0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Szerokość kolumny i dopasowanie szerokości dla kilku kolumn w Excelu 2010Excel 2010 — Szerokość kolumny i dopasowanie szerokości dla kilku kolumn — porada 21

Pojedyncza kolumna

Szerokość kolumny w Excelu można łatwo ustawić. Możesz nawet za pomocą podwójnego kliknięcia sprawić, że szerokość kolumny automatycznie dopasuje się do najszerszej komórki, czyli do tej, w której przechowywany jest najdłuższy ciąg znaków, nie ważne czy są to litery czy cyfry.

Trochę trudniej jest gdy chcesz jednocześnie dopasować szerokość dużej ilości kolumn, albo wręcz ustawić, żeby wszystkie miały dokładnie taką samą szerokość, ale jak najbardziej jest to możliwe. 

Kilku kolumn jednocześnie

Najpierw zaznacz wszystkie kolumny, którym chcesz zmienić szerokość. Następnie jeśli chcesz, dopasować się do szerokości swojej najszerszej komórki wystarczy, że klikniesz 2 razy na granicę pomiędzy dowolnymi zaznaczonymi przez Ciebie kolumnami i wszystkie one dopasują swoją szerokość.

Jeśli chcesz możesz nadać im taką samą rozpiętość, tym razem zamiast klikać 2 razy, naciskasz i przytrzymujesz lewy przycisk myszy. Pojawia się szerokość kolumny po lewej stronie. Teraz przesuwając myszką, możesz ją odpowiednio zmienić przesuwając w lewo, bądź w prawo. Jeśli znajdziesz satysfakcjonującą Cię wartość wystarczy, że puścisz przycisk myszki i Excel ustawi odpowiednio zaznaczone parametry.

Jednostki szerokość w Excelu

Excel pokazuje szerokość (wysokość też) za pomocą 2 parametrów, 1 to szerokość w pikselach, a drugi to szerokość w znormalizowanej szerokości znaku. Czyli jeśli ten 2 parametr równa się np: 16 to znaczy, że w danej komórce zmieści się około 16 znaków. Około 16, ponieważ znaki nie mają takiej samej szerokości i np: "w" jest szersze od "0".

Jeśli masz trudności z myszką i nie udaje Ci się odpowiednio dopasować, parametrów, albo nie chcesz działać myszką tylko wpisać konkretną wartość kliknij na połączeniu lewym przyciskiem myszy. Otworzy się wtedy podręczne menu, z którego możesz wybrać szerokość kolumny i podać ją z klawiatury, jednak jest tu obsługiwany ten drugi parametr, czyli w znormalizowanych jednostkach i trzeba pamiętać, że znaki mają różną wielkość i Excel zostawia trochę miejsca od krawędzi.

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — 
Excel 2010 — Dopasowywanie szerokości kilku kolumn jednocześnie — porada 21