0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Chcemy dowiedzieć się ile procent osób uzyskało określoną ilość punktów IQ z testu na inteligencje, który charakteryzuje się rozkładem normalnym. Przykładowe jego parametry to średnia = 100 i odchylenie standardowe = 15

widzowie-107-ile-osob-uzyskalo-wynik-odchylenie-standardowe-i-rozklad-normalny-01

Gdy mamy Excela zadanie to okazuje się bardzo proste, bo wystarczy, że skorzystamy z funkcji ROZKŁ.NORMALNY. Pierwszy argument funkcji (x) to punkt, dla którego chcemy obliczyć gęstość, czy też procent ludzi, którzy mają taką wartość IQ.
Bardzo ważne jest jego połącznie z ostatnim argumentem (skumulowany), który decyduje, czy obliczamy wartość dla danego punktu (FAŁSZ), czy wartość od minus nieskończoności do naszego wybranego punktu (PRAWDA).

Drugi argument (średnia), to jak sama nazwa wskazuje średnia naszego rozkładu, a trzeci (ochylenie_std), to odchylenie standardowe wyliczone dla naszego rozkładu IQ. Czyli wystarczy, że napiszemy taką funkcję:

=ROZKŁ.NORMALNY(80;E2;D2;PRAWDA)

widzowie-107-ile-osob-uzyskalo-wynik-odchylenie-standardowe-i-rozklad-normalny-02

A obliczymy procent osób, które mają IQ niższe lub równe 80.

Żeby oblicz procent ludzi, którzy mają IQ w przedziale od do wystarczy, od większej wartości skumulowanej odjąć mniejszą wartość skumulowaną.

=ROZKŁAD.NORMALNY(115;E2;D2;1)-ROZKŁAD.NORMALNY(85;E2;D2;1)

widzowie-107-ile-osob-uzyskalo-wynik-odchylenie-standardowe-i-rozklad-normalny-03

Chcesz ze mną poznać możliwości Excela? Zobacz kiedy planowana jest następna edycja 30dniowego kursu online: https://excelw30dni.pl/produkt/szkolenie-excel/
Możesz się też podzielić tym postem z innymi, może przydać im się w pracy 😉

Pozdrawiam
Adam Kopeć
Miłośnik Excela