0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Data i jej formatowanie w Excelu


Data czym jest w Excelu — dodawanie i odejmowanie dat i dni — porada #39

Data w Excelu przechowywana jest w nietypowy sposób. Są przechowywane jako zwykłe liczby. To, że widzisz 31-01-2013 lub 31 stycznia 2013 roku w arkuszu jest wynikiem odpowiedniego formatowania, czyli odpowiedniej nakładki na daną w komórce.

Skoro daty to zwykłe liczby to skąd zaczynają. Programiści Excela stwierdzili, że zaczną liczyć daty od 1 stycznia 1900 roku i oznaczą tą datę jako 1.
Następny dzień czy 2 stycznia 1900 roku to będzie 2 itd. 

Początek liczenia dat

Początek liczenia dat

Dlaczego rok 1900? Ponieważ przed nim na pewno nie powstawały dokumenty w formie elektronicznej. Takie podejście sprawia bardzo dużo problemów historykom, ale to już inna historia.

Czyli zaczynając od 1 stycznia 1900 roku otrzymujemy, że liczba 3456 po zamienieniu na format daty zamienia się 1909-06-17. Jest to 3456 dzień licząc od 1 stycznia 1900 roku jako dzień 1. Czyli jeśli zastosujesz np: formatowanie ogólne będziesz widział w komórce 3456, a jeśli formatowanie daty, to będziesz widział 1909-06-17.

Przy okazji warto wspomnieć, że istnieje skrót klawiszowy, który nadaje komórce styl formatowania ogólnego:

Ctrl + Shift + ~

Ten ostatni znak to tzw. tylda. Znajdziesz ją na klawiaturze na lewo od klawisza z 1. Możesz tam zobaczyć tam też inny znaczek — wtedy skrót klawiszowy może wyglądać tak:

Ctrl + Shift + `

Skoro daty w Excelu przechowywane są jako liczby, to znaczy, że można je łatwo odejmować i dodawać.

Można obliczyć ile dni zostało do oddania projektu, odejmując od terminu, dzisiejszą datę.
Skoro wiadomo, że daty rosną wraz z przesuwaniem się w przyszłość, to jeśli otrzymasz wynik ujemny znaczy, że już minąłeś termin oddania projektu.

Odejmowanie dat

Odejmowanie dat

Tak samo łatwo dodać dni do daty. Pożyczyłeś pieniądze i masz na ich oddanie 65 dni. Dodajesz je do daty pożyczki i Excel podaje Ci już odpowiedni wynik — od razu sformatowany jako data.

Dodawanie dni

Dodawanie dni

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo napisz do mnie bezpośrednio, ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Data czym jest w Excelu — dodawanie i odejmowanie dat i dni — porada #39