W poradzie nr 316 zajmiemy się tematem aktualnej daty i czasu. Będziemy w tym zagadnieniu używać funkcji DZIŚ i TERAZ.
Jeśli chcemy, aby Excel wstawił nam w komórkę aktualną datę musimy użyć funkcji DZIŚ. (Rys. nr 1)
Cechą charakterystyczną dla funkcji DZIŚ i TERAZ jest to, że są to funkcje ulotne, czyli przeliczają się za każdym razem jak zmienimy coś w arkuszu, np. jak wpiszemy wartość w komórkę.
Pokażemy to dokładnie na funkcji TERAZ. (Rys. nr 2)
Używając funkcji TERAZ otrzymamy dokładną datę, w zależności od formatowania nawet z dokładnością do jednej sekundy. (Rys. nr 3)
Aby wymusić ponowne przeliczenie arkusza możemy wejść w tryb edycji komórki (nacisnąć klawisz F2), a następnie zatwierdzić wartość klawiszem Enter. Wtedy funkcja TERAZ ponownie się przeliczy, zwracając aktualną datę i czas. (Rys. nr 4)
Analogicznie zadziała funkcja DZIŚ. Jeśli otworzymy arkusz jutro data zmieni nam się na aktualną.
Jak to często bywa w Excelu możemy ułatwić sobie pracę używając skrótów klawiszowych. Skrót Ctrl + ; zadziała wstawiając nam aktualną datę, ale ta data się nie zaktualizuje, kiedy otworzymy plik innego dnia. Dzieję się tak dlatego, że ten skrót nie wstawia nam funkcji a konkretną liczbę. (Rys. nr 5 i 6)
Podobnie w sytuacji, kiedy chcemy wstawić aktualną godzinę. Użyjemy do tego celu skrótu klawiszowego Ctrl + Shift + ;.
Ten skrót zadziała analogicznie do poprzedniego, czyli aktualna godzina nie ulegnie zmianie, ponieważ została w komórkę wstawiona wartość godziny, a nie funkcja. Dodatkowo chcemy, aby nasza godzina wyświetlała również sekundy, więc przy użyciu skrótu Ctrl + 1 otwieramy okno formatowania komórek.
W celu uzyskania aktualnej godziny, która będzie się aktualizować, czyli zmienić zgodnie z mijającym czasem, możemy od funkcji TERAZ odjąć funkcję DZIŚ (Rys. nr 8):
=C2-B2
Wynikiem w naszym przypadku jest liczba, aby otrzymać wynik w odpowiedniej formie, musimy użyć formatowania. Możemy sobie skopiować formatowanie z komórki obok. (Rys. nr 9)
Otrzymamy wtedy wynik (Rys. nr 10)
Kolejnym krokiem jest zmiana formatu liczb na karcie Narzędzia Główne z listy rozwijanej. Wybieramy format Czas. (Rys. nr 11)
Jeśli chcemy wyznaczyć teraz za pomocą skrótów klawiszowych, to używamy: aby wstawić datę – Ctrl + ; , następnie Spacja i aby wstawić godzinę — Ctrl + Shift + ;.
Ważne jest, że komórka ta przechowuje wartość, czyli jest stała, natomiast komórka, w której użyliśmy funkcji będzie się aktualizować. (Rys. nr 12)
Podsumowując, jeśli chcesz aby Excel zapamiętał konkretny czas (np. że tego dnia o konkretnej godzinie coś miało miejsce) należy użyć skrótów klawiszowych. Natomiast gdy chcesz aby data i czas zmieniały się na aktualny powinieneś użyć funkcji DZIŚ i TERAZ.
Na koniec pokażemy ciekawostkę, skrót klawiszowy umożliwiający wstawienie wartości liczbowej z powyższego wiersza, czyli Ctrl + ’ (pojedynczy cudzysłów). Wartość ta jest wstawiana w formatowaniu ogólnym. (Rys. nr 13)
Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny
Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą)
II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.
Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".
Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query.
A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.
Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.
Aktualnie w promocji urodzinowej możesz mieć Mistrza Excela w obniżonej cenie, jeśli tylko wpiszesz kod 35URODZINY
https://exceliadam.pl/produkt/ksiazka-mistrz-excela
Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie.
Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych.
W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.
Power Query
https://www.udemy.com/course/mistrz-power-query/?couponCode=35URODZINY
Mistrz Excela
https://www.udemy.com/mistrz-excela/?couponCode=35URODZINY
Dashboardy
https://www.udemy.com/course/excel-dashboardy/?couponCode=35URODZINY
Mistrz Formuł
https://www.udemy.com/course/excel-mistrz-formul/?couponCode=35URODZINY
VBA
https://www.udemy.com/course/excel-vba-makra/?couponCode=35URODZINY
Microsoft Power BI
https://www.udemy.com/course/power-bi-microsoft/?couponCode=35URODZINY
A jak zatrzymać funkcje teraz za pomocą funkcji, tzn. używam funkcji jeżeli i np. jeżeli dana komórka nie jest pusta to wyświetl aktualna datę i czas , ale tak żeby już się nie aktualizowała.Mam taką funkcje ale ona nie zawsze działa (=JEŻELI(L59="";"";JEŻELI(L60="";TERAZ();L60)) proszę o pomoc w znalezieniu poprawnej funkcji!!
Za pomocą formuły to tak jak pokazano na filmie:
https://www.youtube.com/watch?v=T63s0GkCI4I
Na polskie funkcje to:
=JEŻELI(A2>"";JEŻELI(B2;"";TERAZ();B2);"")