0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Wyrównanie danych w komórkach Excela 2010


Excel 2010 — Wyrównanie komórek a wprowadzone dane — porada 19

Standardowe możliwe wyrównania w Excelu, to wyrównania do prawej, lewej i centralne. Excel automatycznie w zależności od rodzaju danych przechowywanych w komórkach automatycznie korzysta z jednego z tych rodzajów wyrównania i tak:

Wyrównanie komórek

  • Liczby są wyrównane do prawej,
  • Tekst do lewej,
  • Wartości logiczne PRAWDA lub FAŁSZ są wyrównane do środka.

Co z tego, że są automatyczne wprowadzane wyrównania, skoro każde z nich możesz zmienić w ustawieniach, tylko czy rzeczywiście jest to dobra opcja? Zastanów się chwilę. Skoro od razu patrząc na wartość w komórce widzisz, jak jest ułożona, to też od razu możesz powiedzieć co myśli Excel o tej wartości. 

Nie zawsze to co widać jest tym co uważa Excel. Wystarczy np: spacja " ". Nie widać jej, ale może ona sprawić, że wartość, która wygląda w arkuszu jak liczba np: czas jest postrzegana jako tekst. Dzięki zachowaniu oryginalnych wyrównań zorientujesz się, że coś jest nie tak błyskawicznie, ponieważ dana będzie przy lewej krawędzi komórki, a nie prawej. Może Ci to oszczędzić wiele czasu i błyskawicznie wyeliminować takie błędy.

Dlatego jeśli nie jest to powodowana dużą koniecznością, albo masz pewność, że zmiana formatowania, nie będzie myląca, pozostaw oryginalne wyrównanie. 

Więcej przykładów dlaczego warto zachować domyślny sposób ułożenia danych przez Excel znajdziesz w filmie na górze strony. 

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — 
Excel 2010 — Wyrównanie komórek a wprowadzone dane — porada 19