W dzisiejszym poście omówimy zapisywanie ustawień tabeli przestawnych. Zagadnienie to omówimy na przykładowych danych z rysunku nr 1.
Tabelę przestawną wstawiamy z karty Wstawianie za pomocą polecenia Tabela przestawna (rys. nr 2). Pamiętajmy – musimy mieć zaznaczoną pojedynczą komórkę w danych na podstawie, których chcemy stworzyć tabelę przestawną.
Pojawi nam się okno Tworzenie tabeli przestawnej. Zaznaczamy, że chcemy ją utworzyć w istniejącym arkuszu (rys. nr 3) i zatwierdzamy przyciskiem OK.
Z panelu bocznego Pola tabeli przestawnej przeciągamy interesujące nas dane, w naszym przypadku daty. Jeśli mamy Excela 365 to daty automatycznie się pogrupują latami (rys. nr 4).
Ja nie lubię tego sposobu grupowania. Aby zmienić grupowanie klikamy prawym przyciskiem myszy na którąś z dat i z podręcznego menu wybieramy polecenie Grupuj. Otworzy nam się okno Grupowanie, w którym odznaczamy Kwartały, a następnie zatwierdzamy przyciskiem OK (rys. nr 5).
Otrzymamy tabelę przestawną z datami pogrupowanymi w lata z wypisanymi miesiącami. Do tabeli dołożymy sobie jeszcze kilka elementów z okna Pól tabeli przestawnej. Przeciągamy pole/kolumnę Województwo do obszaru etykiet kolumn i pole/kolumnę Sprzedaż do okna obszaru podsumowań wartości (rys. nr 6).
W wyniku tych działań otrzymamy tabelę przestawną przedstawioną na rysunku powyżej. Chcemy zmienić wygląd naszej tabeli. Z karty Projektowanie wybieramy polecenie Układ raportu a następnie Pokaż w formie tabelarycznej (rys. nr 7).
Otrzymamy tabelę, którą dużo łatwiej odczytać (rys. nr 8)
Kolejnym krokiem jest zmiana formatowania. Klikamy prawym przyciskiem myszy na dowolną komórkę z wartością sprzedaży i z podręcznego menu wybieramy polecenie Format liczby. Otworzy nam się okno Formatowanie komórek, w którym w zakładce Kategoria wybieramy formatowanie Walutowe, a następnie styl formatowania liczbowego, które nam najbardziej odpowiada. Następnie zatwierdzamy nasz wybór klikając przycisk OK (rys. nr 9).
Zmienimy jeszcze kolorowanie (karta Projektowanie -> Style tabeli przestawnej), żeby pokazać co jest w stanie zapamiętać nowa opcja w Excelu 365.
Kolejnym ustawieniem jest włączenie sum końcowych. W karcie Projektowanie, wybieramy polecenie Sumy końcowe, a następnie Włącz tylko dla kolumn (rys. nr 11), czyli chcemy mieć podane sumy końcowe podliczone po kolumnach.
Teraz załóżmy, że chcemy stworzyć nową tabelę, która będzie przypominała tą stworzoną powyżej. Przechodzimy do menu Plik, a następnie Opcje. Otworzy nam się okno Opcje programu Excel. Na karcie Dane znajdują się parametry związane z tabelą przestawną (rys. nr 12).
Wyłączamy automatyczne grupowanie kolumn po datach i godzinach (punkt 2 na powyższym obrazie) i wciskamy polecenie Edytuj układ domyślny. Otworzy nam się okno Edytuj układ domyślny. Świetną opcją jest to że możemy sobie zaimportować ustawienia z aktywnej tabeli przestawnej, wystarczy kliknąć przycisk Importuj (rys. nr 13). Automatycznie pojawią się ustawienia, które stworzyliśmy dla tabeli powyżej.
W Opcjach tabeli przestawnej (punkt 1 na powyższym obrazie) możemy sprawdzić jeszcze więcej szczegółów.
Gdybyśmy kiedyś chcieli wrócić do standardowych ustawień programu Excel wystarczy kliknąć przycisk Resetuj do ustawień domyślnych programu Excel (punkt 2 na obrazie powyżej).
Teraz możemy stworzyć tabelę przestawną dla innych danych przedstawionych na rysunku nr 14.
Wstawiamy tabelę przestawną korzystając z polecenie Tabela przestawna z karty Wstawianie. Zaznaczamy w oknie Tworzenie tabeli przestawnej, aby wstawiona została w tym samym arkuszu i zatwierdzamy klikając OK (rys. nr 15).
Otworzy nam się panel boczny Pola tabeli przestawnej. Przeciągamy Datę do okienka Wiersze. W ustawieniach wcisnęliśmy aby Excel nie grupował nam dat, więc teraz musimy to zrobić sami. Klikamy na którąś datę prawym przyciskiem myszy i z podręcznego menu wybieramy polecenie Grupuj. W oknie Grupowanie zaznaczamy aby grupowanie odbywało się po latach i miesiącach, zatwierdzamy klikając przycisk OK. (rys. nr 16).
Po tym grupowaniu już widać, że otrzymaliśmy układ tabelaryczny, czyli ten którym ustawiliśmy w poprzedniej tabeli. Przeciągamy Sprzedawca do okienka Kolumny i Sprzedaż do okienka Suma Wartości. Otrzymamy tabelę przedstawioną na rysunku nr 17.
Podsumowując możemy zauważyć, że Excel nie użył kolorystyki, którą wybraliśmy dla tabeli wzorcowej oraz nie użył formatowania liczbowego z tej tabeli. Nowe polecenie w Excelu 365 zapamiętuje wiele ustawień tabeli przestawnej i z pewnością przyspieszy to pracę na tabelach przestawnych.
Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny
Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą)
II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.
Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".
Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query.
A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.
Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.
Aktualnie w promocji urodzinowej możesz mieć Mistrza Excela w obniżonej cenie, jeśli tylko wpiszesz kod 35URODZINY
https://exceliadam.pl/produkt/ksiazka-mistrz-excela
Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie.
Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych.
W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.
Power Query
https://www.udemy.com/course/mistrz-power-query/?couponCode=35URODZINY
Mistrz Excela
https://www.udemy.com/mistrz-excela/?couponCode=35URODZINY
Dashboardy
https://www.udemy.com/course/excel-dashboardy/?couponCode=35URODZINY
Mistrz Formuł
https://www.udemy.com/course/excel-mistrz-formul/?couponCode=35URODZINY
VBA
https://www.udemy.com/course/excel-vba-makra/?couponCode=35URODZINY
Microsoft Power BI
https://www.udemy.com/course/power-bi-microsoft/?couponCode=35URODZINY
Wszystko pięknie, ale ja nie chcę grupować po sty, lut, mar, tylko po styczeń, luty, marzec. Jak to zrobić?
Najprostsze rozwiązanie jakie znalazłem to podmiana nazw bezpośrednio w TP.
Wystarczy w komórce gdzie jest sty, napisać pełny Styczeń.
Alternatywną możliwością jest dodanie kolumny pomocniczej w danych źródłowych
z formułą: TEKST(A2;"mmmm")
Witam
Czy można w grupowaniu dat w tabeli przestawnej ustawić pełną nazwę miesiącą ?
Np. Mam tabele z jedną kolumną data (dd-mm-rrrr) kiedy grupuje w tabeli przestawnej zawsze wyświetla w formacie miesiaca sty (dla styczeń). Jak zrobić aby pokazywał pełną nazwe miesiąca ?
Dzękuję za odpowiedź
Niestety nie ma ustawień to zmieniających.
Można jedynie ręcznie pozmieniać nazwy miesięcy w Tabeli Przestawnej.
Niestety to działa tylko w 1 tabeli i do czasu, aż pole z datą ciągle znajduje się w niej.