0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Dodawanie godzin w Excelu


Dodawanie godzin w Excelu i jak formatować godziny — porada #32

Godziny w Excelu

Czas w Excelu jest zapisywany w inny niż standardowo używany w świecie sposób. Chociaż widzisz np: 12:00:00 to Excel tak naprawdę nie przechowuje w komórce takiej wartości, tylko 0,5, a to, że widzisz konkretną godzinę uzyskujesz dzięki odpowiedniemu formatowaniu. Dlatego dodawanie godzin w Excelu może wiązać się z błędami i problemami. Poniżej przykładowa tabelka z godzinami i odpowiadającymi im wartościami liczbowymi.

Przeliczanie godzin na liczby w ExceluPrzeliczanie godzin na liczby w Excelu

Dodawanie godzin — niepoprawne formatowanie

Standardowo formatowanie czasu zapewnia Ci obieg co 24 godziny. Oznacza to, że jeśli dodasz godziny, które dadzą Ci więcej niż 24 godziny, to nie zobaczysz to, ale zobaczysz to co zostanie po odjęciu pełnych dni.

Przykładowo jeśli dodasz 12:00 do 13:00 to Excel pokaże Ci 1:00, a nie 25:00, chyba, że zastosujesz formatowanie różne od standardowego. Poniżej obraz pokazujący zsumowane niepoprawnie godziny, gdyż łatwo wyliczyć, że wynik powinien być znacznie większy niż 23:00.

Dodawanie godzin niepoprawne formatowanie

Dodawanie godzin — poprawne formatowanie

Możesz zastosować inne formatowanie czasu (godzin), które podadzą Ci wynik dodawania poprawnie, czyli konkretną ilość godzin, nawet z minutami i sekundami. Najprościej jak naciśniesz na wybranej komórce skrót klawiszowy Ctrl + 1, a następnie w zakładce Liczby wybierzesz kategorię Czas, a z niej odpowiednie formatowanie (patrz rysunek niżej).

Formatowanie czasu (godzin)

Pamiętaj, że mimo, że widzisz na obrazie poniżej sumę w postaci 71:00, to Excel dalej przechowuje w tej komórce konkretną liczbę — ilość dni (jedności) + godziny (część ułamkowa).

Dodawanie godzin poprawne formatowanie

Dlatego jeśli chcesz dokonywać obliczeń na godzinach, pamiętaj, żeby wynik mnożyć jeszcze przez 24, żeby uzyskać konkretną wartość liczbową w liczbach całkowitych. Będzie on wtedy odpowiadał ilości godzin, a nie części ułamkowej dnia.

Godziny i ich wartości liczbowe, mnożenie przez 24

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo napisz do mnie bezpośrednio, ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Dodawanie godzin w Excelu i jak formatować godziny — porada #32