0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

W dzisiejszym poście zajmiemy się formatowaniem warunkowym ikon i ich dodawaniem. Zagadnienie to omówimy na przykładowych danych przedstawiających oceny filmów ze strony Filmweb (rys. nr 1).

rys. nr 1 — Przykładowe dane

Chcemy według ocen punktowych filmów ocenić czy film jest dobry, średni czy raczej kiepski. Za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl + Shift + Strzałka w dół  zaznaczamy sobie wszystkie oceny filmów, następnie z karty Narzędzia główne (punkt 1 na rysunku poniżej) wybieramy polecenie Formatowanie warunkowe (punkt 2), potem Zestawy ikon (punkt 3). Zaznaczamy ikony kierunkowe – kolorowe strzałki (punkt na 4) przedstawione na rysunku nr 2.

rys. nr 2 — Formatowanie warunkowe — zestawy ikon

W efekcie otrzymamy oceny w postaci kolorowych strzałek przy ocenach filmów (rys. nr 3).

rys. nr 3 — Zestawy ikon przy ocenach filmów

Zakładamy, że jeśli strzałka jest zielona, to film jest dobry, żółta strzałka oznacza średni film, a czerwona – słaby.

Przedstawimy teraz jak działa formatowanie warunkowe z ikonami i jakie daje możliwości. Zaznaczamy dowolną komórkę z zakresu z ikonami a następnie wybieramy polecenie Zarządzaj regułami (punkt nr 3 na rysunku poniżej) z Formatowania warunkowego z karty Narzędzia główne (rys. nr 4).

rys. nr 4 — Zarządzaj regułami

Otworzy nam się okno Menedżer reguł formatowania warunkowego, gdzie wciskamy polecenie Edytuj regułę (rys. nr 5).

rys. nr 5 — Menedżer reguł formatowania warunkowego

Rozwinie nam się okno Edytowanie reguły formatowania, gdzie możemy zobaczyć więcej informacji o danej regule.

W okienku Typ podany jest procent, ale nie odnosi się on do ilości komórek wartości które mamy, ale do drogi (odległości) od wartości minimalnej do maksymalnej, czyli progi będą wyznaczone pomiędzy wartościami min i max w 1/3  i 2/3 tej odległości (rys. nr 6).

rys. nr 6 — Edytowanie reguły formatowania

Podsumowując czerwoną strzałką zostaną oznaczone oceny filmu poniżej 5,77; żółta strzałką oznaczymy oceny pomiędzy 5,77 a 7,03, natomiast wszystkie wyniki powyżej 7,03 zostaną oznaczone strzałką zieloną.

Jeśli chcemy rozpatrywać oceny według ich ilości, a nie wielkości to musimy zmienić Typ z Procent na Percentyl, wtedy Excel w wynikach patrzy na ilość komórek (rys. nr 7). Mamy 39 filmów ocenionych, więc Excel przypisze strzałkę czerwoną trzynastu filmom z listy z najniższymi ocenami, 13 strzałek będzie żółtych i 13 zielonych dla filmów z najwyższymi ocenami.

rys. nr 7 — Typ wartości — Percentyl 

Kiedy chcemy mieć oznaczony film dobry lub zły to musimy zmienić w oknie Edytowania reguły formatowania Typ (oznaczony punktem 1 na rysunku nr 8) na Liczbę i ustawić Wartość (oznaczona punktem 2) dla dobrego filmu od oceny 7, natomiast dla złego poniżej 6. Interesują nas tylko te dwa wyniki, możemy ustawić również Ikonę (punkt 3). Zatwierdzamy przyciskiem OK.

rys. nr 8 — Zmiany reguł formatowania

Otrzymujemy wyniki z zaznaczonymi filmami na zielono z ocenami powyżej 7, na czerwono z ocenami poniżej 6, natomiast dla ocen między 6 a 7 nie ustawiliśmy żadnej ikony (rys. nr 9).

rys. nr 9 — Wyniki zmian reguł formatowania

Kiedy ustaliliśmy sobie reguły formatowania warunkowego to możemy usunąć wartości ocen, bo o ocenie filmu informują nas ikony. Wchodzimy w Formatowanie warunkowe na karcie Narzędzia główne, a następnie Zarządzaj regułami. W oknie Menedżer reguł formatowania wybieramy polecenie Edytuj regułę. Pojawi się okno Edytowanie reguły formatowania, w którym zaznaczamy checkbox przy poleceniu Pokaż tylko ikonę (rys. nr 10). Zatwierdzamy przyciskiem OK.

rys. nr 10 — Pokaż tylko ikonę

Otrzymamy oceny filmów w postaci ikon bez wartości obok pokazane na rysunku nr 11.

rys. nr 11 — Oceny filmów przedstawione za pomocą ikon bez wartości

Podsumowując ustaliliśmy reguły według których oznaczyliśmy ikonami filmy dobre, które warto obejrzeć i złe, które powinniśmy omijać szerokim łukiem.


Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny

Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą)
II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.

Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".

Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query.
A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.

Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.

Aktualnie w promocji urodzinowej możesz mieć Mistrza Excela w obniżonej cenie, jeśli tylko wpiszesz kod 35URODZINY
https://exceliadam.pl/produkt/ksiazka-mistrz-excela

Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie.
Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych. 

W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.

Power Query
https://www.udemy.com/course/mistrz-power-query/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Excela
https://www.udemy.com/mistrz-excela/?couponCode=35URODZINY

Dashboardy
https://www.udemy.com/course/excel-dashboardy/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Formuł
https://www.udemy.com/course/excel-mistrz-formul/?couponCode=35URODZINY

VBA
https://www.udemy.com/course/excel-vba-makra/?couponCode=35URODZINY

Microsoft Power BI
https://www.udemy.com/course/power-bi-microsoft/?couponCode=35URODZINY

Książka Mistrz Excela reklama