0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Kontynuujemy rozwiązywanie zadań z matury 2018 z informatyki dotyczącej zbiornika retencyjnego i przepływów na rzece Wirka. W dzisiejszym poście omówimy rozwiązanie zadania nr 5.3 (rys. nr 1)

rys. nr 1 — Treść zadania z matury 2018

Naszym zadaniem jest stworzenie zestawienia przepływów miesiąc po miesiącu w roku 2008 a następnie wykresu kolumnowego na podstawie tego zostawienia. Zakładamy, że już pobraliśmy sobie dane do tego zadania i stworzyliśmy z nich tabelę. Na ich podstawie musimy stworzyć sobie tabelę przestawną, bo za jej pomocą najłatwiej jest zrobić podsumowanie.

Zaznaczamy pojedynczą komórkę w tabeli z danymi, a następnie z karty Wstawianie wybieramy polecenie Tabela przestawna (rys. nr 2).

rys. nr 2 — Tabela przestawna

W oknie Tworzenie tabeli przestawnej wybieramy komórkę w której chcemy wstawić tabelę przestawną i zaznaczamy, że chcemy ją wstawić w istniejącym arkuszu. Następnie przeciągamy pole Data do obszaru etykiet wierszy. Excel sam domyślnie nie grupuje nam danych, więc klikamy prawym przyciskiem myszy na dowolną datę w tabeli przestawnej i wybieramy polecenie Grupuj (rys. nr 3).

rys. nr 3 — Grupuj

Otworzy nam się okno Grupowanie. Chcemy pogrupować nasze dane po miesiącach i po datach, zatwierdzamy klikając przycisk OK (rys. nr 4).

rys. nr 4 — Okno Grupowanie

Otrzymaliśmy układ tabelaryczny, gdzie Excel po grupowaniu stworzył 3 rodzaje dat (rys. nr 5)

rys. nr 5 — pola tabeli przestawnej

My nie potrzebujemy zwykłej daty, czyli dni więc musimy odznaczyć checkbox zaznaczony strzałką na rysunku powyżej. Otrzymamy daty przedstawione na rysunku nr 6.

rys. nr 6 — Pogrupowane daty

Nas interesuje jeden konkretny rok (2008), więc musimy przefiltrować nasze dane. Rozwijamy menu przy Lata (Data) i odznaczamy wszystkie lata a następnie zaznaczamy tylko 2008 i zatwierdzamy przyciskiem OK (rys. nr 7)

rys. nr 7 — Filtrowanie daty

W karcie Projektowanie wybieramy polecenie Układ raportu, a następnie Pokaż w formie kompaktowej

rys. nr 8 — Układ raportu

Otrzymamy tabelę przestawną przedstawioną na rysunku nr 9.

rys. nr 9 — Tabela przestawna dla roku 2008

Teraz kiedy mamy pogrupowane dane i przefiltrowane, aby otrzymać tylko rok 2008, możemy Pole Woda m3 przeciągnąć do obszaru podsumowań wartości. Otrzymamy dane pogrupowane miesiącami w roku 2008 z zsumowanymi przepływami w danych miesiącach. Nie chcemy mieć podanych sum wartości końcowych i częściowych więc w karcie Projektowanie w Sumach częściowych wybieramy polecenie Nie pokazuj sum częściowych i w Sumach końcowych opcję Wyłącz dla wierszy i kolumn (rys. nr 10). 

rys. nr 10 — Tabela przestawna z podsumowanymi wartościami przepływów

Mamy podsumowane dane więc możemy się zając tworzeniem wykresu. Zanim jednak to nastąpi powinniśmy zmienić sobie formatowanie liczb, klikamy na dowolną komórkę z liczbą prawym przyciskiem myszy i z podręcznego menu wybieramy polecenie Format liczby. Zmieniamy Formatowanie na liczbowe, ustawiamy zero miejsc po przecinku i zaznaczamy opcję Używaj separatora (rys. nr 11).

rys. nr 11 — Formatowanie liczbowe

Jeśli mamy dane w tabeli przestawnej, to wystarczy zaznaczyć dowolną komórkę i wybrać polecenie wykres kolumnowy (punkt 2 na rysunku nr 12) z karty Wstawianie i Excel sam pobierze wszystkie wartości z naszej tabeli i stworzy wykres.

rys. nr 12 — Wstawianie wykresu

Excel automatycznie wstawił legendę do wykresu, ale mamy tylko jeden rodzaj danych więc legenda nie jest potrzebna (rys. nr 13). Z tego wykresu należy usunąć legendę.

rys. nr 13 — Wykres z legendą

Możemy zaznaczyć na wykresie serię i nacisnąć skrót klawiszowy Ctrl+1, uruchomi nam się panel boczny Formatowanie serii danych. W opcjach serii zmniejszamy szerokość odstępu między seriami, aby nasze kolumny były szersze i bardziej wyraźne (rys. nr 14).

rys. nr 14 — Szerokość odstępu między seriami

Nie chcemy mieć dodatkowych przycisków na wykresie, które służą do filtrowania naszych danych. Na dowolny z nich klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy z podręcznego menu opcję Ukryj wszystkie przyciski pól na wykresie (rys. nr 15)

rys. nr 15 — Ukryj wszystkie przyciski pól na wykresie

Kolejnym krokiem jest zmiana tytułu wykresu na np. Przepływy rzeki Wirki w roku 2008 [m3], ponieważ zadanie zakładało jasną i przejrzystą prezentację danych na wykresie. Aby w Excelu w tytule wykresu zmienić m3 na metry sześcienne (indeks górny), zaznaczamy cyfrę 3 i wciskamy skrót klawiszowy Ctrl+1. Otworzy nam się okno Czcionka, gdzie zaznaczamy opcję indeks górny, zatwierdzamy przyciskiem OK (rys. nr 16).

rys. nr 16 — Indeks górny

Musimy jeszcze zmienić opis osi. Od Excela 2013 wystarczy kliknąć znak plus w prawym górnym roku wykresu. Rozwija się podręczne menu, gdzie możemy wybrać tytuły osi i rodzaj osi jaka nas interesuje – my chcemy opisać tylko oś główną pionową (rys. nr 17)

rys. nr 17 — Tytuł głównej pionowej osi

Kolejnym krokiem jest zmiana nazwy osi na Woda m3, analogicznie jak w tytule wykresu. Otrzymaliśmy podsumowane dane i wykres wykonany na ich podstawie (rys. nr 18).

rys. nr 18 — zakończony wykres

Pozostają tylko drobne poprawki upiększające. Można założyć, że zdałbym maturę na 5 🙂


Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny

Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą)
II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.

Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".

Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query.
A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.

Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.

Aktualnie w promocji urodzinowej możesz mieć Mistrza Excela w obniżonej cenie, jeśli tylko wpiszesz kod 35URODZINY
https://exceliadam.pl/produkt/ksiazka-mistrz-excela

Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie.
Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych. 

W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.

Power Query
https://www.udemy.com/course/mistrz-power-query/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Excela
https://www.udemy.com/mistrz-excela/?couponCode=35URODZINY

Dashboardy
https://www.udemy.com/course/excel-dashboardy/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Formuł
https://www.udemy.com/course/excel-mistrz-formul/?couponCode=35URODZINY

VBA
https://www.udemy.com/course/excel-vba-makra/?couponCode=35URODZINY

Microsoft Power BI
https://www.udemy.com/course/power-bi-microsoft/?couponCode=35URODZINY

Książka Mistrz Excela reklama