6 — Opcja Resetuj model 3D

Klikając menu Plik, a następnie Informacje we właściwościach widzimy, że nasza biedronka zajmuje 31,6 MB

rys. nr 7 — Informacje o modelu 3D

Jest to ciekawa funkcjonalność mimo rozmiaru. W Excelu może się przydać do prezentacji danych i dashboardów.

Jeśli zainteresowały cię modele 3D, to na stronie www.remix3d.com znajdziesz ich bardzo dużo. Możemy wgrać je bezpośrednio do Excela lub pobrać na dysk a potem wstawić je z pliku.

Na koniec chciałbym wspomnieć o  wyzwaniu Excel Hash, czyli coś w stylu Master Chef – dostajesz wybrane losowo funkcjonalności Excela i musisz coś z nich stworzyć. Chciałbym, żebyście zobaczyli sobie jak maniacy Excela poradzili sobie z zadaniem na stronie https://www.youtube.com/playlist?list=PLHrPHBbDHgT0UnY1qb36YZrBwpWNJX8Lx

Podsumowując modele 3D są mało przydatne w Excelu, głównie dlatego, że zajmują dużo miejsca — jeden model od kilku do nawet kilkudziesięciu MB. Wyglądają na przydatne przy dashboardach i wizualizacji danych. 


Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny

Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą)
II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.

Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".

Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query.
A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.

Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.

Aktualnie w promocji urodzinowej możesz mieć Mistrza Excela w obniżonej cenie, jeśli tylko wpiszesz kod 35URODZINY
https://exceliadam.pl/produkt/ksiazka-mistrz-excela

Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie.
Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych. 

W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.

Power Query
https://www.udemy.com/course/mistrz-power-query/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Excela
https://www.udemy.com/mistrz-excela/?couponCode=35URODZINY

Dashboardy
https://www.udemy.com/course/excel-dashboardy/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Formuł
https://www.udemy.com/course/excel-mistrz-formul/?couponCode=35URODZINY

VBA
https://www.udemy.com/course/excel-vba-makra/?couponCode=35URODZINY

Microsoft Power BI
https://www.udemy.com/course/power-bi-microsoft/?couponCode=35URODZINY

Książka Mistrz Excela reklama