0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

W dzisiejszym poście omówimy zapisywanie ustawień tabeli przestawnych. Zagadnienie to omówimy na przykładowych danych z rysunku nr 1. 

rys. nr 1 — Przykładowe dane

Tabelę przestawną wstawiamy z karty Wstawianie za pomocą polecenia Tabela przestawna (rys. nr 2). Pamiętajmy – musimy mieć zaznaczoną pojedynczą komórkę w danych na podstawie, których chcemy stworzyć tabelę przestawną.

rys. nr 2 — Tabela przestawna

Pojawi nam się okno Tworzenie tabeli przestawnej. Zaznaczamy, że chcemy ją utworzyć w istniejącym arkuszu (rys. nr 3) i zatwierdzamy przyciskiem OK.

rys. nr 3 — Okno Tworzenie Tabeli przestawnej

Z panelu bocznego Pola tabeli przestawnej przeciągamy interesujące nas dane, w naszym przypadku daty. Jeśli mamy Excela 365 to daty automatycznie się pogrupują latami (rys. nr 4).

rys. nr 4 — Automatyczne grupowanie dat latami

Ja nie lubię tego sposobu grupowania. Aby zmienić grupowanie klikamy prawym przyciskiem myszy na którąś z dat i z podręcznego menu wybieramy polecenie Grupuj. Otworzy nam się okno Grupowanie, w którym odznaczamy Kwartały, a następnie zatwierdzamy przyciskiem OK (rys. nr 5).

rys. nr 5 — Grupowanie

Otrzymamy tabelę przestawną z datami pogrupowanymi w lata z wypisanymi miesiącami. Do tabeli dołożymy sobie jeszcze kilka elementów z okna Pól tabeli przestawnej. Przeciągamy pole/kolumnę Województwo do obszaru etykiet kolumn i pole/kolumnę Sprzedaż do okna obszaru podsumowań wartości (rys. nr 6).

rys. nr 6 — Pola tabeli przestawnej

W wyniku tych działań otrzymamy tabelę przestawną przedstawioną na rysunku powyżej. Chcemy zmienić wygląd naszej tabeli. Z karty Projektowanie wybieramy polecenie Układ raportu a następnie Pokaż w formie tabelarycznej (rys. nr 7).

rys. nr 7 — Pokaż w formie tabelarycznej

Otrzymamy tabelę, którą dużo łatwiej odczytać (rys. nr 8)

rys. nr 8 — Dane w formie tabelarycznej

Kolejnym krokiem jest zmiana formatowania. Klikamy prawym przyciskiem myszy na dowolną komórkę z wartością sprzedaży i z podręcznego menu wybieramy polecenie Format liczby. Otworzy nam się okno Formatowanie komórek, w którym w zakładce Kategoria wybieramy formatowanie Walutowe, a następnie styl formatowania liczbowego, które nam najbardziej odpowiada. Następnie zatwierdzamy nasz wybór klikając przycisk OK (rys. nr 9).

rys. nr 9 — Formatowanie walutowe

Zmienimy jeszcze kolorowanie (karta Projektowanie -> Style tabeli przestawnej), żeby pokazać co jest w stanie zapamiętać nowa opcja w Excelu 365.

rys. nr 10 — style tabeli przestawnej

Kolejnym ustawieniem jest włączenie sum końcowych. W karcie Projektowanie, wybieramy polecenie Sumy końcowe, a następnie Włącz tylko dla kolumn (rys. nr 11), czyli chcemy mieć podane sumy końcowe podliczone po kolumnach.

rys. nr 11- Sumy końcowe

Teraz załóżmy, że chcemy stworzyć nową tabelę, która będzie przypominała tą stworzoną powyżej. Przechodzimy do menu Plik, a następnie Opcje. Otworzy nam się okno Opcje programu Excel. Na karcie Dane znajdują się parametry związane z tabelą przestawną (rys. nr 12).

rys. nr 12 — Edytuj układ domyślny

Wyłączamy automatyczne grupowanie kolumn po datach i godzinach (punkt 2 na powyższym obrazie) i wciskamy polecenie Edytuj układ domyślny. Otworzy nam się okno Edytuj układ domyślny. Świetną opcją jest to że możemy sobie zaimportować ustawienia z aktywnej tabeli przestawnej, wystarczy kliknąć przycisk Importuj (rys. nr 13). Automatycznie pojawią się ustawienia, które stworzyliśmy dla tabeli powyżej.

rys. nr 13 — Okno Edytuj układ domyślny

W Opcjach tabeli przestawnej (punkt 1 na powyższym obrazie) możemy sprawdzić jeszcze więcej szczegółów. 

Gdybyśmy kiedyś chcieli wrócić do standardowych ustawień programu Excel wystarczy kliknąć przycisk Resetuj do ustawień domyślnych programu Excel (punkt 2 na obrazie powyżej).

Teraz możemy stworzyć tabelę przestawną dla innych danych przedstawionych na rysunku nr 14.

rys. nr 14 — Przykładowe dane

Wstawiamy tabelę przestawną korzystając z polecenie Tabela przestawna z karty Wstawianie. Zaznaczamy w oknie Tworzenie tabeli przestawnej, aby wstawiona została w tym samym arkuszu i zatwierdzamy klikając OK (rys. nr 15).

rys. nr 15 — Tworzenie tabeli przestawnej

Otworzy nam się panel boczny Pola tabeli przestawnej. Przeciągamy Datę do okienka Wiersze. W ustawieniach wcisnęliśmy aby Excel nie grupował nam dat, więc teraz musimy to zrobić sami. Klikamy na którąś datę prawym przyciskiem myszy i z podręcznego menu wybieramy polecenie Grupuj. W oknie Grupowanie zaznaczamy aby grupowanie odbywało się po latach i miesiącach, zatwierdzamy klikając przycisk OK. (rys. nr 16).

rys. nr 16 — Grupowanie

Po tym grupowaniu już widać, że otrzymaliśmy układ tabelaryczny, czyli ten którym ustawiliśmy w poprzedniej tabeli. Przeciągamy Sprzedawca do okienka Kolumny i Sprzedaż do okienka Suma Wartości. Otrzymamy tabelę przedstawioną na rysunku nr 17.

rys. nr 17 — Tabela przestawna

Podsumowując możemy zauważyć, że Excel nie użył kolorystyki, którą wybraliśmy dla tabeli wzorcowej oraz nie użył formatowania liczbowego z tej tabeli. Nowe polecenie w Excelu 365 zapamiętuje wiele ustawień tabeli przestawnej i z pewnością przyspieszy to pracę na tabelach przestawnych.


Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny

Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą)
II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.

Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".

Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query.
A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.

Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.

Aktualnie w promocji urodzinowej możesz mieć Mistrza Excela w obniżonej cenie, jeśli tylko wpiszesz kod 35URODZINY
https://exceliadam.pl/produkt/ksiazka-mistrz-excela

Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie.
Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych. 

W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.

Power Query
https://www.udemy.com/course/mistrz-power-query/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Excela
https://www.udemy.com/mistrz-excela/?couponCode=35URODZINY

Dashboardy
https://www.udemy.com/course/excel-dashboardy/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Formuł
https://www.udemy.com/course/excel-mistrz-formul/?couponCode=35URODZINY

VBA
https://www.udemy.com/course/excel-vba-makra/?couponCode=35URODZINY

Microsoft Power BI
https://www.udemy.com/course/power-bi-microsoft/?couponCode=35URODZINY

Książka Mistrz Excela reklama