0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

W tym poście poznasz wszystko, co powinieneś wiedzieć o funkcji ZAOKR (zaokrąglij) i zaokrąglaniu liczb. 

Zagadnienie to omówimy na podstawie przykładowych danych z rys. nr 1.

Rys. nr 1 – przykładowe dane
Rys. nr 1 – przykładowe dane

Pierwszym argumentem funkcji ZAOKR jest liczba, czyli komórka zawierająca liczbę, jaką chcemy zaokrąglić (w naszym przykładzie komórka A2). Drugim argumentem funkcji jest liczba_cyfr, czyli ilość miejsc po przecinku, do jakiej chcemy zaokrąglić liczbę (u nas 2). Zapis całej formuły powinien wyglądać następująco:

=ZAOKR(A2;2)

Po skopiowaniu formuły w dół otrzymamy zaokrąglone liczby przedstawione na rys. nr 2.

Rys. nr 2 – liczby zaokrąglone do dwóch miejsc po przecinku
Rys. nr 2 – liczby zaokrąglone do dwóch miejsc po przecinku

Zaokrąglanie działa na zasadach matematyki, czyli cyfry od 5 są zaokrąglane w górę, a poniżej 5 w dół (można powiedzieć, że kolejne cyfry są odcinane).

Teraz zajmiemy się zaokrąglaniem do licz całkowitych. Użyjemy tej samej funkcji. Pierwszy argument również się nie zmieni, natomiast w argumencie liczba_cyfr podamy ilość 0, zby uzyskać liczby całkowite. Zapis formuły będzie wyglądał następująco:

=ZAOKR(A2;2)

Po skopiowaniu formuły w dół otrzymamy liczby zaokrąglone do całkowitych (0 miejsc po przecinku) przedstawione na rys. nr 3.

Rys. nr 3 – liczby zaokrąglone do całkowitych (zero miejsc po przecinku)
Rys. nr 3 – liczby zaokrąglone do całkowitych (zero miejsc po przecinku)

Zaokrąglanie działa tutaj tak, że zwraca uwagę na jedną cyfrę – tą najbliżej interesującego nas wyniku. Np. dla liczby 45,399 otrzymamy liczbę 45, ponieważ wartość 3 jest mniejsza od 5 i zaokrągla liczbę w dół. Dla licz ujemnych zaokrąglenie odbywa się w kierunku od zera.

Ciekawostką na temat funkcji ZAOKR jest to, że może ona zaokrąglać liczby również do tysięcy. Jest to taki efekt, jakby przecinek przeskoczył w lewą stronę o trzy miejsca. Pierwszy argument funkcji ZAOKR to liczba, czyli komórka z liczbą, którą chcemy zaokrąglić (E2). W drugim argumencie (liczba_cyfr), aby uzyskać efekt zaokrąglenia do tysięcy musimy podać liczbę na minusie (przesuwamy się o trzy miejsca więc będzie to liczba ‑3). Zapis formuły powinien wyglądać następująco:

=ZAOKR(E2;-3)

Po zatwierdzeniu i skopiowaniu formuły na wiersze poniżej otrzymamy wyniki przedstawione na rys. nr 4.

Rys. nr 4 – liczby zaokrąglone do tysięcy
Rys. nr 4 – liczby zaokrąglone do tysięcy

Znowu patrzymy tylko na wcześniejszą cyfrę zaokrąglania i np. dla liczby 3499,9 otrzymamy liczbę 3000 (funkcja patrzy tylko na najbliższą cyfrę). Dla cyfry od 5 w górę liczba się zwiększa, a dla cyfr poniżej 5 dodatkowe cyfry odcinamy.

Podsumowując funkcja ZAOKR zaokrągla liczbę do wskazanej precyzji np. 2 miejsc po przecinku (grosze), do 0 miejsc po przecinku (złotówki), a nawet do ‑3 miejsc po przecinku, czyli do tysięcy. Gdy kolejna cyfra po ustalonej precyzji jest mniejsza od 5, zaokrąglenie odbywa się w dół (dodatkowe cyfry są po prostu odcinane). Gdy kolejna cyfra jest większa bądź równa 5 to zaokrąglenie odbywa się w górę. Ciekawostką jest, że liczby ujemne zaokrąglane są w kierunku od zera, czyli np. – 14,8 z precyzją do 0 miejsc po przecinku zostanie zaokrąglone w górę do – 15 (rys. nr 5).

Rys. nr 5 – podsumowanie funkcji ZAOKR
Rys. nr 5 – podsumowanie funkcji ZAOKR

Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny

Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą)
II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.

Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".

Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query.
A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.

Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.

Aktualnie w promocji urodzinowej możesz mieć Mistrza Excela w obniżonej cenie, jeśli tylko wpiszesz kod 35URODZINY
https://exceliadam.pl/produkt/ksiazka-mistrz-excela

Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie.
Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych. 

W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.

Power Query
https://www.udemy.com/course/mistrz-power-query/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Excela
https://www.udemy.com/mistrz-excela/?couponCode=35URODZINY

Dashboardy
https://www.udemy.com/course/excel-dashboardy/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Formuł
https://www.udemy.com/course/excel-mistrz-formul/?couponCode=35URODZINY

VBA
https://www.udemy.com/course/excel-vba-makra/?couponCode=35URODZINY

Microsoft Power BI
https://www.udemy.com/course/power-bi-microsoft/?couponCode=35URODZINY


Książka Mistrz Excela reklama