0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Jak stworzyć w Excelu mini kalendarz?

Mini kalendarz w arkuszu — porada #167 Mini kalendarz w arkuszu - porada #167

Żeby stworzyć mini kalendarz w arkuszu Excela trzeba się trochę napracować. Przede wszystkim trzeba zrobić tabelę z 12 miesiącami i odpowiednią ilością komórek (dni) dla każdego miesiąca. Potrzeba 42 komórki — 6 tygodni po 7 dni. Ciągi od poniedziałku do niedzieli.

Jeśli masz wybrany rok, dla którego chcesz zrobić kalendarz to teraz potrzeba ustalić 1 dzień tego roku, czyli pierwszy stycznia. Można to zrobić prostą formułą:

=DATA($B$1;1;1)

Następne pierwsze dni miesiąca można stworzyć korzystając z formuły:

=NR.SER.OST.DN.MIES(C4;0)+1

czy do ostatniego dnia z poprzedniego miesiąca dodajemy jeden dzień i dzięki temu mamy pierwszy dzień kolejnego miesiąca.

Ważne, żeby miesiące były sformatowane tak, żeby pokazywał się tylko miesiąc (4 razy literka m oznaczająca miesiąc mmmm).

Podobnie komórki przeznaczone na dni formatujemy liczbowo (Ctrl + 1) tylko pojedynczą literą d, żeby pokazywały tylko numer dnia.

Żeby uzyskać kolejne daty wystarczy dodawać kolejną liczbę dni. Można np dołożyć dodatkowe nagłówki nad komórkami dni z liczbami od 1 do 42. Tylko w takiej sytuacji kończymy tylko z tym, że zawsze zaczynamy od 2 dnia miesiąca, a chcemy, żeby pierwszy dzień miesiąca pojawiał się w komórce odpowiedniego dnia tygodnia.

Żeby to uzyskać potrzebujemy jeszcze sprawdzić jaki dzień tygodnia był pierwszego dnia miesiąca. Wystarczy do tego prosta funkcja:

DZIEŃ.TYG($C4;2)

2 w drugim argumencie służy, by poniedziałek pokazywał się jako 1, a niedziela jako 7.

Teraz wystarczy połączyć wszystkie elementy by uzyskać kolejne dni:

=$C4-DZIEŃ.TYG($C4;2)+D$2

Uzyskasz wtedy odpowiednie numery dni, ale przydałoby się jeszcze odpowiednio sformatować warunkowo komórki, by dni z innego miesiąca było widać inaczej podobnie też niedziele.

Dla dni miesiąca potrzebujemy sprawdzać taką formułę:

=MIESIĄC($C4)<>MIESIĄC(D4)

a dla niedzieli wystarczy taka formuła

=DZIEŃ.TYG(D4;2)=7

Tak masz przygotowany prosty mini kalendarz w Excelu.

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić to napisz do mnie. Ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Mini kalendarz w arkuszu — porada #167