0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Jak wstawić komentarz za pomocą opcji sprawdzanie poprawności danych?


Komentarz za pomocą sprawdzania poprawności danych — porada #82

Komentarz za pomocą sprawdzania poprawności danych - porada #82

W Excelu możesz do każdej komórki dodać komentarz np: za pomocą skrótu klawiszowego Shift + F2 ale nie jest to jedyna opcja na umieszczenie komentarza w Excelu.

Załóżmy, że mamy mamy obszar, na którym jest sprawdzanie poprawności danych wyników studentów z egzaminów — można wpisać wartość całkowitą od 0 do 100. Nie widać jednak żadnej informacji o tym, że na tych komórkach jest walidacja danych, gdy są aktywne, albo najeżdżasz na nie kursorem.

Rozwiązanie mogłoby być dołożenie standardowego komentarza w Excelu. Wtedy za każdym razem kiedy najechałbyś na komórkę z komentarzem wyświetlałoby Ci się odpowiedni komunikat. Taki komentarz łatwo kopiować zwykłym Ctrl + C ; Ctrl + V

Dodatkowo możesz ustawić, żeby komentarz zawsze był widoczne (chociaż to rozwiązanie przydatne jest przy pojedynczych komentarzach to przy dużej ich ilości może stać się nieczytelne).

Ale Tobie może nie odpowiadać to, że komentarz pojawia się przy najeżdżaniu na komórkę, a chcesz, żeby był widoczny cały czas, gdy komórka jest aktywna. Wtedy opcja jaką daje Ci poprawność danych może być dla Ciebie.

Wystarczy, że po zaznaczeniu obszaru uruchomisz opcję poprawność danych z karty Dane. Możesz też ją włączyć naciskając po kolei klawisze:

Alt U R R

Aktywuje się okno Sprawdzanie poprawności danych. Możesz w nim przejść na kartę Komunikat wejściowy. Możesz w nim zapisać swój komentarz wraz z tytułem.
Ten komentarz będzie widoczny tylko wtedy kiedy będzie aktywna komórka, na której została nałożona opcja walidacji danych (nie koniecznie muszą być ograniczone wartości, które możesz wpisywać w komórki).

Dodatkowo ten komunikat będzie wyświetlał się w 1 ustalonym miejscu dla całego obszaru sprawdzania poprawności danych (możesz go przesuwać myszą, gdy jest widoczny). Ten komunikat będzie widoczny nawet wtedy kiedy ustawisz w dozwolonych wartościach Dowolną wartość.

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić napisz do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo bezpośrednio. W miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Komentarz za pomocą sprawdzania poprawności danych — porada #82