0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Testowanie wielu kryteriów


Testowanie wielu kryteriów za pomocą mnożenia — Sztuczka #1

MrExcel Podcast #1614

Tą sztuczkę zaczerpnąłem z Podcast #1614 MrExcela. Aktualnie nagrywa on filmy prezentujące sztuczki finalistów konkursu ModelOff 2012, którego zadaniem jest znalezienie najlepszego specjalisty w obsłudze Excela. Testowanie wielu kryteriów za pomocą mnożenia, może okazać się bardzo proste, trzeba tylko wiedzieć jak się do tego zabrać. 

Konkretnie w zadaniu chodzi o przetestowanie wielu kryteriów i sprawdzeniu, czy danej osobie wiedzie się fantastycznie, czy można coś poprawić.

Testowanie wielu kryteriów - Tabela do wypełnienia

Sztuczka zaś polega na tym, żeby wykorzystać odpowiednie formatowanie specjalne i to, że Excel może postrzegać 1 jako prawdę, a 0 jako fałsz.
Należy zapisać takie formatowanie specjalne w Excelu jak zaznaczone na obrazie poniżej:

Formatowanie niestandardowe

Formatowanie niestandardowe

      Część przed pierwszym średnikiem oznacza formatowanie liczb dodatnich.
      Część pomiędzy średnikami oznacza formatowanie dla liczb ujemnych. Jest pusta, bo nas nie interesują liczby ujemne. 
      Część na końcu oznacza formatowanie dla zera.

Ten zapis sprawi, że jeśli w komórkę wpisze 1 to formatowanie pokaże Ci TAK, jeśli wpiszesz 0 to formatowanie pokaże Ci NIE. Zobacz poniżej co pokazywane jest w arkuszu, a co Excel przechowuje w pasku formuły.

1 - TAK 0 - NIE

Testowanie warunków — mnożenie

Teraz wystarczy wykonać funkcję JEŻELI. Wstawiając w miejsce sprawdzania wartości logicznej iloczyn poszczególnych komórek oznaczających jak się dzieje w danej strefie życia.

=JEŻELI(D3*C3*B3;"Bardzo dobrze";"Mogłobyć lepiej")

Rozumiesz już jak działa sztuczka? Excel pokazuje TAK lub NIE, a przechowuje 1 lub 0. Tylko mnożenie samych jedynek da wartość 1 czyli prawdę dla Excela, a jeśli pojawi się choć jedno zero wynik mnożenia będzie równy 0, czyli fałsz dla Excela.

Jeśli masz dużo elementów do przemnożenia wykorzystaj funkcję ILOCZYN, w którą będziesz mógł wpisać cały zakres liczb do przemnożenia, a nie poszczególne komórki — oszczędzi Ci to Twój cenny czas.

=JEŻELI(ILOCZYN(B3:D3);"Bardzo dobrze";"Mogło być lepiej")

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo napisz do mnie bezpośrednio, ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Testowanie wielu kryteriów za pomocą mnożenia — Sztuczka #1