0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

W tym poście nauczymy się jak stworzyć grafikę pokazującą postęp pracy, czyli taką która będzie się zmieniać w zależności od procentowego postępu pracy. Są na to różne sposoby. Pierwszym etapem jest wybranie jakiegoś kształtu, na którym pokażemy ten postęp. Aby wybrać symbol wybieramy polecenie Symbol z zakładki Wstawianie (rys. nr 1).

rys. nr 1 — Wstawianie symbolu

Pojawi nam się okno Symbol, wybieramy serduszko z okazji niedawnych walentynek. Znajdziemy je w Czcionce Webdings, następnie zatwierdzamy wybór klikając przycisk Wstaw (rys. nr 2).

rys. nr 2 — Okno Symbol

Kolejnym krokiem jest skopiowanie komórki, w której wstawiliśmy serduszko i korzystając z prawego przycisku myszy, z podręcznego menu wybieramy polecenie Wklej specjalnie, a następnie z Innych opcji wklejania wybieramy Obraz połączony (rys. nr 3).

rys. nr 3 — Wklejanie Obrazu połączonego

Możemy wtedy powiększyć nasz symbol. Musimy zmienić wypełnienie na np. kolor szary, żebyśmy widzieli, że mamy również tło (w zakładce Narzędzia główne – rys. nr 4)

rys. nr 4 — Zmiana koloru wypełnienia

Problematyczne jest wyrównywanie symboli wstawionych w Excelu. Możemy to zrobić za pomocą polecenia Przytnij w zakładce Formatowanie (rys. nr 5).

rys. nr 5 — Polecenie przytnij

Otrzymujemy przycięty obraz tak, aby z każdej strony pozostawało mało miejsca. W zakładce Formatowanie mamy interesującą nas opcję – Ustaw kolor przezroczysty (rys. nr 6).

rys. nr 6 — Polecenie
Ustaw kolor przezroczysty 

Klikamy na czarny obszar serduszka i w efekcie otrzymujemy puste tło. Drugim etapem jest wykonanie wykresu. Zaznaczamy naszą wartość procentową, a następnie z zakładki Wstawianie wybieramy Wykres i wstawiamy zwykły wykres kolumnowy (rys. nr 7).

rys. nr 7 — Wstawianie wykresu kolumnowego

W otrzymanym wykresie musimy zmienić parametry osi y. Zaznaczmy ją a następnie używamy skrótu klawiszowego Ctrl+1, otworzy nam się panel boczny Formatowanie osi. Ustawiamy minimum 0, a maksimum 1, aby Excel wiedział że te wartości mają być na stałe, żeby nie zostały zmienione (rys. nr 8).

rys. nr 8 — Formatowanie osi

Kolejnym etapem formatowania wykresu jest zwiększenie szerokości naszej kolumny. Klikamy na Serię (prostokąt wykresu) następnie używając skrótu klawiszowego Ctrl+1, otwieramy okno Formatowania serii danych. Ustawiamy Szerokość odstępu na wartość 0 (rys. nr 9). Ponadto usuwamy tytuł wykresu.

rys. nr 9 — Formatowanie serii danych

Nie potrzebujemy linii na obszarze kreślenia, czyli klikamy na obszar kreślenia i z zakładki Formatowanie wybieramy polecenie Wypełnienie kształtu i wybieramy Brak wypełnienia lub zmieniamy kolor wypełnienia na biały (rys. nr 10). Usuwamy również oś.

rys. nr 10 — Ustawienie koloru wypełnienia

Ustawiamy jak największy obszar kreślenia, aby zajmował jak największą powierzchnię wykresu. Dopasowujemy wielkość naszego wykresu do wcześniej przygotowanego serduszka. Nakładamy wykres na serduszko i w następnej kolejności musimy zmienić w zakładce Formatowanie kolejność, czyli opcja Przesuń do przodu sprawi, że na wierzchu będzie nasze serduszko (rys. nr 11). 

rys. nr 11 — Opcja Przesuń do przodu

Kolejnym etapem jest dopasowanie wielkości serduszka, aby przy danych 100% było całe zamalowane, a przy wartości 0, było puste.

Podsumowując w zależności od wartości procentowej wypełnia się wykres z tyłu, a my widzimy wypełniający się kształt na przodzie.

Ostatnim etapem jest zaznaczenie tych dwóch elementów i zgrupowanie ich razem, co może być trudne. W karcie Narzędzia główne, wybieramy opcję Znajdź i zaznacz, a następnie Okienko zaznaczenia (rys. nr 12).

rys. nr 12 — Okienko zaznaczenia

Otworzy nam się panel boczny Zaznaczenie, w którym przytrzymując przycisk Ctrl klikamy na Obraz 2 i Wykres 3. Zaznaczymy w ten sposób wykres i nasze serduszko (rys. nr 13).

rys. nr 13 — Panel boczny Zaznaczenie

Następnie w zakładce Formatowanie wybieramy polecenie Grupuj (rys. nr 14).

rys. nr 14 — Polecenie Grupuj

Dzięki tej czynności nie będzie już problemu z przesuwaniem naszego wykresu, będzie się przesuwała całość (wykres i obraz serduszka). Gdybyśmy chcieli, aby na wykresie wyświetlała się wartość procentowa musimy wstawić Pole tekstowe (w zakładce Wstawianie polecenie Tekst, a następnie Pole tekstowe). Ustawiamy wielkość czcionki w polu tekstowym i przyrównujemy to pole do wartości w komórce C2 (=$C$2), czyli aby wyświetlała nam się wartość z tej komórki. Analogicznie można takie wykresy robić na dowolnych obrazkach (rys. nr 15).

rys. nr 15 — Przykładowe zastosowanie wykresów

Ważne jest, aby pamiętać o stworzeniu tła w tych obrazkach, bo jeśli zmienimy kolor wypełnienia na biały, to nie widzimy konturu naszego obrazka w miejscu powyżej aktualnego poziomu pracy zaznaczonego na jakiś kolor. Możemy to natomiast łatwo zrobić w Power Point. Zaczynamy od wstawienia pola tekstowego, czyli z zakładki Wstawianie wybieramy polecenie Pole tekstowe, ustawiamy wielkość czcionki i w to pole tekstowe wstawiamy symbol (zakładka Wstawianie, a następnie Symbol – kształt kobiety). Kolejnym krokiem jest wstawienie kształtu – prostokąta, który będzie swoją powierzchnią obejmował kształt kobiety (zakładka Wstawianie, potem Kształty).

Następnie z zakładki Narzędzia główne wybieramy polecenie Zaznacz, a potem Okienko zaznaczenia. Przytrzymujemy klawisz Ctrl i zaznaczamy Prostokąt 7 i Pole tekstowe 6. W programie Power Point jest dodatkowa opcja, której nie ma w Excelu, mianowicie scalanie elementów. Z zakładki Formatowanie wybieramy polecenie Scal kształty, a następnie Połącz lub Odejmij (rys. nr 16)

rys. nr 16 — Polecenie Odejmij lub Połącz w Power Point

Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny

Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą)
II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.

Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".

Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query.
A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.

Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.

Aktualnie w promocji urodzinowej możesz mieć Mistrza Excela w obniżonej cenie, jeśli tylko wpiszesz kod 35URODZINY
https://exceliadam.pl/produkt/ksiazka-mistrz-excela

Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie.
Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych. 

W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.

Power Query
https://www.udemy.com/course/mistrz-power-query/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Excela
https://www.udemy.com/mistrz-excela/?couponCode=35URODZINY

Dashboardy
https://www.udemy.com/course/excel-dashboardy/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Formuł
https://www.udemy.com/course/excel-mistrz-formul/?couponCode=35URODZINY

VBA
https://www.udemy.com/course/excel-vba-makra/?couponCode=35URODZINY

Microsoft Power BI
https://www.udemy.com/course/power-bi-microsoft/?couponCode=35URODZINY

Książka Mistrz Excela reklama