0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

W tym poście zajmiemy się tematyką czasu, a dokładnie jak wyznaczyć datę za dokładnie 3 miesiące. Podstawowy problem będzie polegał na tym, że miesiące mają różną liczbę dni ( szczególnie luty, który ma różną liczbę dni w zależności od roku). Kolejnym problemem jest wyznaczenie daty z końca miesiąca, np. załóżmy że mamy datę 2018-08-31 a za 3 miesiące otrzymalibyśmy datę 2018-11-31, ale listopad ma tylko 30 dni, dlatego pokarzemy sposób jak zmienić tą datę, żeby otrzymać prawidłowy wynik Zagadnienie to omówimy na przykładowych danych z rysunku nr 1.

rys. nr 1 — Przykładowe dane

Prawidłowego wyniku nie uzyskamy przez dodanie do daty początkowej odpowiedniej ilości dni, ponieważ w jednym przypadku to zadziała, a w innym nie. Do wyznaczenia daty za 3 miesiące użyjemy funkcji NR.SER.DATY, czyli numer seryjny daty. W funkcji tej wystarczy podać dwa argumenty, pierwszy to data początkowa, a drugi ilość miesięcy, o które chcemy się przesunąć, z założenia w przód (rys. nr 2).

rys. nr 2 — Funkcja NR.SER.DATY

Zatwierdzamy formułę i kopiujemy na wiersze poniżej, w efekcie otrzymujemy wyniki z rysunku nr 3.

rys. nr 3 — Działanie funkcji NR.SER.DATY

Funkcja ta może zadziałać również w tył, wystarczy w ilości miesięcy podać wartość ujemną. Dla naszego przykładu dla 3 miesięcy w tył byłby to zapis =NR.SER.DATY(A2;-3). Podsumowując, jeśli wpiszemy jako drugi argument funkcji wartość ujemną, to otrzymamy datę wstecz.


Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny

Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą)
II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.

Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".

Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query.
A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.

Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.

Aktualnie w promocji urodzinowej możesz mieć Mistrza Excela w obniżonej cenie, jeśli tylko wpiszesz kod 35URODZINY
https://exceliadam.pl/produkt/ksiazka-mistrz-excela

Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie.
Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych. 

W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.

Power Query
https://www.udemy.com/course/mistrz-power-query/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Excela
https://www.udemy.com/mistrz-excela/?couponCode=35URODZINY

Dashboardy
https://www.udemy.com/course/excel-dashboardy/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Formuł
https://www.udemy.com/course/excel-mistrz-formul/?couponCode=35URODZINY

VBA
https://www.udemy.com/course/excel-vba-makra/?couponCode=35URODZINY

Microsoft Power BI
https://www.udemy.com/course/power-bi-microsoft/?couponCode=35URODZINY

Książka Mistrz Excela reklama