0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Filtrowanie zwykłej tabeli


Filtrowanie zwykłej tabeli — fragmentator (slicer) [Rzut okiem #9]

Fragmentator (slicer) dla tabeli

Kolejną nową rzeczą jaką znajdziesz w Excelu 2013 jest możliwe filtrowanie zwykłej tabeli (nie tabel przestawnych, czy też pivot tables) za pomocą fragmentatora (slicer). Ponieważ Excel 2013 nie jest jeszcze dostępny w wersji polskiej korzystam z angielskiej, co wiąże się z tym, że nazwy funkcji i niektóre funkcjonalności są inne. 

Filtrowanie w ten sposób jest bardzo proste najpierw zamieniasz zbiór danych na tabelę (Ctrl + T), a następnie dodajesz fragmentator (slicer). Po tym tylko wybierasz po jakich kolumnach chcesz mieć możliwość filtrowania.

Fragmentatory — działanie

Fragmentatory (slicer) możesz swobodnie przesuwać, zmieniać kolory, zmieniać ilość kolumn w nich etc.
Wystarczy, że klikniesz później odpowiednie guziki i masz filtrowanie tylko po wybranych elementach. Dodatkowo możesz zaznaczać różne elementy trzymając klawisz Ctrl lub obszar trzymając Shift. 

Jeśli stosujesz kilka fragmentatorów (slicerów) dla 1 tabeli, to może się zdarzyć taka sytuacja, że dla pewnych kombinacji danych nie będzie połączeń, czyli że dany zbiór pól nigdy nie występuje razem. Wtedy odpowiednie elementy na listach filtrów będą lekko wyszarzone. Możesz to zobaczyć na rysunku poniżej. 

Excel 2013 - Rzut okiem #9 - fragmentatory - Filtrowanie zwykłej tabeli

Excel 2013 — Rzut okiem #9 — fragmentatory — Filtrowanie zwykłej tabeli

Sumowanie — SUMY.CZĘŚCIOWE

Dodatkowa w Excelu 2013 jeśli wstawisz na koniec tabeli sumowanie (Alt + =), to Excel nie wstawi funkcji SUMA, tylko SUMY.CZĘŚCIOWE. W wersji angielskiej jest to odpowiednio SUBTOTAL (możesz zobaczyć całą funkcję w pasku formuły na obrazie poniżej — wystarczy kliknąć, żeby powiększyć) co idealnie współgra z fragmentatorami, ponieważ sumuje tylko widoczne elementy tabeli. Czyli w zależności od tego jakie filtry są aktywne i jakie dane widoczne odpowiednie sumy są liczone.

Excel 2013 - Rzut okiem #9 - sumy.częściowe

Excel 2013 — Rzut okiem #9 — sumy.częściowe

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo napisz do mnie bezpośrednio, ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Dodawanie setnych części sekundy w Excelu — pytania widzów #2