W dzisiejszym poście zajmiemy się formatowaniem warunkowym ikon i ich dodawaniem. Zagadnienie to omówimy na przykładowych danych przedstawiających oceny filmów ze strony Filmweb (rys. nr 1).

rys. nr 1 — Przykładowe dane

Chcemy według ocen punktowych filmów ocenić czy film jest dobry, średni czy raczej kiepski. Za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl + Shift + Strzałka w dół  zaznaczamy sobie wszystkie oceny filmów, następnie z karty Narzędzia główne (punkt 1 na rysunku poniżej) wybieramy polecenie Formatowanie warunkowe (punkt 2), potem Zestawy ikon (punkt 3). Zaznaczamy ikony kierunkowe – kolorowe strzałki (punkt na 4) przedstawione na rysunku nr 2.

rys. nr 2 — Formatowanie warunkowe — zestawy ikon

W efekcie otrzymamy oceny w postaci kolorowych strzałek przy ocenach filmów (rys. nr 3).

rys. nr 3 — Zestawy ikon przy ocenach filmów

Zakładamy, że jeśli strzałka jest zielona, to film jest dobry, żółta strzałka oznacza średni film, a czerwona – słaby.

Przedstawimy teraz jak działa formatowanie warunkowe z ikonami i jakie daje możliwości. Zaznaczamy dowolną komórkę z zakresu z ikonami a następnie wybieramy polecenie Zarządzaj regułami (punkt nr 3 na rysunku poniżej) z Formatowania warunkowego z karty Narzędzia główne (rys. nr 4).

rys. nr 4 — Zarządzaj regułami

Otworzy nam się okno Menedżer reguł formatowania warunkowego, gdzie wciskamy polecenie Edytuj regułę (rys. nr 5).

rys. nr 5 — Menedżer reguł formatowania warunkowego

Rozwinie nam się okno Edytowanie reguły formatowania, gdzie możemy zobaczyć więcej informacji o danej regule.

W okienku Typ podany jest procent, ale nie odnosi się on do ilości komórek wartości które mamy, ale do drogi (odległości) od wartości minimalnej do maksymalnej, czyli progi będą wyznaczone pomiędzy wartościami min i max w 1/3  i 2/3 tej odległości (rys. nr 6).

rys. nr 6 — Edytowanie reguły formatowania

Podsumowując czerwoną strzałką zostaną oznaczone oceny filmu poniżej 5,77; żółta strzałką oznaczymy oceny pomiędzy 5,77 a 7,03, natomiast wszystkie wyniki powyżej 7,03 zostaną oznaczone strzałką zieloną.

Jeśli chcemy rozpatrywać oceny według ich ilości, a nie wielkości to musimy zmienić Typ z Procent na Percentyl, wtedy Excel w wynikach patrzy na ilość komórek (rys. nr 7). Mamy 39 filmów ocenionych, więc Excel przypisze strzałkę czerwoną trzynastu filmom z listy z najniższymi ocenami, 13 strzałek będzie żółtych i 13 zielonych dla filmów z najwyższymi ocenami.

rys. nr 7 — Typ wartości — Percentyl

Kiedy chcemy mieć oznaczony film dobry lub zły to musimy zmienić w oknie Edytowania reguły formatowania Typ (oznaczony punktem 1 na rysunku nr 8) na Liczbę i ustawić Wartość (oznaczona punktem 2) dla dobrego filmu od oceny 7, natomiast dla złego poniżej 6. Interesują nas tylko te dwa wyniki, możemy ustawić również Ikonę (punkt 3). Zatwierdzamy przyciskiem OK.

rys. nr 8 — Zmiany reguł formatowania

Otrzymujemy wyniki z zaznaczonymi filmami na zielono z ocenami powyżej 7, na czerwono z ocenami poniżej 6, natomiast dla ocen między 6 a 7 nie ustawiliśmy żadnej ikony (rys. nr 9).

rys. nr 9 — Wyniki zmian reguł formatowania

Kiedy ustaliliśmy sobie reguły formatowania warunkowego to możemy usunąć wartości ocen, bo o ocenie filmu informują nas ikony. Wchodzimy w Formatowanie warunkowe na karcie Narzędzia główne, a następnie Zarządzaj regułami. W oknie Menedżer reguł formatowania wybieramy polecenie Edytuj regułę. Pojawi się okno Edytowanie reguły formatowania, w którym zaznaczamy checkbox przy poleceniu Pokaż tylko ikonę (rys. nr 10). Zatwierdzamy przyciskiem OK.

rys. nr 10 — Pokaż tylko ikonę

Otrzymamy oceny filmów w postaci ikon bez wartości obok pokazane na rysunku nr 11.

rys. nr 11 — Oceny filmów przedstawione za pomocą ikon bez wartości

Podsumowując ustaliliśmy reguły według których oznaczyliśmy ikonami filmy dobre, które warto obejrzeć i złe, które powinniśmy omijać szerokim łukiem.


Właśnie dodałem mój kurs o Power BI Desktop firmy Microsoft na Udemy.com.
W związku z tym, możesz dostać ten kurs w promocyjnej Cenie Na Start za zaledwie 34,99 PLN.
To najniższa cena jaką mogę ustawić na platformie edukacyjnej Udemy!

Kurs Power BI Desktop to:
- Ponad 6 godziny nagrań wideo, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki pobierania, łączenia i analizy danych, a na koniec ich wizualizacji.
- Pliki do pracy razem z filmami.
- Dożywotni dostęp.
- Elektroniczny certyfikat ukończenia

Spis treści kursu o PowerBI Desktop:

Kurs jest podzielony na 6 rozdziałów, które pozwolą Ci wejść w tematykę analizy i wizualizacji danych za pomocą odpowiednio stworzonych zapytań i relacji w PowerBI Desktop.

  1. Wstęp do aplikacji PowerBI Desktop i jej możliwości
  2. Tworzenie i modyfikowanie zapytań (pobieranie danych)
  3. Modelowanie danych w PowerBI Desktop
  4. Wizualizacja danych i tworzenie raportów
  5. Usługa internetowa
  6. PowerBI Pro — kilka słów o płatnej części usługi PowerBI

Wejdź na stronę kursu PowerBI Desktop i zobacz szczegóły kursu
oraz udostępnione do podglądu filmy,
żeby przekonać się czy to kurs dla Ciebie.