0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Jeśli potrzebujesz policzyć ile dany miesiąc pojawia się pomiędzy dwoma datami, to przede wszystkim musisz odpowiednio sobie ten miesiąc zapisać, bo jeśli byś zapisał miesiąc jako tekst np.: "styczeń", to ciężko byłoby Ci pracować z datami. Dlatego w Excelu zrobimy odwrotną rzecz – najpierw napiszemy datę ze stycznia to może być dowolny rok. Załóżmy, że 2016-01-01.

Teraz masz dwie możliwości, albo przeciągasz datę w dół łapiąc za prawy dolny róg komórki prawym przyciskiem myszy i jak go puścisz, to z podręcznego menu wybierasz opcję wypełnij miesiącami.

https://exceliadam.pl/wp-content/uploads/2016/09/Widzowie-102-Ile-razy-był-dany-miesiąc-pomiędzy-dwoma-datami-01.png

Albo wykorzystujesz funkcję NR.SER.OST.DN.MIES dzięki, której możesz wyznaczyć ostatni dzień miesiąca i wystarczy dodać jedynkę, żeby uzyskać pierwszy dzień kolejnego miesiąca:

=NR.SER.OST.DN.MIES(C2;0)+1

Widzowie 102 - Ile razy był dany miesiąc pomiędzy dwoma datami 02

Kolejnym krokiem będzie zaznaczenie wszystkich dat i przejście do formatowania komórek (skrót klawiszowy Ctrl + 1). Odpowiednio na zakładce Liczby wybierasz kategorię Niestandardowe i jako kod wpisujesz cztery razy "m".

Widzowie 102 - Ile razy był dany miesiąc pomiędzy dwoma datami 03

Teraz mamy przygotowane wszystkie miesiące w postaci dat, które Excel łatwiej zrozumie i możemy zacząć nasze obliczenia. Przede wszystkim wykorzystamy funkcję DATA.RÓŻNICA, by obliczyć ilość pełnych lat pomiędzy wybranymi datami. Excel nie podpowiada tej funkcji, ale jest ona dostępna.

=DATA.RÓŻNICA($A$1;$A$2;"Y")

Widzowie 102 - Ile razy był dany miesiąc pomiędzy dwoma datami 04

Teraz pozostaje sprawdzić, czy miesiąc z naszej ukrytej daty jest większy bądź równy początkowej dacie i mniejszy bądź równy końcowej dacie. Jeśli tak to będziemy chcieli do naszego wyniku dodać jeszcze 1. W sumie sprowadza się to do formuły:

=DATA.RÓŻNICA($A$1;$A$2;"Y")+JEŻELI(ORAZ(MIESIĄC(C2)<=MIESIĄC($A$2);MIESIĄC(C2)>=MIESIĄC($A$1));1;0)

Widzowie 102 - Ile razy był dany miesiąc pomiędzy dwoma datami 05

Pozdrawiam
Adam Kopeć
Miłośnik Excela