0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

W tym poście zajmiemy się tematem czasu, a konkretnie jak to się dzieje, że dwa z pozoru identyczne czasy nie są sobie równe. Zagadnienie to omówimy na podstawie danych z rysunku nr 1.

rys. nr 1 — Przykładowe dane

W trzech pierwszych kolumnach zapisałem czas, ten sam w każdym wierszu. W kolumnie A wpisałem go ręcznie. Kolumna B została uzupełniona na zasadzie przeciągania. Dane w kolumnie C natomiast powstały przez dodawanie, czyli do godziny 10.00 dodałem 5 minut, a następnie tą formułę przeciągnąłem na wiersze poniżej. Następnie sprawdzimy czy poszczególne wiersze z tych kolumn są sobie równe. Teoretycznie Excel pokazuje nam jednakowe wartości czasu, ale zdarza się, że pojawia się błąd. Wynika to z tego, że w Excelu czas jest zapisywany jako liczba ułamkowa, więc przy różnych operacjach może on być inaczej zaokrąglany. Naszym celem jest uzyskanie takich samych wartości przy wpisywaniu ręcznym, jak przy przeciąganiu formuły.

Rozwiązanie tych rozbieżności omówimy sobie na podstawie danych z wiersza 6 (rys. nr 2)

rys. nr 2 — Rozwiązanie problemu na podstawie danych

Aby lepiej zrozumieć temat, musimy zmienić formatowanie na Ogólne w zakładce Narzędzia główne i zwiększyć liczbę miejsc po przecinku. Po takich działaniach widzimy z czego wynika błąd (rys. nr 3). 

rys. nr 3 — Różnice w zaokrągleniu liczb

Naszym celem jest znalezienie sposobu, aby te wartości były sobie równe, czyli aby dane otrzymane na zasadzie przeciągania były identyczne z tymi wpisywanymi ręcznie. W tym celu użyjemy funkcji ZAOKR.DO.WIELOKR (zaokrąglanie do wielokrotności). Rozpatrzmy przypadek dla równania C=A, gdzie zaokrąglimy wynik z kolumny C uzyskany przez przeciąganie. Nasza formuła będzie wyglądać następująco:

=ZAOKR.DO.WIELOKR(C2;"0:05")=A2

Zatwierdzamy formułę i przeciągamy na wiersze poniżej. Otrzymamy wszędzie wynik PRAWDA (rys. nr 4). 

rys. nr 4 — Funkcja ZAOKR.DO.WIELOKR

Podsumowując rozbieżności w wynikach wpisanych ręcznie a uzyskanych poprzez przeciąganie wynikają z innego zaokrąglenia wyników (precyzji zapisywania liczb zmiennoprzecinkowych/dziesiętnych na komputerze). Aby te wyniki były jednakowe wystarczy użyć funkcji ZAOKR.DO.WIELOKR.


Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny

Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą)
II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.

Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".

Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query.
A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.

Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.

Aktualnie w promocji urodzinowej możesz mieć Mistrza Excela w obniżonej cenie, jeśli tylko wpiszesz kod 35URODZINY
https://exceliadam.pl/produkt/ksiazka-mistrz-excela

Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie.
Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych. 

W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.

Power Query
https://www.udemy.com/course/mistrz-power-query/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Excela
https://www.udemy.com/mistrz-excela/?couponCode=35URODZINY

Dashboardy
https://www.udemy.com/course/excel-dashboardy/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Formuł
https://www.udemy.com/course/excel-mistrz-formul/?couponCode=35URODZINY

VBA
https://www.udemy.com/course/excel-vba-makra/?couponCode=35URODZINY

Microsoft Power BI
https://www.udemy.com/course/power-bi-microsoft/?couponCode=35URODZINY

Książka Mistrz Excela reklama